2024. április 30., kedd

„Meg kell változtatnunk a gondolkodásunkat, hogy ismét egészségesek legyünk”

Kruška Siniša molekuláris biológus, természetgyógyász

Meddig tartható fenn a tudományban a szigorúan materialista szemlélet? Az orvostudomány jelenlegi álláspontja tökéletes megoldást jelenthet-e testi és lelki problémáinkra? Test és lélek egyáltalán elválaszthatóak-e egymástól? Népszerűek-e ma az alternatív gyógymódok?

Nyitott-e a társadalmunk a spiritualitásra? Mindezekre és még számos fontos kérdésre kerestük a választ Kruška Siniša molekuláris biológussal, minősített hipnoterapeutával és reikitanárral.
Az újvidéki születésű Sinišát gyerekkora óta érdeklik a természet és a kozmosz titkai, így érdeklődése hamar a tudomány felé irányult. Igyekezett minél többet tanulni az iskolában, középfokú tanulmányait is biológia szakon végezte a gimnáziumban, azután pedig beiratkozott a belgrádi egyetem természettudományi karának molekuláris biológia és fiziológia szakára, hogy ezáltal is kibővítse természettudományokról való tudását és széles körűen tanulmányozhassa a természet titkait. Mindezzel párhuzamosan voltak misztikusnak nevezhető, spontán, megvilágosodásként értelmezhető élményei, megérezte az energiák mozgását, az univerzum egységét, melyek által megtapasztalta, hogy a fizikai valóságon túl létezik egy tágabb valóság is, ezért a materialista mellett elkezdte tanulmányozni a spirituális tudományokat is. Taoizmussal is elkezdett foglalkozni, mely által megtanulta irányítani a testében lévő energiákat, kezdte elsajátítani az öngyógyítás művészetét, s innen egyenes volt az út mások gyógyítása felé is. Az egyetem elvégzése után lehetősége nyílt a Szegedi Biológiai Kutatóközpont biofizika tanszékén folytatni a tudományos munkát, és itt kezdett el járni természetgyógyászati és spirituális jellegű előadásokra is. Ekkor döntötte el, hogy ezt az utat szeretné követni a továbbiakban. Több tanfolyamot elvégzett, ekkor lett reikitanár, közben elkezdett képzéseket is tartani és gyógyítani lelki és energetikai jellegű módszerekkel.
– Foglalkoztam a tudatalattival, és megtanultam azokat a módszereket, melyek által hatékonyan lehet azt pozitívan befolyásolni. Elvégeztem egy hipnoterápiás képzést, és minősített hipnoterapeuta címet szereztem az amerikai National Guild of Hypnotistsnél. Szegeden ismerkedtem meg a zentai születésű feleségemmel, és hamarosan oda is költöztünk, ahol az egyéb más munka mellett vállaltuk a természetgyógyászat és a spirituális tudományok terjesztését Szerbiában, amit a mai napig folytatunk.
A spiritualizmus tanulmányozása közben találkozott a kabbalával is, amely az összes irányzat közül leginkább lenyűgözte. Rengeteg párhuzamot talált e zsidó misztika és a modern tudomány között, beleértve a molekuláris biológiát és a kvantummechanikát is. Kezdetben nehézségei akadtak, mivel az ezzel foglalkozó irodalom héber nyelven volt, ráadásul évszázadokig titkosítva is, csak a 90-es évek végén kezdték el publikálni, hamarosan angol nyelven is. Ezzel egy időben megjelentek hiteles tanítók, rabbik, akik oktatni kezdtek, Sinišának pedig alkalma nyílt tanulni tőlük. Jelenleg olyan folyamatoknak vagyunk tanúi, hogy a tudás hozzáférhetővé válik mindenki számára, immár átlépi a vallások határait, miközben a spirituális tudatosság egyre jobban ébred az emberekben.
– Vannak, akik nyitottak a spiritualizmusra, mások kevésbé, de sokaknak támadnak olyan problémáik, hogy kénytelenek segítségért folyamodni, aztán ha egy természetgyógyász megoldja a gondjukat, elgondolkodnak, és ők is kezdenek megnyílni. Egyébként minden egyes problémánk megoldásához szükséges egy bizonyos mértékű spirituális hozzáállás, hogy nekem kell vállalnom a felelősséget magamért, és magamba kell szállnom, hogy megtaláljam a megfelelő válaszokat. A nyugati hozzáállás, ha beteg vagyok, elmegyek az orvoshoz, hogy gyógyítson meg, mint amikor a kocsimat viszem a szerelőhöz, ez nem vezethet tartós megoldáshoz. Ha fáj a fogam, természetesen elmegyek a fogorvoshoz, de attól még megvan a saját felelősségem az életben mindazért, ami velem történik.
– A nyugati tudomány túl technológia-központú lett. A mi szemléletünk viszont holisztikus, az embert teljességében vizsgáljuk. Létezik bizonyos specializáció, de ha valakinek például a veséjével van baja, az sok mindennek lehet a következménye, és sok mindenre kihat. Arról nem is beszélve, hogy az ember nem robot, nem is élettelen anyag, lelke van, és mindennek, ami benne zajlik, van energetikai, érzelmi és mentális háttere. Szemléletváltásra van szükség, meg kell változtatnunk a gondolkodásunkat, hogy ismét egészségesek legyünk. Egészségesek, teljesek, minden szinten. A teljes fizikai, energetikai, érzelmi és mentális egyensúlyt tarthatjuk csak egészséges állapotnak. Az a tapasztalatom, hogy van esély a szemléletváltásra, afelé halad a világ, ha lassan is. Pasteurt is kinevették, amikor kijelentette, hogy a betegségeket számunkra láthatatlan, pici lények okozzák, mára pedig a mikrobiológia mekkora tudományág… Bízhatunk hát benne, hogy az akadémiai világ ebben az esetben is megváltoztatja majd álláspontját, és elfogadja a holisztikus szemléletet. Nem azért, hogy felváltsa a mai tudományt, annak is megvan az értéke, viszont ki kell bővíteni.
A reikiről elmeséli, hogy csodálatos energia, mely a kozmoszban lelhető fel, és az erre kiképzett emberek le tudják közvetíteni. A kvantummechanikából tudjuk, hogy anyag mint külön kategória nem létezik, csak különböző rezgésű energiák vannak, melyek közt léteznek olyan magas rezgésűek, melyek közvetlenül hozzáférhetetlenek. Leközvetítve viszont felrezegtetik az ember energetikai testét, így befolyásolva fizikai állapotát, és gyógyulást hoznak minden szinten.
Siniša a kezelések folyamán először elbeszélget a pácienssel, és ezt követően szükség szerint ötvözni is tudja az általa ismert technikákat, hiszen ezek kiegészíthetik egymást. Amennyiben viszont az adott probléma túllépi a hatáskörét, akkor elirányítja a pácienst más szakemberhez. Mindenesetre, ha klinikai esetről is van szó, kiegészítő kezelésként akkor is sok esetben javallott a természetgyógyászat.
– A hipnoterápia csodálatos szakterület, mely lehetővé teszi, hogy a páciens a terapeuta segítségével saját tudatalattija által megfelelő változásokat hajtson végre az állapotában. Rengeteg lelki problémánk van, félelmek, párkapcsolati gondok, kudarcok, nem beszélve a pszichoszomatikus problémákról, melyeknek érzelmi háttere van. A hipnoterápia lehetővé teszi, hogy hozzáférjünk ezek gyökeréhez, és megváltoztassuk őket. Sajnos rengeteg téveszme létezik a hipnózisról, mi szerint a hipnotizőr az embert akarata ellenére befolyásolja, mely által az veszélybe kerül. Ez természetesen nem igaz. Hanem pont az ellenkezője, a terapeuta visszaadja a gyeplőt az ember kezébe, hogy felfedezhesse a saját belső világát. Van egy gát, mely megakadályoz bennünket, hogy hozzáférjünk a tudatalattink mélyebb tartalmaihoz. Ez a racionális tudat, mely szükséges a mindennapi életben, hogy eligazodjunk a háromdimenziós térben és az időben, viszont a belső világunkban már más törvényszerűségek működnek. A tudatalattiban pedig hozzá tudunk férni az életünk bármely szakaszához, olyasmihez is, amire nem emlékszünk, viszont traumaként maradt meg bennünk, és befolyásolja az életünket, akár testi tüneteket is produkálva. A hipnoterápia segítségével viszont elérhetjük, feldolgozásra kerül, és onnan kezdve nincs ránk negatív hatással. A múltat megváltoztatni nem lehet, viszont a ránk gyakorolt jelenbéli hatását igen. Bármikor keletkezett, minden probléma a jelenben létezik. A hipnoterápiával való orvoslása pedig tartós.
– Keleten soha nem különült el igazán a tudat és a tudatalatti, a nyugati ember esetében a sok történelmi behatásnak tudható be, hogy itt elkülönítették a kettőt, de úgy tűnik, ez most lassan integrálódik, aminek része a természetgyógyászat és az egész spirituális fejlődés is, melynek most szemtanúi vagyunk.
Siniša a jövőbeni terveiről elmondta, ezen az úton szeretne haladni tovább, emberekkel foglalkozni, minél többjüknek segíteni, hiszen ezt érzi hivatásának. Ezen kívül minél nagyobb mértékben szeretné átadni a tudását. Továbbra is folytatni akarja az emberi lélek tanulmányozásának művészetét, illetve a kabbalával való foglalkozást, ötvözve a kínai és egyéb más tanokkal, melyeket eddig is tanult.