2025. május 12., hétfő

NEPRO, vajon mi az?

A rendszer hatékonyabb működése minőségibb árupiacot eredményezhetne

A RAPEX (Rapid Exchange of Information) rendszer tartalmazza az Európai Unió bármely országában felbukkanó veszélyes vagy a jogszabályokban támasztott feltételeknek nem megfelelő termékekre vonatkozó információkat. Ez alól kivételt képeznek az élelmiszerek, a gyógyszerek és az orvosi eszközök. Az Európai Bizottság még 1987-ben megalapította ezt a rendszert, azzal a céllal, hogy felügyelje a piacot. A RAPEX mintájára alakult meg a hazai NEPRO, de a Szerbiában 2009 óta létező rendszer nem igazán mozdult el a kísérleti fázistól, hiszen a köztudatban még nem eléggé ismert.

Alapvető feladata az lenne, hogy a fogyasztók részére hatékonyabb védelmet nyújtson a potenciálisan veszélyes termékekkel szemben, ám ehhez elsősorban arra volna szükség, hogy a köztudatba beépüljön: létezik egy ilyen szervezet. A NEPRO, illetve a RAPEX rendszer nem a forgalmazók és gyártók ellen írányul, hanem a piac minden résztvevője tájékozottságának növelésére és a biztonságos termékek tudatosítására. A RAPEX szinte hetente több száz olyan termékre hívja fel a figyelmet, amelyek veszélyesek lehetnek, köztük gyermekjátékok, ruházati cikkek, lábbelik, elektronikai berendezések és gépjárművek is szerepelnek. Ezzel szemben a hazai NEPRO honlapján havonta tesznek közzé ilyen jelentéseket. A rendszer hatékonyabb működése minőségibbárupiacot eredményezhetne.

A RAPEX 2010 első tíz hónapjában 1865 riasztást tett közzé, ezekből 1634 került a súlyos riasztások közé, 28-at csupán mérsékeltnek ítélt, 203-at pedig információs célból említett. A bejelentett termékek közül az első helyen a ruházat áll 500 riasztással. A termékek 871 esetben okoztak sérülést, 268-ban tüzet, 159-ben vegyi eredetű veszélyt, 128 esetben fulladást és 47-ben veszélyes volt a termék. A legtöbb bejelentés Németországból érkezett, a termékek származási helyét tekintve pedig az első helyen Kína állt.

Magyar ember Magyar Szót érdemel