2025. május 12., hétfő

Rákkeltő anyag a kávéban és a bébiételekben

Az Európai Élelmiszer-biztonsági Hivatal legújabb jelentése teljesen sokkolta a közvéleményt, hiszen az ellenőrzések során begyűjtött adatok szerint a hőkezelés során keletkező rákkeltő anyagot, úgynevezett furánt, a legnagyobb mennyiségben a kávéban és az üveges bébiételekben találtak. A furán egy organikus anyag, amelynek bizonyított a rákkeltő hatása. A kutatást az EU 20 államában hajtották végre. Az adatokat 2004-től gyűjtötték egészen máig, és mint kiderült furánt legnagyobb mennyiségben a kávé, a babaétel, a táptej és a tejpor tartalmazott. Az európai hivatal által kiadott jelentésben nem szerepelnek konkrét elnevezések a veszélyeztetett fajtákról.

A vizsgálatok során egy kilogramm pörkölt kávéban több mint 45 mikrogramm furánt mutattak ki, a szemes kávéban majdnem 6500-at, ugyanennyi babaételben pedig 3,2–49 mikrogramm rákkeltő anyagot találtak. A furán megengedett mennyisége 0,03–0,59 mikrogramm kilogrammonként.

Mi a helyzet Szerbiában?

Az illetékes felügyelőség az év eleje óta 169 kávépörkölőben tartott ellenőrzést, közülük 15-ben betiltották a termelést. Ez az adat azt mutatja, hogy Szerbiában még sok munka vár a felügyelőségekre a kávé termelését, csomagolását és eladását illetően.

A bezárt pörkölők nem rendelkeztek a követelményeket kielégítő feltételekkel, nem volt megfelelő felszerelésük, ill. a kávé pörkölésére alkalmas helyiségük. A mezőgazdasági és kereskedelmi minisztérium az év első nyolc hónapjában 110 kávémintát vizsgált meg, ebből 4 nem felelt meg az előírásoknak.

Mindenképpen pozitív, hogy egyik minta sem volt egészségügyileg veszélyes, csupán minőségi hiányosságaik miatt bizonyultak elfogadhatatlannak, ez azonban nem javít a helyzeten, mert ez a tényező is a vásárlók becsapására utal.

A mezőgazdasági felügyelőség 29 szabálysértési eljárást indított és 7 feljelentést tett gazdasági kihágás miatt. Az illetékesek arra figyelmeztetnek, hogy a polgároknak olyan helyeken ajánlatos kávét vásárolni, ahol eredeti pakolásban, termékcímkével ellátva árulják. A termelőknek is érdekük, hangsúlyozzák, hogy felismerhető márkanévvel megbízható terméket kínáljanak a vevőknek, illetve, hogy minőségi áruval biztosítsák piaci pozíciójukat.

Mikor friss a kávé?

Az elismert gyártók szerint csupán a termelés minden fázisában alkalmazott korszerű technológia és a megfelelő szakfelügyelet szavatolhatja a minőséget. A helytelen kávédarálás csökkenti a termék frissességét. A kézi csomagolás is a minőség rovására megy, mert a becsomagolt kávé ilyen esetben levegőt kap. A vásárlás során a vevőknek két fontos dologra kell leginkább odafigyelniük: hogy meddig tart a termék szavatossági ideje, és hogy a terméket megfelelőképpen csomagolták-e be. Ugyanis csak az ilyen kávék maradhatnak friss illatúak. A szavatossági idő a kávékeverék fajtájától, a darálás módszerétől és a csomagolástól függ. Az itthoni kávéfajtákra 7–12 hónapos szavatossági időt irányoznak elő, attól függően, hogy milyen technológiát alkalmazatak a termék csomagolásakor.

Magyar ember Magyar Szót érdemel