Szeptember már nem főidény a turisztikai irodákban, ennek ellenére sokan ilyenkor indulnak nyaralni. Van, aki azért mert ilyenkor úgymond „szebb a tenger” ill. nyugodtabb a környezet, azonban a legtöbben mégis azért döntenek a szezon utáni nyaralás mellett, mert sokkal olcsóbbak az ajánlatok mint július, augusztusban. Az ún. Last minute ajánlatok nagyon vonzónak tűnhetnek, azonban nem árt odafigyelni a részletekre és óvatosan áttanulmányozni az üdülési feltételeket. A problémák azonban előfordulhatnak a főidényben is, hiszen a turisztikai irodák egy része mindig megtalálják a módszert a különböző csalafintaságok elrejtésére.
A nyár folyamán rengeteg panasz érkezett a Nemzeti Fogyasztóvédelmi Szervezethez a turisztikai irodák tevékenységére vonatkozóan. Az elégedetlen polgárok főként azt nehezményezik, hogy az irodák nem tesznek eleget a szerződésben foglaltaknak, az utasszállítás részleteitől egészen az elszállásolásig, sok minden eltér a leírtaktól, beígértektől.
Ezért az illetékesek azt tanácsolják, hogy elsőként mindig nézzünk utána annak, hogy az általunk kiválasztott utazási iroda mióta létezik, szerepel-e a neve a Gazdasági és Regionális Fejlesztési Minisztérium honlapján, ugyanis a turizmussal megbízott titkárság ehhez a minisztériumhoz tartozik. Ezenkívül a „komolyabb” utazási irodák a YUTA tagjai is, amely a szerbiai turisztikai irodák tömörülése. A legtöbb esetben a póruljárt polgárok a licenccel nem rendelkező ill. nem a YUTA tagságú turisztikai irodával utaztak. Sajnos ilyenekből egyre több van Szerbiában, és tekintettel arra, hogy nem nyújtanak biztosítást az ügyfelek számára, bármilyen megtévesztés, csalás történik az érintett nem kaphat kártérítést.
Ezenkívül az irodák a reklámokban általában euróban tüntetik fel az árakat, ami a sok csalafintaság egyike, ugyanis a legtöbb utazási iroda, hivatalos, banki valutaárfolyamokkal számol, amelyek gyakran 4-5 dinárral magasabbak a váltóirodák árfolyamainál. Ezért lefoglalás és fizetés előtt mindenképp ajánlatos rákérdezni, hogy milyen árfolyam alapján számolnak. Az utazási irodák ezt azzal magyarázzak, hogy a külföldi partnereknek banki átutaláskor ők is hivatalos – az adott bank – árfolyama szerint fizetnek. Azért nem árt, ha a végleges döntés előtt, átszámoljuk, hogy a kiválasztott úti cél mennyibe kerül dinárban is, nem csupán euróban. Azt is tisztázzuk időben, hogy az árban mi szerepel, és milyen plusz kiadásokkal kell számolni. Sokszor csak a szállodában derül ki, hogy pl. a klíma-használatáért külön kell fizetni. Ugyancsak gyakori „árszépítés”, hogy a repülőjegy árába nem számolják bele a repülőtéri illetéket, vagy a buszjegy árát a repülőtértől a szálláshelyig. Sok utazási iroda arra számít, hogy ha már az utas ott van a repülőtéren, a poggyászokkal, akkor úgy is fizetni fogja a pluszköltségeket. Repülővel való utazáskor pl. érdemes azt is ellenőrizni, hogy egy utas hány kilós poggyászt vihet magával, ugyanis a megengedettnél nehezebb táskáért hozzá kell fizetni.
A szállodák minőségére is gyakran panaszkodnak az ügyfelek, a legtöbben azt kifogásolják, hogy nem azt kapják, ami a katalógusban szerepelt. Mára már szinte minden hotelnek saját honlapja van, ahol részletesen utána nézhetünk a kínálatnak és elolvashatjuk a vendégek bejegyzéseit is, bár ezeket nem kell mindig készpénznek venni, mert sok esetben a szálloda alkalmazottai írnak be magasztaló kommenteket, a konkurenciához pedig elmarasztaló megjegyzéseket. Így lehet, hogy a pozitív hangvételű, dicsérő kommentárt éppen a szálloda portása írta, hogy fellendítse a forgalmat. Gyakori panasz a szállás távolsága a strandtól. A „mindössze pár lépésre a tengertől” típusú mondatok megtévesztőek lehetnek, ugyanis a „pár lépés” pár száz métert is jelenthet, de az is előfordul, hogy a szálláshely valóban a tenger közelében van, csak az éppen nem strandolásra alkalmas hely, hanem pl. a kikötő. Hasonló eset történt egy újvidéki utassal is, aki spanyolországi nyaralása során az iroda által bemutatott katalógus szerint mindössze pár méter távolságú strandra számított a szállodától, azonban mint az a helyszínen kiderült, mindennap összesen 680 lépést kellett megtennie amíg a partra ért, ez mondjuk nem pár méternek tűnik...
Mindenki szeretne olcsón, jól és gondtalanul nyaralni, ezért mindenképp érdemes nagyon odafigyelni mindenre, amire csak lehet. Nem árt tudni azt, hogy ha valamilyen panaszunk van az üdülőhellyel kapcsolatban, ezt nyomban jelezzük minden esetben a helyi szolgáltatónak, illetve az utaskísérőnek. A jegyzőkönyv felvételét pedig nem lehet megtagadni, ne engedjük, hogy arra való hivatkozással utasítsa el ezt az utaskísérő, hogy nincs hozzá megfelelő formanyomtatványa. Amennyiben pedig nem boldogulunk továbbra sem, úgy érdemes felhívni közvetlenül az utazási iroda szerbiai központját, hogy intézkedjen haladéktalanul a panasz orvoslása érdekében.
