2025. május 2., péntek

Játékbemutató

Race Driver: Grid

A múlt heti cikkünk alanya, a G25 kormány tesztelésekor több új-generációs autóverseny-játékot is kipróbáltunk, köztük a júniusban megjelent Gridet is. A Codemasters legújabb arkád autóversenye a tavalyi Colin McRae Rally: DiRT továbbfejlesztett játékmotorjára épül, az Ego-ra. Grid azonban nem rally játék, hanem aszfalt-körverseny és a felemásra sikerült Need for Speed: Prostreet-nek állít konkurenciát, és nem is akármilyet.

A fő újdonság az Ego játékmotorban a teljesen átírt törés- és sérülésrendszer. A látványos karosszériahibák mellett az autónk alkatrészei is károsodnak ütközéskor, ami erősen kihat az irányításra és a teljesítményre. A sebesség és fordulatszám-mérő mellett láthatjuk autónk pillanatnyi állapotát, a felfüggesztés, a kormány, a kerekek, a váltó és a váz piros színezése jelzi a hibás működést – amit meg is érzünk hamarosan. Például a bal első kerék durrdefektje után folyton jobbra kell ellenkormányoznunk a kocsit, hogy egyenesen menyjen, vagy a kormány sérülése esetén erősen meg-megránt a kormány a kanyarokban (már ha olyan szerencsések vagyunk, hogy erő-visszahatásos vezérlővel játszunk).

A játékmenet több mentőövet is biztosít, ha annyira összevertük a kocsinkat, hogy már nem tudjuk nyertesen befejezni a versenyt. A karrierjáték során gyakran nem is az a cél, hogy első helyen végezzünk, elég a kitűzött cél teljesítése, ami lehet az ötödik hely megszerzése, vagy csupán az, hogy befejezzük a versenyt, minél jobb állapotban. A nehézségi szinttől függően 0-5 ún. flashback is rendelkezésre áll, ami tíz másodperccel visszadob bennünket az időben. Ez rendszerint elegendő, hogy javítsuk hibánkat, fékezzünk, és elkerüljük a kellemetlen ütközést.

A karriermód kezdetén felkéréses versenyeken kell teljesítenünk, amíg nincs annyi pénzünk, hogy saját kocsit vegyünk. Versenyistállónkat megalapítva eltervezhetjük az autóink sablonfestését, és magunk főnökeként választhatjuk meg milyen versenyeken inudulunk. Három kontinensen, Amerikában, Európában, valamint az ázsiai Japánban versenyezhetünk. Az amerikai kupában a benzinfaló izomautók kapják a főszerepet, az európaiban a túraautók versenye dominál, míg a japán versenysorozat a csikorgó kerekes driftelés köré épül, ahol kanyarokat becsúszva kell vennünk. Pénzünket új illetve használt autók vásárlására költhetjük, javítani nem kell, azt elintézik a támogatók. Először egy szakadt izomautóval indul karrierünk, majd sorra tölthetjük fel járműparkunkat újabbnál újabb sportkocsikkal – a különböző versenyszámok ugyanis különböző autókat igényelnek. A karrierjáték mellett lehetőségük van szabadon választott pályával és kocsival versenynapot játszani, de csak a karrierjáték 51 trófeájának begyűjtése (ill. a „cheat” kódok beírása) után áll rendelkezésünkre a mind 43 autó. A játék kezdetén még mindig jóval több lehetőségünk van, mint a Prostreetben, ahol külső, ún. trainer program segítségével kellett kizárni a játék tartalmát, mert a karrierjáték olyan mértékben unalmas és időigényes, hogy nem éri meg végigjátszani.

Dicséret illeti a grafikát, a játék fantasztikusan néz ki, az autók nagyszerűen kidolgozottak, mindegyiknek van belső nézete is. Még a környezetben, és a nézőkben se nagyon lehet hibát találni, elég részletesek, hogy ne bántsa a szemünk, mint a ProStreet szögletes szurkolóbábúi. Bár testközelbe csak akkor kerülünk velük, amikor a kavicságyban sodródunk, azért az egy kezdő versenyzővel elég sűrűn előfordul. Egyedül a kontrasztos összkép rovására menő bloom grafikai effektust vethetjük fel egyedüli gondként, minden más teljesen rendjén van.

A vezetés élménye, illetve az irányítás az, ami kívánnivalót hagy maga után. Autós játékról lévén szó ez az első szempont az értékelésnél. Arkád játékhoz képest nehéz az irányítás, amíg meg nem szokjuk a furcsaságokat, gyakran leszünk a már említett kavicságyak látogatói. A Prostreet számunkra jobb élményt nyújtott verseny közben, mind kormányos, mind billentyűzetes irányítással. A „Speed Challenge” játék igazi adrenalinpumpa volt a Prostreetben, olyan érzést a Grid nem tudott nyújtani, inkább szívbajosan kapkodtunk a fék után egy-egy élesebb kanyar előtt, annak ellenére, hogy a flashbackkel újrajátszhatjuk, ha elvétjük. A mesterséges intelligencia sem túl bölcs, ragaszkodnak a pilóták a „legjobb vonalhoz” és amikor hibáznak is, látszik, hogy programozott eseményről van szó, így segít nekünk a játék megelőzni őket.

Hibái ellenére és mivel az új Need for Speedig nem nagyon fog kijönni semmi igazán említésre méltó arcade autós játék, a Grid bátran beajánlható az év legjobbjai autós játékai közé. Reméljük az Electronic Arts egy nagyszerű játékkal válaszol majd novemberben, amikor az Undercover megjelenik.

A G25 kormányt és a játékot rendelkezésünkre bocsátotta az újvidéki gameS számítógépes és konzolos játékszaküzlet, mely Újvidéken, a Sad Novi Bazaar Áruház harmadik emeletén található. Újvidék, TC Bazaar, Bulevar Mihajla Pupina 1. Tel.: 021/521-357. e-mail: bazaar@game-s.co.yu. Weboldaluk: www.game-s.co.yu.

Magyar ember Magyar Szót érdemel