2025. május 2., péntek

Nvision 2008

Az nVidia szerint a jövő

Más nagyvállalatok példáját követve, az nVidia is saját konferenciát szervezett, a cég tevékenységének megfelelő vizuális számítástechnika témában. Az NVISION 2008 augusztus 25-27. között volt megtartva a kaliforniai San Joseban, a már-már legendás szilícium-völgy központjában. Összesen majd százezer ember vett részt a háromnapos seregszemlén: játékosok (profik és amatőrök), fejlesztők szinte minden iparágból, programozók, mérnökök, kutatók, művészek és nem utolsósorban hétköznapi érdeklődők. Előadásokat, bemutatókat tartottak a jelen és a jövő számítógépes eszközeiről és alkalmazásairól, demo, modding (számítógép-barkács) és játékversenyeket bonyolítottak le, valamint egy furcsa Guiness-rekord kísérlet is történt.

A első napon a kiállítás még csak ébredezett, amikor az Audi már terítette a lapjait. Egy S5-öst és egy Q7-est, valamint több műszerfalat állítottak ki, bemutatva legújabb navigációs elképzeléseiket. Nagyon látványos volt a két hatalmas LCD-re támaszkodó verzió. Ebben nemcsak a középkonzol tetején, hanem a vezető előtt is egy termetes kijelző volt, ezen a szokásos órák is animáció formájában jelentek meg. Természetesen minden 3D-s és interaktív volt. A hivatalos program csak délután kezdődött. Elsősorban gondolatébresztő volt a megnyitó. Rövid üdvözlés után Jen-Hsun Huang arról beszélt, mennyi mindenre hatással van a számítógépes grafika. Vendégeivel egy-egy érdekes területet mutatott be. Először a Lamborghini új, másfél millió eurós szupersportkocsijának, a Reventonnak a reklámkampányát ismertük meg. A mindössze húszpéldányos széria darabjait valódi mintapéldány nélkül adták el. A potenciális érdeklődőknek – az addigi Lamborghini-tulajdonosok elitjének – elküldték Reventon különösen részletes 3D modelljét, ahol minden részletet megnézhettek. Hasonló modellező rendszereket ma már rengeteg termék tervezésénél használnak, az Adidas például dollármilliókat spórol vele új cipőinek megalkotásánál.

A Sportvision rendszerét is bemutatták, amely látványosabbá teszi a televíziós sportközvetítéseket. Az egyszerű, pályára rajzolt vonalakon és információkon túl most éppen a versenyautók körüli légáramlások megjelenítésével és fix kamerákra támaszkodva további nézőpontok kiszámolásával foglalkoznak. Több kamera képéből valós időben számolódik ki a 3D modell, amit aztán bármilyen szemszögből közvetítheti a rendező. A leglátványosabbat minden kétséget kizárólag Jeff Han, Mr Multitouch mutatta. Három méter képátlójú érintőképernyőn varázsolt, tett vett, használta mint egy asztalt. Ez a forradalmi kezelőfelület mindenhol osztatlan sikert arat, kár, hogy egyelőre valós alkalmazásokban még mindig nem elérhető a vásárlóknak.

A második napot a NASA volt űrhajósa, Eileen Collins nyitotta, mesélt vizualizációs rendszerekről, melyek az űrkutatást segítik, jelenleg éppen a Marsra szállás van fókuszban. Utána az ipari 3D modellezésben vezető szerepet betöltő Dassault Systems humoros videóját láttuk, csöppet sem vicces dolgokról. A termékek új, virtuális tervezési módszerét szeretnék bevezetni, melyben már az első pillanattól fogva sokkal nagyobb szerepet kapnak a majdani felhasználók. Élethű számítógépes modelleket kapnának, melyek segítségével még vásárlás, sőt elkészítés előtt kiválaszthatnák a nekik tetsző megoldást. A kisfilmben „3D-s menő-manót” láttunk. Egy kerékpáros kisfiú szeretett volna felszállni a villamosra, de nem fért fel egy kapaszkodó rúd és a magas padló miatt. A varázslatos égi kéz viszont segített neki, kivette a rudat, és alacsonyabbra húzta a padlót.

Néhány beszélgetés után majdnem megmérkőzött a NASCAR fiatal csillaga, Kyle Busch egy szimulátoros játékossal. Azért csak majdnem, mert az egyik gép nem akart működni, állandóan újraindult. Mikor máskor, ha nem egy ilyen eseményen? Nemcsak a Microsoftot üldözi a balszerencse.

Bár nem mai dolog a GeForce-okhoz készített 3D stereo meghajtó, most ismét bemutatták, időközben a látvány jelentősen javult. Évekkel ezelőtt egy kellően nagy képfrissítési frekvenciás monitor és egy piros-kék szemüveg kellett hozzá, tehát minimális befektetésből célt értünk. Persze sok frame bufferes hatással gond volt, több játékban szétesett a grafika. Aztán eltűnt a dolog, pontosabban nem nagyon híresztelték, hogy létezik. Sokáig nem volt világos, hogy miért, de az NVISION 2008-on kiállított 120 Hz-es ViewSonic LCD-látva kiderült: az eddigi LCD-kkel az alacsony frissítés miatt ez nem működött. A térlátáshoz szükséges egy szemüveg is, ami hol az egyik, hol a másik szemet takarja el, és 20-100 eurós áron szerezhető be akár drót nélküli változatban is.

A CUDA-ról, az nVidia grafikus kártyáinak programozhatóságáról, a raytracing (sugárkövetéses) és a raszterizációs képalkotási módszerekről tartottak előadást. Egy kis történelmi bemelegítő után a szokásos NVIDIA álláspontot taglalták, hogy a raytracing egyáltalán nem felsőbbrendű, szebb vagy jobb a raszterizálásnál, hanem ugyanolyan nehézkes, csak más. A követendő út a kettő vegyítése. Ennek lényegében csak az Intel mond ellen, persze mert az üzleti érdekei ezt diktálják, az Intelnek nincsenek dollármillárdjai befektetve a raszterizációs technológiában. Az nVidia szerint viszont, természetesen a „legjobb eszköz” a CUDA-val meghajtott GPU, akármelyik technológiáról is legyen szó.

Sikerült a Guiness-rekordkísérlet is, több mint kétszáz önkéntes 36 óráig állandó LAN partit játszott. Cserében ingyen részt vehettek a konferencián. Ez a kísérlet sok ellenreakciót váltott ki, hiszen tudvalevő, hogy a hosszú, játékkal töltött idő nem egészséges, sőt kifejezetten káros. Bár a Guiness-rekordok között nem ez az egyetlen, ami kifejezetten nem egészséges, elég ha csak a legtöbbet evő-ivó rekordokra gondolunk.

A kiállítás nem kimondott üzenete szerint a jövő valósághű, virtuális és 3D-s. Vajon mikor lesz a valóság „virtuál-hű?”

Magyar ember Magyar Szót érdemel