A 2007 januárjában megjelent Europa Universalis III táblás történelmi stratégiai játékhoz megjelent immár a második kiegészítő is, az In Nomine, újabb ötven évvel szélesítvén ki történetét.
Europa Universalis III In Nomine
Az eredeti játékban 1453-1792-ig játszhattuk újra a történelmet, a szó szoros értelmében. A játék kiemelt események dátumát kínálta belépési pontként történelembe, és gyakorlatilag akármelyik, abban az időben létező, kis európai nemzet, országocska sorsának irányítását adta a kezünkbe a nehézségi szint megválasztása után. Innentől kezdve rajtunk állt, milyen célt tűztünk magunk és országunk elé, a játék nyitott volt, akár klerikális államként hódíthattunk és téríthettük meg a leigázott területeket, vagy akár tengeri nagyhatalmat építhettünk ki. Kínosan ügyelni kellett mind a belpolitikai, mind a diplomáciai tevékenységünkre, a legkisebb változás államberendezésünkben is nyugtalanságot, lázadást válthatott ki, és egy szomszédos állam ok nélküli lerohanása után várhattuk a térség országainak bosszúját és szövetségeseink elpártolását. Ellenben rafinált diplomáciával könnyen kiprovokálhattunk casus bellit, akár kémek lebuktatásával, akár garanciák felajánlásával, és az után jaj volt ellenfeleinknek. Az Europa Universalis III valós idejű táblás játék volt (a Total War sorozattal ellentétben, ami körökre osztott), de a játék sebessége állítható, sőt akár szüneteltethető volt, miközben kiadhattuk a parancsainkat. A mikromenedzsment mélysége, valamint a szép, de nem gépigényes grafikája hamar népszerűvé tette a történelmi játékok kedvelői között, sőt a vezérlés egyszerűségének köszönhetően szélesebb körben is elterjedt, annak ellenére, hogy ez a legnehezebb, legkomplexebb táblás játékok egyike.
Az első kiegészítő, a Napoleon’s Ambition, Európa történelmének egyik legmozgalmasabb időszakát adta hozzá a játékhoz, a nagy francia forradalom estéjétől Napóleon bukásáig, 1789-1821-ig. A játékmenet maradt a régi, bár a forradalmi lázban égő nép felett könnyebb katonai államot létrehozni, ez nem a békés uralkodók – diktátorok! – ideje. Ha országunk megkapja a „Viva La Revolution” effektust 50 százalékkal több katonát képezhetünk ki, és hadseregünk morálja is növekszik. A tavaly augusztusban megjelent Napoleon’s Ambition befejezte az Europa Universalis III történetét – bár ez a befejezés talán már az eredeti játékban is benne kellett volna, hogy legyen.
A májusban megjelent legújabb kiegészítő a középkor végére kalauzol bennünket, 1399-től (IV. Henrik angol király októberi koronázásától) játszható kiválasztott országunk. Ebbe az ötven évnyi történelembe beleférnek Bizánc utolsó évtizedei, Timur mongol vezér hadjáratai, és a százéves háború vége. Persze továbbra is újrajátszhatjuk a történelmet, a játékmenet alapjai nem változnak, megmenthetjük Bizáncot, sőt, konkrét célokat, küldetéseket is adhat a játék. Bizánc esetében pl. Görögország visszafoglalása pénzzel, presztízzsel, és egyéb bónuszokkal jár. A sikertelen, nem teljesített küldetések, viszont presztízsveszteséggel járnak. Egyéb finomhangolásokat is végeztek, pl. a lázadó frakciók országon belül független nemzetet is alkothatnak, külön célokkal, nem csak káoszt és bosszúságot okozva. Ezt a javunkra is kihasználhatjuk, kémeink lázadást szíthatnak ellenfeleink földjén, különösen a frissen elfoglalt, vagy az ország vallásától eltérő területeken.
A Paradox Interactive valós idejű stratégiája méltán népszerű játék, a hatalmas mennyiségű történelmi adat, esemény mellett is játszható, izgalmas. Könnyen belefeledkezhetünk, ha egyszer elfog a hév, országunk-birodalmunk sorsa nem hagy nyugton bennünket. Nagyszerű eszköz azoknak is, akik gyakran elmerengenek a történelemkönyvek felett, hogy „mi lett volna ha”. Ők kielégíthetik magukban az ébredező diktátort, vagy éppen béketeremtőt. Többjátékos üzemmódban kooperatívan irányíthatunk egy országot barátainkkal, vagy csapatok is megküzdhetnek egymással, összesen legtöbb 32 személyig. Minimális rendszerkövetelmények: Pentium IV 1.9 GHz CPU, 512 MB RAM.
Az Europa Universalis III-at rendelkezésünkre bocsátotta az újvidéki gameS számítógépes és konzolos játékszaküzlet, mely Újvidéken, a Sad Novi Bazaar Áruház harmadik emeletén található. Újvidék, TC Bazaar, Bulevar Mihajla Pupina 1. Tel.: 021/521-357. e-mail: bazaar@game-s.co.yu. Weboldaluk: www.game-s.co.yu
