Mint ahogyan azt időben bejelentettük, július elsejétől nincs tovább XP a boltokban. Persze ez így nem teljesen igaz, ugyanis a raktáron fennmaradt dobozolt változatok beszerezhetőek, azonban a raktárkészletek drasztikusan fogynak. A számítógép gyártók azonban elsejétől nem adhatnak el OEM (Original Equipment Manufacturer) Windows XP-t a gépeikkel, csakis Vistát, még akkor is, ha az sok esetben használhatatlan az adott gépen. Mindeközben egyre több információ kerül napvilágra a Microsoft jövőbeni terveiről is.
Egy korszak zárult le
Mint ahogyan azt időben bejelentettük, július elsejétől nincs tovább XP a boltokban. Persze ez így nem teljesen igaz, ugyanis a raktáron fennmaradt dobozolt változatok beszerezhetőek, azonban a raktárkészletek drasztikusan fogynak. A számítógép gyártók azonban elsejétől nem adhatnak el OEM (Original Equipment Manufacturer) Windows XP-t a gépeikkel, csakis Vistát, még akkor is, ha az sok esetben használhatatlan az adott gépen. Mindeközben egyre több információ kerül napvilágra a Microsoft jövőbeni terveiről is.
Az XP rajongók továbbra is hozzáférhetnek legálisan az operációs rendszerhez, abban az esetben ha Windows Vista Business vagy Ultimate verziót vásárolnak, ugyanis akkor downgradelhetik rendszerüket (visszatérhetek régebbi verzióra). Ez természetesen nem olcsó mulatság. Érdekesség, hogy a Windows XP továbbra is megmarad a szuper olcsó számítógépeken, amelyek nem képesek Vista futtatására (pl. eeePC).
Az XP karbantartását is még további 2 évig vállalta a Microsoft, utána már csak a fizetős partnereknek lesz elérhető további frissítés. Mindeközben a Microsoft már nagyon tervezgeti a következő generációs Windows kiadását a melyet Windows 7 néven emlegetnek. A következő Windows annak ellenére, hogy egy minimalista rendszernek indult, azzal a céllal, hogy minél gyorsabb legyen, már gyökeresen irányt váltott, és inkább lesz a Vista utódja, mint egy lecsökkentett rendszer. Jelenlegi állás az, hogy habár lesznek benne jelentősebb változások, valószínűsíthető, hogy többnyire azokat a technológiákat fogja hozni, amelyek kimaradtak a Vistából, ugyanakkor már rég beharangozták őket. Mindeközben kiderült, hogy a Microsoft egy még újabb rendszeren dolgozik, mely már nem Windows lesz. A projekt jelenlegi kódneve Midori – amely egyébként japánul zöldet jelent – egy olyan új operációs rendszert takar, mely teljes egészében szakít a Windowsos múlttal, és egy teljesen új felfogást valósít meg. Jelenleg azonban még semmilyen részlet sem szivárgott ki a projektről és csak kis számú belső ember fér hozzá. A vezetőség pedig ki tudja mikor fogja lelebbenteni a fátylat a tervekről. Ennek ellenére a sajtó már azt rebesgeti, hogy megszűnik a Windows a 7-es verzió után. A Microsoftnak mind nagyobb probléma az újabb Windows változatok népszerűsítése, ugyanis már sokszor nem tudnak olyan újat mutatni, amiért a cégvezetők rögtön dollármilliárdokat áldoznának az új rendszerre való áttérésre. Ugyanakkor a kompatibilitás és a tradíció megköti a fejlesztők kezét, mind több esetben kell olyan plusz programkódokat beépíteni az operációs rendszerbe, ami csak a régi programok működését biztosítja. Ennek a problémának a teljes kiküszöbölésére egyetlen egy mód van, felrúgni a kompatibilitást, és egy újragondolt, komolyabban megfontolt rendszert tenni az asztalra, mely már nem küszködik az operációs rendszerek őskorában kialakult kompromisszumoktól, problémáktól. Kíváncsiak vagyunk, mikor láthatunk valamit ebből a forradalmi újításból, és aztán arra is, hogy hogyan sikerül lenyeletni azt a felhasználókkal, ugyanis a fő probléma ismét az lesz, hogy a már meglévő programjaikat nem hajlandók lecserélni a felhasználók. Lehet, hogy egy Windows emulátor is beépül a rendszerbe? Jelenleg is létezik egy DOS emulátor minden Windowsban.
A konkurencia sem tétlenkedik.
A Novell kiadta a következő generációs ingyenes operációs rendszerét, az openSUSE 11-et, mely már letölthető a Novell szervereiről. A rendszer legjelentősebb változása maga a telepítő és a csomagkezelő. A telepítés tovább egyszerűsödött, bárki számára érthető egyszerű kezelővel, ugyanakkor megmaradt a lehetőség a fejlettebb felhasználóknak a részletesebb beállításra is – meg kell mondanom az alapbeállítás a legtöbb igényt kielégíti. A telepítő rendszer mellett a csomagkezelő is kicserélődött, mely révén további sebességnövekedést értek el. További módosítás, hogy alapból a KDE 4-es grafikus kezelőrendszer van jelen, mely sokat fejlődött elődje óta, sőt ezúttal már alapból beépül a Compiz három dimenziós asztalkezelő a rendszerbe, így felvéve a harcot a Vista effektjeivel – látványosan. A programcsomagok legnagyobb része is megújult, és többek között helyet kapott az OpenOffice 2.4-es változata, mely már az Office 2007 dokumentumait is képes megnyitni. Mind efelett végre 1.0-ás verzióban párosul a Banshee és a Novell által fejlesztett multimédiakezelő, mely leegyszerűsíti a multimédiás tevékenységeket a videó- és adudió lejátszástól kezdve ezen anyagok rendezéséig és kiírásáig a különböző médiákra (CD, hordozható lejátszó, stb.).
