A XVII. században a tudósok az égés folyamatát flogisztonelmélettel magyarázták. Minél több az anyagban a flogiszton, annál jobban ég – állapították meg. Az anyag tömegváltozásait is azzal magyarázták, hogy beleköltözött vagy kiköltözött belőle a flogiszton. Bár az elméletet Lavoisier már a XVIII. században cáfolta – bebizonyította az oxigénnek az égési folyamatokban való részvételét –, az elmélet a napokban visszatért. A tiszai halpusztulás kapcsán vették elő.
Igaz, ők nem flogisztont mondanak, ám a szerepkör megegyezik. Pusztult a hal, mert a vízben kétségbeejtően kevés volt a flogiszton. Kevés ahhoz, hogy a halak túléljék hiányát. Ez tudományosan bizonyított. Az jelenség kibontakozása körüli mendemonda azonban annyira ködös, mintha a XVII. század pórjának mesélné a korabeli hűbérúr.
Dióhéjban: Nem a helybeli szennyszaporítók hulladékanyagai iktatták ki a vízből a flogisztont, hanem tartálykocsik, uszályok szállították a környékre – mint a dalszöveg is mondja –, ki tudja honnan és merről. Tehát – szerintük – nem a beömlőcsatornák szennyhozadéka követte el, hanem... Ez a „hanem” azonban rendkívül húzós. Mind számtanilag, mind kémiailag, mind élettanilag, mind bűnügyileg.
Tudják-e a mendemondázók, mennyi hogyishívjákra van szükség ahhoz, hogy a Tisza vizének pH-értéke 7,2-ről 6,7-re alakuljon? És ki tudják-e számítani, hogy ez mennyi tartálykocsiba fér bele? Vagy uszályba, amely szellemszerűen járja a Szőkét, jön és megy... akár a dalszöveg mondja. Ugyanakkor a szerfölött gyanús beömlőcsatornák torkolata alatti és feletti folyószakaszon végzett fenékfauna-elemzések egyértelműen bizonyítják, hogy a szennyhozadék a torkolat alatti részeken állandó jellegű, és évek hosszú során át halmozódik. Annyi van belőle – kiszámítható! –, hogy a Tiszát évente bejáró hajók összessége hozhatna ennyit, ha mást nem szállít.
Szemet szúr, hogy a 2007. évi mindenkori legnagyobb tiszai halpusztulást napokkal megelőzően is a tartálykocsis hipotéziseket szellőztettek. Most uszályokat emlegetnek. Ennyivel többet készülnek beleengedni? Mondják, a gyanúba keverhetőknek hatékony szennyvíztisztítójuk van, és ki tudják mutatni, mennyit költöttek rá. Egyáltalán nem kételkedünk abban, hogy azok a rendszerek léteznek. Abban sem, hogy üzemeltethetők. Van számlájuk, hogy vettek egy zongorát, és meg is tudják mutatni. De a tiszai haltetemek bizonyítják: hamisan játszanak rajta.
