2024. április 30., kedd

Tíz százalékkal nő a minimálbér

Január elsejétől 143 dinár a minimális órabér

A következő évtől kezdve 143 dinár lesz a munkaórák minimális díja. Erről döntött több órás vita után a kormány szociális-gazdasági tanácsa. Ez azt jelenti, mivel az idén a minimális órabér 130 dinár volt, január 1-jétől 10 százalékos emelésre számíthatnak azok, akik minimálbérért dolgoznak. Jelenleg az ország területén mintegy 350 ezer munkást foglalkoztatnak minimálbérért, vagyis havi 22 620 dinárért.

A szociális-gazdasági tanács Dušan Vujović pénzügyminiszter javaslata alapján hozta meg a döntését, ő ugyanis azt állította, hogy az állami költségvetés jelenlegi állása lehetővé teszi a minimálbérek tízszázalékos növekedését. Nebojša Atanacković, a Szerbiai Munkaadók Uniójának elnöke a Beta hírügynökségnek adott nyilatkozatában kiemelte, bár növelik a minimális munkabéreket, a munkaadókat nem fogják terhelni egyéb kiadásokkal.

– Dušan Vujović miniszter azt ígérte, hogy a minimálbérek növekedésével nem emelkednek a munkaadók kiadásai. A miniszter elmondta azt is, hogy nem a bérek nem növekedhetnek 10 százaléknál magasabbra, mert az beomlasztaná a jövő évi költségvetést – mondta Atanacković.

Dušan Vujović

Dušan Vujović

Habár a tanács ülését jelentősen rövidebbre tervezték, mégis elhúzódott, így a sajtótájékoztatót is lemondták. Zoran Stojiljković, a Függetlenség Ágazati Szakszervezet képviseletében a Tanjug hírügynökségnek elmondta, hogy bár a tárgyalófelek közül senki sem vitatta, hogy a minimálbért meg kell emelni, mindenki máshogy érvelt, így csak hosszú vita után jutottak közös nevezőre. Elmondta, a szakszervezet azt szerette volna, ha a minimális órabért 154 dinárra emelik. A munkaadók el is fogadták ezt a javaslatot, azzal a feltétellel, ha az állam hajlandó növelni a bérek adómentes részét, ami jelenleg 118 00 dinár.

A szakszervezetek és a munkaadók elvárását azonban a pénzügyminiszter nem tudta támogatni.

Habár nincsenek pontos adatok, a minisztérium úgy értékelte, az állami költségvetésben az adómenetes bérrész növelésére, a munkaadók jelentősebb tehermentesítésére, vagy a parafiskális járulékok alól való felmentésre nincs lehetőség. Vujović rámutatott arra, hogy ez az elvárás kivitelezhetetlen és fenntarthatatlan, és olyan közös megállapodást javasolt, ami nem jelent további megterhelést az állami költségvetésre. Így a közös megállapodás alapján a minimálbért 10 százalékkal fog növekedni. A tanács javaslat formájában terjeszti a döntést a kormány elé.

Stojiljković hozzátette, a minimálbér növelése ellenére a szakszervezetek mégsincsenek megelégedve, hiszen mintegy 350 ezer foglalkoztatottnak, vagyis minden ötödiknek a havi járandósága továbbra is csupán 200 euró körül alakul.

A következő lépésben a szociális-gazdasági tanács az állami szektorban dolgozók bérének növekedéséről folytat tárgyalást.

A szociális-gazdasági tanácsnak, amely a kormány tagjaiból, a szakszervezetek képviselőiből és a munkaadók képviselőiből áll, minden évben szeptember 15-ig kell döntenie a munkabérek módosításáról. A javaslat, ha a kormány is jóváhagyja, január 1-től lép életbe.

A múlt évi döntés alapján a minimális órabért 121 dinárról 130 dinárra emelték, ami ez év január elsejétől szolgál a minimálbér elszámolásának alapjául.