2024. május 13., hétfő

Gondban a méhészek

Az idén rendkívül gyenge méztermés várható

Az esős időjárás miatt a méhészek az idén rendkívül gyenge terméssel számolnak. Akácmézből alig lesz, de a többi mézfajták esetében sem sokkal jobb a helyzet. Radivoje Stojanović, a Szerbiai Méhészegyesületek Szövetségének igazgatóhelyettese elmondta, hogy a rendszeres esőzések miatt a méhészeknek nagyon rossz évük lesz.

– Jelenleg akácmézből nagyon kevés van, szinte semmi. Az esős időjárás nem kedvez a méhészeknek. Napokik hideg volt, amíg az akác virágzott, és ilyenkor nincs nektár sem. Tehát az idén kevés lesz az akácméz – fogalmazott Stojanović.

Rámutatott arra, hogy a méhészek nagy kihívásokkal néznek szembe az idén. A hárs, a napraforgó és az erdei méz esetében sem lesz sokkal jobb a helyzet, ha folytatódik az esős időjárás.

Meglátjuk, milyen időjárás lesz a következő időszakban, és melyik mézfajta jár jobban. A nappali és az éjjeli hőmérsékletnek magasnak kell lenni, hogy a nektár meginduljon a növényből, ugyanis hidegben ez nem lehetséges.

Kiemelte, hogy a méhészek már megkezdték a méhek etetését, mivel ilyen időben nem maradhatnak fenn. Akinek van mézkészlete, adnia kell belőle. A napraforgó virágzása június végén kezdődik, amikor magasabb a hőmérséklet. A szakértő azonban nem derűlátó a napraforgómézet illetően, mivel a sok eső nem tett jót a növénynek, ezért gyenge terméssel számol.

Szerbiában a méhészet az elmúlt években sokat fejlődött, a méz fontos kiviteli terméke lett az országnak. Az éves átlagtermés meghaladja a 7 ezer tonnát. Szerbia rendelkezik a legtöbb méhcsaláddal a lakosonkénti arányt illetően, és a méhcsaládok száma folyamatosan növekszik. A statisztikai adatok alapján 2019-ben 914 ezer méhcsaládot jegyeztek, ezekből mintegy 35 százalék az olyan családi gazdaságokban volt megtalálható, amelyek kizárólag méhészettel foglalkoznak. A legutóbbi adatok alapján Szerbiában jelenleg 20 ezer regisztrált méhészet van, és több mint egymillió méhcsalád. Az időjárási viszonyok azonban már évek óta nem kedveznek a méhészeknek, az alacsonyabb termés pedig emeli a piaci árakat. Szerbiában egyébként a méz drágább, mint Európában, kilogrammja 1000 és 1800 dinár között mozog. Tavaly az első tíz hónapban 1479 tonna mézet exportált az ország, ami 8,2 millió eurós bevételt jelentett. Ez azonban 23 százalékos visszaesés volt az előző évhez képest. A jó termés mellett ugyanebben az időszakban 485 tonna mézet hoztak be 1,4 millió euró értékben.

Nyitókép: Beta/AP