2025. június 20., péntek

A NIS ismét a szankciók halasztását kéri

A Szerbiai Kőolajipari Vállalat (NIS) ma bejelentette, hogy újabb kérelmet nyújtott be az Egyesült Államok Pénzügyminisztériumához, amelyben különengedély kiadását kéri az amerikai szankciók teljes körű alkalmazásának elhalasztására. A kérelmet azért nyújtották be, hogy a vállalat június 27-e után is folytathassa működését, amikor lejár a korábban, április 25-én kiadott ideiglenes engedély.

A NIS március 14-én kezdeményezte az amerikai Pénzügyminisztériumnál a Különlegesen Kijelölt Állampolgárok és Blokkolt Személyek Listájáról (SDN-lista) való törlését.

A vállalat az Egyesült Államok Pénzügyminisztériumának Külföldi Vagyonellenőrzési Hivatalától (OFAC) három alkalommal is kapott különengedélyt, amelyek ideiglenesen elhalasztották a szankciók teljes hatálybalépését.

A NIS közleményében hangsúlyozta, hogy a nehéz körülmények ellenére zavartalanul biztosítja a hazai piac ellátását minden fajta kőolajszármazékkal, és továbbra is elkötelezett a munkavállalók szociális biztonságának megőrzése mellett.

A NIS az egyetlen olyan vállalat Szerbiában, amely kőolaj-kitermeléssel, -feldolgozással, valamint földgázkitermeléssel is foglalkozik. Az amerikai hatóságok idén január 10-én helyezték szankciós listára, mivel a NIS-részvénycsomagok legnagyobb részét az orosz Gazpromnyeft birtokolja. A szankció célja, hogy megakadályozza Oroszországot abban, hogy az energetikai bevételeket az ukrajnai háború finanszírozására használja.

Magyar ember Magyar Szót érdemel