Az íráshoz fotógaléria kapcsolódik, amely itt tekinthető meg.
A CED Közép-európai Gazdaságfejlesztési Hálózat Nonprofit Kft. szabadkai irodája minden évben magyar szakmai napot tart Újvidéken a Nemzetközi Mezőgazdasági Kiállításon. Az idén Intelligens megoldások az agrárvállalkozások fejlesztésére címmel szervezett konferenciát, amelynek célja a szerbiai és magyarországi fejlesztések, intelligens megoldások bemutatása, amelyek hatékonyabbá és fenntarthatóbbá tehetik a gazdálkodást. Kiváló szakembereket hívtak meg, akik előadásaikban több szempontból is megvilágították a témát, s megoldást próbáltak kínálni az aktuális problémákra. A szakmai előadások után B2B típusú találkozókat tartottak.
A konferenciát Juhász Bálint, a tartományi képviselőház elnöke nyitotta meg. Felszólalásában rámutatott arra, hogy a mezőgazdasági kiállításon a magyar szakmai nap a magyar–szerb gazdasági együttműködés biztos, kiszámítható pontja.
Mindenképpen fontos üzenete van annak, hogy Magyarország a mezőgazdasági kiállításnak három éve volt a partnerországa, a magyar jelenlét pedig továbbra is meghatározó a rendezvényen. A magyar–szerb kapcsolatok történelmi csúcson vannak, fontos, hogy a gazdaság és a mezőgazdaság területén is minél jobban elmélyítsük az együttműködést. A mostani konferencia témája nagyon időszerű. Az intelligens megoldások a mezőgazdaságban nem valami jövőbeli elképzelés, hanem a valóság. Nagyon örülök annak, hogy sok vállalkozó van jelen, és az előadások mellett B2B típusú találkozókat is tartanak – mondta az elnök.

Fotó: Ótos András
– Vajdaságban a mezőgazdaság mindenképpen húzóágazat, 1,5 millió hektárnyi termőföld található körülöttünk. Vajdaság egy olyan régió, amely elkötelezett a mezőgazdasági termelés egészséges, fenntartható módon történő fejlesztése iránt. Vajdaságban a mezőgazdaság mindig is az ország és a régió legfontosabb ágazata volt, komoly eredményeket ér el egy olyan korszakban, amelyben az adat, az innováció és a technológia kéz a kézben jár a hagyományos tudással és tapasztalattal. Külön öröm számunkra, hogy ez nemcsak külföldön van jelen. Újvidéken sikeresen működik a BioSens intézet, és egyre több családi gazdaság és vállalkozás alkalmaz okostechnológiát. 2018-ban Szerbiában, pontosabban Topolya községben megnyílt az első digitális farm, amely lehetőséget nyújt minden hazai termelő számára, hogy ingyenesen és közvetlen módon ismerje meg a digitalizáció, valamint az új technológiák által kínált lehetőségeket. Sikeres tanácskozást és kapcsolatépítést kívánok – fejtette ki beszédében Juhász Bálint.
A konferencia megnyitóján többek között felszólalt Magyar József, Magyarország belgrádi nagykövete.

Fotó: Ótos András
Hangsúlyozta, hogy az Újvidéki Vásár és a tartományi vezetőség mindig kiemelt és megbízható partnere az ilyen találkozóknak. Gratulált a szervezőknek, amiért a szakmai konferencián éppen a digitalizációt, a modernitást, az információkkal való megfelelő gazdálkodást helyezték előtérbe. Ma Szerbia és Magyarország között nincs olyan nyitott kérdés, amiről ne tudnának tárgyalni.
– Örülök, hogy itt lehetek ezen a jelentős konferencián – fogalmazott Magyar József.
Dobó István, a CED szabadkai irodavezetője elmondta, hogy igyekeznek mindig az aktuális témákat feldolgozni. Ezúttal a precíziós mezőgazdaságra helyezték a hangsúlyt. Tisztában vannak azzal, hogy az erőforrások is végesek, ezért fontos, hogy minél hatékonyabban használják fel a termelők.
Tegnap számos érdekes előadás hangzott el a téma kapcsán. A konferencia egyik előadója Pletikoszity Árpád mechatronikai mérnök, a Dronteh cég alapítója volt, aki Önvezető járművek a mezőgazdaságban címmel tartott előadást.

Fotó: Ótos András
Rámutatott arra, hogy a növekvő problémák és a munkaerőhiány miatt a gazdáknak fontos megtalálni a megfelelő megoldásokat.
– Az önvezető járművek mindenképpen elősegíthetik a gazdálkodást. Két területen használják ezeket a gépeket: a növénytermesztésben és a szőlészetben. Az önjáró járművekkel lehet palettákat szállítani, használhatók földmegmunkálásra, talaj-előkészítésre, vetni is lehet velük, leginkább kisebb területeken, üvegházakban. Szántóföldeken is alkalmazzák, de ez még nem elterjedt. Szerbiában leginkább a szőlészetben és üvegházakban használják. Ezeket a gépeket nemcsak megvásárolni lehet, hanem a gazdák szolgáltatásként is igénybe vehetik, és megbizonyosodhatnak az előnyeiről. A gazdák összefogva megvásárolhatják az új technológiát. Egyre elterjedtebbek a drónok is, költséghatékony megoldás a drónos permezetés, amely által csökkenthető az üzemanyag költsége – fejtette ki Pletikoszity Árpád.
Magyarországról is érkeztek előadók, a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetemről, de az Újvidéki Egyetem Mezőgazdasági Karának tanárai is felszólaltak. Ezenkívül előadásokat hallhattak az érdeklődők a drónok felhasználásáról, valamint egyéb olyan modern technológiákról, amelyekkel hatékonyabbá és gazdaságosabbá válik a mezőgazdaság.

Nyitókép: Juhász Bálint: A magyar–szerb kapcsolatok történelmi csúcson vannak, fontos, hogy a gazdaság és a mezőgazdaság területén is minél jobban elmélyítsük az együttműködést (Fotó: Ótos András)