Az Európai Unió olyan intézkedéseket javasolna, amelyek révén 2027-ig teljes mértékben betilthatná az orosz gáz behozatalát a tagállamai területére – írja a Bloomberg hírügynökség arra a tervezetre hivatkozva, amelyet az Európai Bizottságnak kell majd bemutatnia Strasbourgban.
Az ügynökség információi szerint az első lépéseket júniusban tenné meg az Unió: a tervek szerint ekkortól tiltaná meg az orosz gáz behozatalára vonatkozó új szerződések megkötését, valamint azokat a beszállításokat is, amelyek napi ár alapján valósulnak meg. A becslések szerint az említett egyezmények teszik ki az Oroszországból az Unió területére szállított földgáz mennyiségének egyharmadát. Az intézkedést legkésőbb a folyó év végéig érvényesítenék.
A tiltást a tervek szerint kiszélesítik a hosszú távú szerződésekre is, amelyeket jogi szempontból nehezebb megszakítani, hisz abban az időszakban is kötelezik a szerződött felet a fizetésre, amikor az nem használja a gázforrást. Az uniós javaslat szerint azonban 2027 végéig ezen szerződéseket is meg kell szakítaniuk a tagállamoknak.
A határidőről azzal összhangban döntöttek, hogy az Unió mennyi idő alatt tudja alternatív gázforrásokból biztosítani a szükségleteit. Elsősorban az Egyesült Államokból, Katarból, Kanadából és Afrikából terveznek cseppfolyós gázt beszállítani az Unióba – áll a tervezetben. Ugyanitt kiemelik, hogy a nagyobb mennyiségű cseppfolyós gáz beszállításáról egy szélesebb körű kereskedelmi csomag részeként tárgyalnak a Donald Trump elnök által vezetett amerikai adminisztrációval.
Az ukrajnai háború előtt az uniós szükségleteket biztosító gázmennyiség 40 százaléka érkezett Oroszországból: ez az arány mára 19 százalékra csökkent – írja a Bloomberg. A hírügynökség szakemberei szerint azonban az orosz gáz behozatalának teljes tilalmát nehéz lesz kivitelezni. Külön kihívást jelent az orosz cseppfolyós gáz leszállításának korlátozása, amely rekordszintre növekedett azt követően, hogy a Gazprom korlátozta a vezetékes szállítást.

Nyitókép: Az ukrajnai háború előtt az Unió földgázszükségletének 40 százaléka érkezett Oroszországból (Fotó: Dávid Csilla)