2024. április 29., hétfő

Szárnyakkal születő autók

Egyre több elektromos autó jelenik meg a piacon, de azért még bőven van hely számukra a terjeszkedésre. Szaporodnak a gyárak is, amelyek ilyen járműveket gyártanak. Eddig ismeretlen cégek jelentek meg, és új modelleket kínálnak. Még elég drágán, de nincs hiány az olcsóbb kiadásokból sem.

Sőt egy különleges, konkurens termék is bontogatja a szárnyait. A repülő autó. Az első prototípusok már régen múzeumba kerültek belőlük. Az utóbbi időben pedig már jó néhány cég megpróbálkozott egy-egy modell kifejlesztésével, elkészítésével. 

Abban bíznak, hogy ezek a járművek hamarosan elterjednek és meghódítják a vásárlók egy részét. A szakma repülő, vagy helikopter autóként emlegeti az új szerkezetet, amely már nem számít kivételes ritkaságnak, de a tömeges alkalmazástól még távol áll. Egy időnek még el kell telnie, hogy a hétköznapi közlekedés részéve váljanak.

Az EU-ban már több kutatóintézet is foglalkozik azzal, hogy használható modelleket dolgozzanak ki, amelyeket elsősorban városi forgalomban lehet használni. Emellett Brüsszel több programot is finanszíroz, amelyeket magánvállalkozók kezdeményeztek az újfajta közlekedés meghonosítására, és a hozzá való eszközök kifejlesztésére.

Ezek a típusú járművek „kétéltűként” is működhetnek, bár elsősorban a légi közlekedésre szánják őket. Az már nem kérdés, hogy milyen meghajtásúak lesznek.

A jelekből ítélve a hibrid és az elektromos változat lehet a nyerő. Ám az biztosnak tűnik, hogy sokan a közúti forgalomban is használnák ezeket a modelleket, csak olyankor a szárnyukat és a rotorjukat el kell rejteni, ami megoldható. 

A repülő autó kifejlesztése egyre nagyobb sebességgel folyik több központban is, sőt több prototípus már el is készült. A Volkswagen sportautógyártója, a Porsche évekkel ezelőtt vetette fel a saját repülő gépkocsi kifejlesztésének ötletét. Sőt a VW autótervező cége, az Italdesign és az Airbus a 2017-es genfi autószalonon már be is mutatott egy Pop.Up-nak elnevezett kétüléses repülő autót.

Ennek azonban már akad több versenytársa is mind a hazai pályán, mind külföldön. A holland Pal-V Liberty is ezek közé a cégek közé tartozik. Csakhogy a hollandok járművével már a földi és a légi közlekedési szabályoknak megfelelően is lehet közlekedni. A cég ráadásul hamarosan megkezdi első nagy flottájának gyártását, miután a minap egy dubaji ügyfél száz repülőautót rendelt tőle 80 millió dollárért. Az értékesítést az Aviterra intézi. Mouhanad Wadaa, a török cégcsoport ügyvezető igazgatója szerint a piacon egyetlen más szereplő sem képes leszállítani ilyen járműveket nagyobb tételben. 

A holland gyártó kétüléses járműve rögzített forgószárnnyal és hátsó légcsavarral rendelkezik. Kézi átalakítása autóból kisrepülővé öt percig tart, minimális erőfeszítéssel. És akkor már szárnyalhatnak is az utasai akár ötszáz kilométeres távolságra, 180 kilométeres óránkénti végsebességgel, legfeljebb 3350 méter magasan. Igaz, a fel- és leszálláshoz kell egy 160-200 méteres kifutópálya is, és sportpilóta-engedély is a vezetőnek. Ha valaki inkább a földön használná, 1315 kilométerre juthat el vele egy szuszra (gépjárművezetői jogosítvánnyal) és legfeljebb 160 kilométeres óránkénti sebességgel. 

A PAL-V Liberty azt tervezi, hogy a közeljövőben külföldön nyit irodákat, amelyek értékesítési, karbantartási, képzési és összeszerelési feladatokat ellátó központokként is működnek. És persze figyelik a konkurenciát is, mert az nem nyugszik.

A jelenlegi fő vetélytársért nem is kell messzire menni, csak Szlovákiába, ahol a nyitrai (Nitra) KleinVision cég már régen kifejlesztett egy versenyképes modellt, a hibrid üzemmódú AirCart. Az ezer kilogrammos repülőautó már több mint két éve teljesítette az előírt több mint kétszáz tesztrepülést, s ennek köszönhetően megkapta a légialkalmassági tanúsítványt a szlovák hatóságtól. 

Sikeres városközi repülést is végrehajtott már (2021-ben) Nyitra és Pozsony között. A légvonalban 75 kilométeres távolságot bő fél óra alatt tette meg. Csúcssebessége levegőben 160 kilométer óránként, és 2500 méterre tud felemelkedni. A magasban ezer kilométer távolságra lehet vele eljutni. Anton Zajac, a fejlesztő cég egyik társalapítója szerint az AirCar motorfejlesztése folyamatban van, s az újítás révén akár megkétszereződhet a jármű jelenlegi teljesítménye.
Repülő szerkentyűből autóvá mindössze bő két perc alatt alakítható át. Hamarosan megkezdődhet a sorozatgyártása is. A fejlesztő cég nemrég ugyanis eladta az autó licencét egy kínai vállalatnak, a Hebei Jianxin Flying Car Technology-nak, amely már a gyártást szervezi.

A repülő autók ipara még csak alakulgat, de a PAL-V Liberty sikere és az AirCar várható sorozatgyártásának bejelentése új fejezetet nyithatnak a közlekedésben. Az ágazat egy olyan jövő felé indulhat el, ahol a közút és az égbolt közötti határok elmosódnak, új megoldást biztosítva az utazás és akár a teherszállítás területén.

Becslések szerint a repülő autók globális piaca 2040-ben eléri az egymilliárd dollárt, tíz évvel később pedig már kilencmilliárdra gyorsulhat. 

Guo Liang, az Aerofucia kínai repülőautó-fejlesztő cég vezérigazgatója úgy véli, az új típusú közlekedési eszköz már jövőre, de legkésőbb 2026-ban kereskedelmi forgalomba kerül hazájában. Guo arra számít, hogy Kínában a repülő autók forradalma a villanyautókénál is látványosabb és átütőbb lesz. Szerinte az új típusú autók hamarosan megfizethetőbbé válnak, mint a helikopterek.

Kínáról máris az a hír járja, jó úton halad, hogy az évszázad közepére meghódítsa a különleges piac 23 százalékát, s így elsőként megelőzze, illetve második helyre szorítsa fő riválisát, az Egyesült Államokat, amely 27 százalékos részesedésre számíthat.