2024. május 9., csütörtök

Aranyló hamu

Szerbia jelentős jövedelmet valósíthatna meg az erőművek melléktermékeiből

Országunk milliárdokat költ az erőművek termelése folyamán keletkező hamu, salak és gipsz eltávolítására, miközben ezekből jelentős mennyiségű építőanyagot lehetne nyerni, a belőle származó jövedelemből pedig lényegesen csökkenteni lehetne az építkezések költségeit – állítják az újrahasznosítást szorgalmazó szakemberek. Kiemelik azt is, hogy bár Európában a felgyülemlett hamu 90 százalékát újra feldolgozzák, a Szerbiai Villanygazdaságnak a keletkezett melléktermék legfeljebb 6 százalékát sikerül értékesítenie.

A hamut 1953-ban használták először építőanyagként az Egyesült Államokban, a Hungry Horse-gát építésénél. Ezek után olyan jelentős objektumok építéséhez is használták mint a világ legmagasabb épületeként nyilvántartott Burdzs Kalifa Dubajban vagy a monumentális dán Great Belt-híd. Európában a hamu kihagyhatatlan építőanyagnak számít az utak és vasutak építésénél, de a gátépítésben is nagy mennyiségben használják. Szerbia hatalmas mennyiségű kihasználatlan hamuval rendelkezik, amiben nagy üzleti lehetőségek rejlenek – hívják fel a figyelmet a szakemberek. A Szerbiai Mérnöki Kamara igazgatóbizottságának elnöke, prof. dr. Jovan Despotović szerint 700 millió tonna hamu gyülemlik fel az országban. A professzor szerint Szerbia hatalmas vagyonon ül: a hamut országunk aranyrögének nevezte. 

A Szerbiai RTV felkeresésére Milena Đakonović, a Szerbiai Villanygazdaság energiahatékonysággal foglalkozó osztályának igazgatója elmondta, hogy a közvállalat már korábban hozott olyan rendelkezéseket, amelyek a melléktermékek újrahasznosítására vonatkoznak. Ezek szerint a villanygazdaság a hamut építőanyagként kezeli, de a kihasználtság növelésében nincsenek előrelépések. 

A probléma ugyanis abban rejlik, hogy országunkban a hamut hulladékként tartják nyilván. A gipsz újrahasznosításával azonban valamelyest jobb a helyzet területeinken. A füstgáz kéntelenítéséből származó mellékterméket az erőművek a hazai cementgyáraknak adják el, de jelentős mennyiséget exportálnak Romániába is – mondta az országos televíziónak Željko Ilić, a kostolaci hőerőmű igazgatója. Az erőmű vezetésének ugyanis sikerült bejegyeztetnie a termelés folyamán keletkező gipszet a vegyszerek európai adatbázisába, Szerbiában viszont a hivatalos jegyzékek melléktermékként kezelik. Így eladhatóvá vált a korábban szintén hulladékként kezelt melléktermék – magyarázta a hőerőmű igazgatója. 

A gipsz eladásából ugyan nem származik jelentős jövedelme az országos szolgáltatónak, de az értékesítéssel a közvállalat lényegesen csökkenti az egyébként is magas hulladékkezelési költségeket – mutatott rá Tatjana Kaluđerović, a környezetvédelmi miniszter segédje. Nyilatkozatában hangsúlyozta, hogy az országban keletkező szemét legnagyobb része ipari hulladék, és ennek 85 százaléka a hamu, a salak és a gipsz. Ezek a melléktermékek legtöbbször a szeméttelepeken kötnek ki: országszerte öt telep fogadja ezeket az ipari hulladékokat, melyek összesen 1600 hektárnyi termőföldön fekszenek – hangsúlyozta a miniszter segédje. 

Az erőművek melléktermékeiben rejlő lehetőségek kihasználásával új befektetési forrásokhoz juthatunk – mondta Siniša Mitrović, a Szerbiai Gazdasági Kamara körforgásos gazdasággal foglalkozó központ vezetője. A szakember kiemelte: a felmérések szerint a melléktermékekben rejlő értékek a bruttó hazai termék egy százalékát is elérhetik. 

A szakemberek a hamu értékesítésének fokozatos növelését javasolják. Az Építészeti Egyetem és a Szerbiai Villanygazdaság kidolgozta az erőművekben keletkező hamu újrahasznosítási lehetőségeiről szóló tanulmányt: a tervek megvalósításához az állam támogatására lenne szükség – közvetítette a Szerbiai RTV. 

Nyitókép: Beta/AP