2024. május 10., péntek

Melegszünk! Csak drágábban...

A legtöbb városban megengedték a csapokat a távfűtő művek – Szabadkán elhalasztották az idény kezdetét

A Szerbiai Távfűtő Művek többsége már a fűtési idény elejére megnövelte a díjait annak a bejelentésnek a következtében, miszerint november 1-jétől 10 százalékkal emelkedik a földgáz ára országunkban. Az új elszámolásokat tegnaptól érvényesítik: október 16-án ugyanis hivatalosan is megkezdődött a fűtési idény. A legtöbb városban zökkenőmentesen nyíltak meg a csapok: Újvidéken és Nagybecskereken probléma nélkül indult a fűtés. Szabadkán viszont el kellett halasztani a fűtési idény kezdetét, de Belgrádban is akadtak gondjai a városi szolgáltatónak.  

Mint ismeretes, a fűtési idény akkor kezdődik, amikor három egymás után következő napon este kilenc óra után 12 fok alá csökken a hőmérséklet. Ez a hétvégén megtörtént, így az időjárási viszonyok alátámasztották az október közepére időzített kezdést, és a legtöbb szolgáltató vasárnap el is végezte a próbákat. 

Így történt ez Újvidéken is, ahol október 16-tól 112.000 lakás melegítését kezdte meg az Újvidéki Távfűtő Művek. Ezt megelőzően vasárnap a távhőszolgáltató északi egységét Milan Đurić polgármester is meglátogatta, s ez alkalommal kiemelte, hogy a fűtési idény kezdetéig befejezték a szükséges befektetéseket és a karbantartási munkálatokat. Hangsúlyozta, hogy az Újvidéki Távfűtő Művek az egyik legkorszerűbb és laghatékonyabb Európában, ugyanis a rendszerből származó energia 89 százalékát felhasználják az újvidékiek. Ez az átlag Európában 84,6 százalékos – mondta Đurić. Emellett arra is emlékeztetett, hogy 2012 óta a városi távfűtő művek 85 millió eurót fektetett a rendszer fenntartásába és korszerűsítésébe, ennek köszönhetően 110 kilométer forró vizes csövet cseréltek ki. 

A fűtési idény hat hónapig tart, hivatalosan április 15-éig (Dávid Csilla illusztrációja)

A fűtési idény hat hónapig tart, hivatalosan április 15-éig (Dávid Csilla illusztrációja)

A távfűtés fejlesztéséhez kapcsolódó terveket illetően a polgármester elmondta, hogy Mišelukon kutatják a termálvizek kihasználásának lehetőségét. A napokban a Jugovićevo városnegyedben pedig 9,2 millió euró értékű szerződést írnak alá a Majevica Távfűtő Művek megépítésére, amelyet a tervek szerint 2025 második felében fejeznek be – mutatott rá a további fejlesztésekre a polgármester, aki pénteken a távfűtő művek keleti egységét is meglátogatta. 

Újvidéken a sikeres nyomáspróbákat követően tegnap zökkenőmentesen kezdődöt a fűtési idény. A városi tanács határozata alapján a fűtést munkanapokon reggel hat órától este tízig biztosítja a távhőszolgáltató, hétvégén és ünnepnapokon viszont reggel héttől éjjel tizenegyig tartja nyitva a csapokat. Kivételt képez a december 24-e és 25-e, a december 31-e és január 1-je, január 6-a és 7-e, valamint a 13-a és 14-e közötti éjszaka, amikor csak abban az esetben szüneteltetik a fűtést, ha extrémen magas a kinti hőmérséklet. 

A tartományi székvároshoz hasonlóan Nagybecskereken is sikeresen indította a fűtési idényt a távfűtő vállalat. A Danas információi szerint tegnaptól hétezer háztartásban melegedtek fel a fűtőtestek, de a távfűtő hálózaton levő középületekben és üzlethelyiségekben sem volt gond a fűtéssel. A városi szolgáltató közleménye szerint a fűtés intenzitását a kinti hőmérséklethez igazítják, így a lényegesen melegebb napokon akár meg is szakadhat a szolgáltatás. 

HIDEGEN MARADTAK A FŰTŐTESTEK

Szabadkán viszont nem örülhettek a lakosok a meleg fűtőtesteknek, és egyelőre azt sem tudják, hogy mikor élvezhetik a távfűtés kényelmét. A központban épülő felüljáró munkálatai miatt ugyanis a Szabadkai Távfűtő Művek elhalasztotta a fűtési idény kezdetét.

A Belgrád–Budapest gyorsvasút építése jelentősen megváltoztatta a város életét – írja a subotica.com. Július 1-jétől ugyanis szinte teljesen megszakadt a kapcsolat a város keleti és nyugati része között, mivel akkor kezdték el építeni azt a felüljárót, amelyen a gyorsvonat áthalad a központon keresztül. A munkálatok miatt meg kellett szakítani a távfűtés egyik fővezetékét is, ezt azonban a tervek szerint október elejére már vissza kellett volna helyezni – emlékeztet a helyi hírportál. Ugyanitt kiemelik, hogy nem hivatalos információk szerint a munkálatok egy hónapot késnek. A kivitelezők éjjel-nappal dolgoznak, a fővezeték visszahelyezésének időpontja azonban még így is bizonytalan – írja a helyi sajtó. Hozzáteszik: a munkálatok miatt csaknem 11 ezer felhasználó maradt fűtés nélkül. 

Saša Petković, a Szabadkai Távfűtő Művek közvállalat igazgatója elmondta, hogy hetente kétszer egyeztetnek a munkálatokat ellenőrző Végrehajtó Bizottsággal. A jelenlegi felmérések szerint november elejéig visszacsatolják a fővezetéket: ugyanakkor összetett munkálatokról van szó, amelyek ütemtervére jelentősen kihathat az időjárás is – fogalmazott óvatosan az igazgató. Hangsúlyozta, hogy az összekötést követően a távfűtő műveknek is szükségük lesz időre a beüzemeltetéshez, hisz csupán a csövek tisztítása majd hét napig tart. 

A FŐVÁROSBAN IS AKADTAK GONDOK

Hivatalosan Belgrádban is elkezdődött a fűtési idény. Vanja Vukić, a Belgrádi Erőművek Közvállalat igazgatója tegnap bejelentette, hogy a főváros területén működő hőenergiaforrások mindegyike elkezdett dolgozni. Nagyobb kárt a Banovo brdo városrészből jelentettek: a közvállalat munkatársai azonnal terepre mentek, és igyekeztek a lehető leggyorsabban elhárítani a hibát. A hatékony reagálásra is felkészültek október 2-e és 9-e között, amikor a rendszert ellenőrizték – emelte ki az igazgató a Tanjugnak adott nyilatkozatában. 

Ugyanakkor hangsúlyozta, hogy az idén kevesebb meghibásodást jeleztek a belgrádiak, mint az előző években. Ennek ellenére az idén is arra kérte a fővárosiakat, hogy a fűtési idény első napjaiban legyenek türelmesek, és csak azt jelentsék, ha víz szivárog a rendszerből, illetve egész lakótömbök maradnak fűtés nélkül. 

A Južne vesti hírpotál információi szerint az ország déli területein fekvő nagyvárosokban is megkezdték a fűtést a szolgáltatók. A fűtési idény hat hónapig tart, azaz hivatalosan április 15-én ér véget.
 

Nyitókép: Az Újvidéki Távfűtő Művek az egyik legkorszerűbb és leghatékonyabb Európában (Fotó: Dávid Csilla)