2024. május 9., csütörtök

Százötmilliárd dinár a jövő évi agrárköltségvetés

A támogatásokról szóló törvényben csak a garantált, minimális összegeket tüntetik fel

Az ország 2024. évi költségvetésében, melynek javaslatát a kormány október 5-én fogadta el és utalta a parlament elé, a mezőgazdaságra 105 milliárd dinárt irányoztak elő, ami az állam adóbevételeinek majdnem a 6 százalékát teszi ki – közölte Jelena Tanasković mezőgazdasági miniszter.

A Tanjugnak elmondta, évek hosszú sora után az agrárköltségvetés először fog kizárólag a 2024. évi intézkedésekre és támogatásokra szolgálni, ugyanis 2023. december 31-ével bezárólag minden idei tartozást kifizetnek a gazdáknak, tehát semmilyen adósságot nem visznek át a következő évre. „Éppen a korábbi adósságok törlesztési kötelezettsége miatt volt rekordösszegű a módosítással megnövelt idei agrárbüdzsé. Ha figyelembe vesszük azt a tényt, hogy a következő évre szóló mezőgazdasági keretösszeg teljes egészében a 2024-es intézkedésekre és támogatásokra fordítható, akkor kiderül, hogy valójában az eddigi legnagyobb összegről van szó. A költségvetési javaslattal valóra váltjuk a termelőknek adott összes ígéretet, köztük azt is, hogy a tejprémiumot 15-ről 19 dinárra emeljük, a hektáronkénti támogatás a korábbi 9000 helyett 18.000 dinár lesz, azzal, hogy az eddigi maximum 20 helyett 100 hektárra jár. A minőségi tenyészállatok utáni szubvenció 25.000-ről 40.000 dinárra növekszik, 10.000 dinárra emeljük a juhokra és a kecskékre járó támogatást, úgyszintén többet fizetünk a baromfitenyésztőknek, a méhészek pedig az eddigi 800 helyett 1000 dinárt kapnak kaptáronként” – ismertette az agrártárca vezetője.

Kiemelte, külön kell választani az elsődleges mezőgazdasági termelés támogatását a jövőbe való beruházásoktól, utóbbiakat ugyanis egészen más alapokból finanszírozzák. Mint mondta, a termelők tévesen értelmezték a szubvenciókról szóló, szintén parlamenti eljárásban levő törvény javaslatában feltüntetett összegeket. Ezeket úgy kell érteni, ahogyan a javaslatban megfogalmazták, azaz minimumokról van szó. A tejprémium esetében például úgy szól a javaslat, hogy az államnak minimum 15 dinárt kell fizetnie, de valójában 19-et fizet, és ha lesz rá lehetőség, akkor többet is. A törvényjavaslat a garantált minimális összegeket tartalmazza – nyomatékosította Tanasković. 

Nyitókép: Jelena Tanasković mezőgazdasági miniszter, fotó: Politika