Az energiaügyi minisztérium 2009-es adatai szerint a Szerbiai Villanyhálózat (EMS) vagyonának értéke – amelyet „Koszovó jogtalanul eltulajdonított” – mintegy 1,5 milliárd euró.
Dragosavljević emlékeztetett arra, hogy jelenleg Szerbiában a villamos energia felét a Kolubarai medencében lévő szénből termelik, ugyanis a hazai szén több mint 70 százalékát e medencében állítják elő, azonban az otteni széntartalékok sem kimeríthetetlenek. A kormány július 4-én megkezdte Vreoci falu temetőjének átköltöztetését, azért, hogy a kolubarai medencében folytatódhasson a széntermelés. Egy év alatt mintegy ötezer sírhelyet kell áthelyezni, ezenkívül a faluból 2015 végéig 1800 háztartás kényszerül átköltözésre. Felmérések szerint a temető 50 millió tonnás minőségi lignitlelőhelyen fekszik.
Az államtitkár kiemelte, a szén manapság jelentős ásványi nyersanyag Európában és az egész világon, Szerbiában pedig a legjelentősebb, s ez nem fog változni. A közelmúltban Japánban történt nukleáris katasztrófa után számos európai állam másként tekint majd a szén jelentőségére. Arra kényszerülnek, hogy ezentúl energiatermelési stratégiájukat az új körülményekhez igazítsák, tekintettel arra, hogy egyre jobban követelik nukleáris erőművek bezárását – véli Dragosavljević. Az államtitkár bejelentette, hogy a következő évtizedben Szerbia tervei között szerepel a széntermelés növelése az eddigi évi 37 millió tonnáról 57 millió tonnára, valamint az áram előállítása szénből. Kostolacon 9-ről 12, Kolubarán pedig 30-ról 38 millió tonnára növelik a termelést.
Ezenkívül új lelőhelyek megnyitását is tervezik. Folyamatban van a kevevárai (kovini) lelőhelyre vonatkozó projektum kidolgozása. Itt egy 600 megawattos erőművet létesíthetnek, hiszen mintegy 200 millió tonna szén található. Emellett fontolóra vették a štavljai lelőhelyre vonatkozó projektum megvalósítását is, A tervek szerint itt egy 320 megawattos erőművet létesítenek, mivel itt szintén 200 millió tonna széntartalék van.
Az államtitkár elmondta, hogy 2012 első felében befejeződik a stratégiai partner megválasztására vonatkozó folyamat, és ekkorra várható az említett új bányák megnyitása is. A kevevárai projektum megvalósításához több mint 1 milliárd, a štavljaihoz viszont 500-600 millió eurós befektetésre van szükség. Az utóbbi a pešteri fennsíkon a legnagyobb befektetés lenne, amely több mint 1000 új munkahelyet biztosítana.



