2024. május 20., hétfő

Mozgás nélkül nincs egészség!

A mai világnap alkalmából az orvosok is felhívják a figyelmet a séta, a testedzés és egyéb aktivitás fontosságára

Rohanó világban élünk. Vagy mi rohanunk? Lehet, hogy ezért lesz körülöttünk minden rohanó? Sajnos nem a gyaloglás, kocogás, futás, kerékpározás, úszás ütemére gondolunk. Ilyesmit legtöbben nem hogy rohanva, de poroszkálva sem teszünk. Pedig mozgás és egészség – összetartozó fogalmak.

A Mozgással az egészségért elnevezésű akció – ami az egészséges életmódot népszerűsíti egész éven keresztül – részeként rendezik meg 2003-óta május 10-én a mozgás nemzetközi napját. Az Egészségügyi Világszervezet 2002-es adatai szerint a súlyos betegségek és a tömeges nem fertőző betegségek következtében történő elhalálozások (érrendszeri betegségek, rák, cukorbetegség, sérülések stb.) zöméhez a mozgáshiány is hozzájárul. A rendszeres mozgás, mind az iskolában, mind szabadidőben, nélkülözhetetlen a fiatalok egészséges fizikai és pszichikai fejlődéséhez, és óriási lépés az egészségért és a fiatalok életminőségéért.

– A lakosság egészségi állapotáról készült felmérés azt mutatja, hogy a vajdaságiak kétharmada – fiatalok, idősek egyaránt – mozgásszegény életet él. Elgondolkodtató tény, hogy a gyermekeknek csaknem a fele szabad idejében a tévé, komputer előtt ücsörög. Ez az életmód aztán végigkísér a felnőttkorig, ennek a korosztálynak alig az egyharmada tesz eleget szabadidejében a minimális mozgási követelményeknek – mondja dr.Dušan Čanković. Ezért a Vajdasági Közegészségügyi Intézet is bekapcsolódik a mozgás nemzetközi napját népszerűsítő akcióba. A tervek szerint ma az újvidéki strandon este 6 és 8 óra között nyilvános testnevelési órát tartanak, amelyen sportegyesületek, klubok tagjai különféle gyakorlatokat mutatnak be, és hasznos tanácsokkal látják el az érdekelteket, illetve ismertetik, hogy milyen rekreációs programokat kínálnak a lakosság számára. A rendezvényre kicsiket, nagyokat egyaránt várnak.

A világnap alkalmából ma 9 és 12 óra között az Újvidéki Egészségház prevenciós központja az Omladinski pokret helyi közösségben igyenes egészségügyi vizsgálatot szervez, és tájékoztat a rekreáció fontosságáról, 11 órakor a kiszácsi általános iskolában a diákoknak tartanak előadást a téma kapcsán, délben pedig Újvidéken, a dr. Sima Milošević utcában, az Egyetemisták Egészségvédelmi Intézete mögötti területen is szerveznek mozgást népszerűsítő programot a fiatalok számára.

A modern, civilizált világ betegségeinek java része vagy civilizációs (ártalom)-, vagy pszichoszomatikus eredetű. Ebben jelentős szerepet játszik a mozgásszegény életmód, az energiatöbblettel járó táplálkozás és a kevés folyadékbevitel. Ezért a különböző betegségek megjelenése, így a hajhullás, korpásodás is jelzés értékű arra nézve, hogy életmódunk káros hatással van egészségünkre. Itt az idő, hogy változtassunk, amíg nem lesz késő – figyelmeztet a szakember.

Miért éri meg a változtatás? Azért, mert a rendszeres mozgás jótékony hatással van az egészségünkre: elősegíti a szív- és érrendszeri betegségek megelőzését, a szív erősödését, a nyugalmi és terheléses pulzusszám csökkenését, a szívműködés gazdaságosabbá válását, a magas vérnyomás csökkenését, a véredények rugalmasságának megőrzését, a vérzsírértékek csökkenését és az érelmeszesedés megelőzését, az ellenálló képesség növelését a mindennapi terhelésekkel szemben, az állóképesség javítását, a zsíranyagcsere javulását és a testtömeg csökkenését, az oxigén- és tápanyag-ellátottság javulását, a salakanyagok jobb eltávolítását, az izomfeszülés oldását, a narancsbőr megelőzését, a csontok, az inak és a szalagok erősödését, a csontritkulás és csonttörések megelőzését, a stresszhormonok leépítését, valamint önértékelésünk és közérzetünk javulását, a rugalmasság megtartását egészen idős korunkig. A rendszerese mozgás hosszú távon a lelki egészség megőrzésének kulcsa, hangulat- és kedélyjavító, kiváló orvosság depresszió ellen, pozitívan befolyásolja a teljes életstílust, növeli az akaraterőt.

Leginkább ajánlott sport az úszás, amely aránylag sok izomcsoportot mozgat meg, és kíméli az ízületeket. Ezenkívül a kerékpározás, kocogás, gyors gyaloglás, futás és a túrázás is bizonyíthatóan pozitív hatással van az egészségünkre.

A következő jó tanácsokat érdemes megfogadni új szokásaink kialakítása előtt:

1. A rendszeres edzés megkezdése előtt, 40 év fölött, mindenképpen kérjük ki a választott orvosunk véleményét az esetleges rizikófaktorok tisztázása érdekében.

2. Olyan mozgásformát válasszunk, amiben örömünket leljük. Az ember sokkal szívesebben változtat olyasmiért, amit örömmel tesz. Fontos, hogy bármilyen mozgást kezdünk el, edzés előtt mindenképpen végezzünk bemelegítő, illetve nyújtó gyakorlatokat! Ez nélkülözhetetlen az esetleges sérülések, túlterhelések, az izomláz kialakulásának megakadályozása érdekében.

3. Az izzadás egészséges, de a folyadék- és ásványianyag-veszteséget a megfelelő vízzel vagy gyümölcslével pótolni kell.

4. Vigyázzunk, nehogy túledzzük magunkat! Készítsünk magunknak olyan edzésprogramot, amely során az edzések között elegendő időnk van a szervezet regenerálódására!

5. Iktassunk pihenőnapokat az edzéstervbe! Ha mindennap megerőltető edzéseket végzünk, a testünk ahelyett, hogy erősödne, teljesen kimerül.