Fiatal orvos koromban, valahol a 1960-as években, elnéző mosollyal nyugtattam az idős falusiakat, akik unokáikat még mindig a tüdőbajtól féltették, ami alatt egykori világuk félelmetes betegségét, a tuberkulózist kellett érteni. Nekünk, orvosoknak ebben az időben már megnyert csatának számított e betegség elleni küzdelem. A győztesnek ugyebár sohasem esik jól, ha elvitatják a győzelem dicsőségét, márpedig valami hasonló történik napjainkban a tbc-vel.
A tüdővész szedte áldozatait
Az Egészségügyi Világszervezet (WHO) adatai azt bizonyítják, hogy nem tudtuk teljesen megfékezni ezt a járványos megbetegedést, s ezért nyilvánította az Egészségügyi Világszervezet 1982-ben március 24-ét a tuberkulózis (gümőkór, tbc, tüdőbaj) világnapjává. Ugyanis ezen a napon jelentette be Robert Koch német orvos a tuberkulózis baktériumának felfedezését. Európában abban az időben zajlott az ipari forradalom, s a hirtelen túlzsúfolt városokban/lakásokban a tbc a halálesetek több mint 30%-át okozta. Különösen súlyos volt a helyzet Magyarországon, ahol a tüdővész a múlt század elején népbetegségnek számított, nem véletlenül nevezték morbus hungaricusnak. Ma már szinte hihetetlen, hogy a lakosság 80 százaléka szenvedett benne. Hamarosan Koch felfedezése után Calmette és Guerin orvos-kutatók áldozatos (13 éves) munkájának eredményeként megszületett a védőoltás, majd 1940-ben az első antibiotikumok között megjelent a tbc gyógyszere a streptomycin is, amely annyira hatásosnak bizonyult, hogy néhány évtizedig – az 1980-as évekig – a harc megnyertnek tűnt e járványos betegség ellen. Ám nem úgy a háború!
Újra riadó!
A WHO adatai szerint ugyanis a tbc bacilusától fertőzöttek száma elérte a 2 milliárdot, ami Földünk népességének 30%-át teszi ki! A fertőzöttek többségénél a kór jelenleg „csak” lappang, a tünetek nem fejlődnek betegséggé, azonban az orvosokat ez nem nyugtatja meg. Aggasztó az, hogy egyre több rezisztens, azaz ismert gyógyszereknek ellenálló baktériumtörzset fedeznek fel, s mivel nincs terápiás ráhatás, a tbc okozta halálesetek száma fokozatosan nő. Az utóbbi években világszinten elérte a 2 milliót. Hozzájárult mindehhez a tbc elleni aktív és szervezett küzdelem megtorpanása, de Földünkön az olyan betegségek elharapózása is, amelyek gyengítik az emberi szervezet immunitását, elsősorban az AIDS-es betegekre, a hajléktalanokra és az alkoholistákra gondolok. Mai világunkban a 2 millió elhalálozott nagy részét az említettek sorából szedi a tébécé.
Fél év alatt kigyógyítható
Határainkon belül és a környező államokban – elsősorban Romániában – a tuberkulózissal diagnosztizáltak száma 2000 és 2005 között megduplázódott. A gond ma főleg az, hogy mind több betegnél a súlyosabb kórformát állapítják meg, a kezelés pedig a betegek elégtelen hozzáállása miatt elhúzódik. Optimális helyzetben a tbc 6 hónapos kezeléssel meggyógyítható. Sajnálatos mód sok beteg, amint jobban érzi magát, de a társadalmi helyzetből is adódóan, rendszertelenül jár kezelésre, és a nem kellő ideig tartó gyógyszerszedés újabbnál újabb rezisztens baktériumfajok kitenyésztéséhez vezet. A fent mondottak miatt mind fokozottabban felvetődik egy újabb világjárvány beindulásának lehetősége. A tények reflexiójaként a WHO meghirdette a gondosabb, figyelmesebb harcot a tbc ellen, továbbá felszólította az érintett országokat a szervezett küzdelem stratégiájának újragondolására.
