2025. július 15., kedd

Bőrbetegségek tetőtől talpig

Ekcéma a talpon

A talpon elég gyakori a lábujjgomba következményeként jelentkező, apró hólyagokból álló ekcéma (dyshidrosis), amely sokszor viszket, levedzik, esetleg ég. Kortizonos kenőccsel gyógyítjuk (Didermal, Ftorocort), de vigyázni kell, hogy a lábujjközi vagy a körömgombát ne kenjünk vele, mivel kortikoszteroidok hizlalják a gombákat és a vírusokat. A gombákra Obytin vagy Lamisil krémet használjunk. Kerülendő a műszálas harisnya és a műanyag cipő viselése.

Pikkelysömör a tenyéren

A tenyéren és a talpon csoportosan előforduló, mélyen ülő, borsnyi-lencsényi gennytavacskák (Pustulosis Palmo- Plantari) jelenhetnek meg. Ez a pikkellysömörnek egy 3-5 évenként visszatérő fajtája. Gyógyítása megegyezik a pikkelysömörével, azzal hogy az apró gennygyülemeket injekciós tűvel kiszúrják és 1%-os eozin vizes oldatával ecsetelik, és a bőrgyógyász által előírt kenőccsel kenik be.

Vérkeringési lábproblémák

Ha a kisujj és a negyedik lábujj közti vastag, fehér lepedék fájdalmas is és pirosodás, viszketés nélkül csak erre a helyre jellemző, esetleg hidegben jobban fáj a láb, artéria beszűküléséről van szó. Ezt a fehér bőrréteg időnkénti eltávolításával, 5%-os Ichtiol jódtinktúrával, 10%-os Ichtiol-Vazelin kenőccsel vagy Chiroxy kenőccsel gyógyítjuk. Fontos a Trental kapszulák szedése is. A vérkeringési problémák jele a harmadik és negyedik lábujj hegyének fájdalmas elszarusodása, amit a szaruréteg fokozatos eltávolításával és az előbbi módszerekkel gyógyítunk, de súlyosabb esetekben értágító infúziót is kaphat a beteg. Ha a lábujj hegye megfeketedik, az valószínűleg fagyás vagy gangréna jele. Ilyenkor a sérült részt nagyon gyorsan el kell távolítani, mert életveszélyes.

Magyar ember Magyar Szót érdemel