Valamennyien szeretnénk egészséges fogakat, szép mosolyt, valamint azt, hogy idős korunkra is megőrizzük a lehető legtöbb fogat, mivel ez is egészségünknek fontos része.
A tejfogazat
A fogazat fejlődése az embrionális élet hetedik hetében kezdődik, a tejfogak kinövése pedig a születés utáni 6. és 24. hónap között történik. A gyermekeknek 20 tejfoguk van összesen (10-10 állkapcsonként). Ebből mindkét állkapocsban 4-4 metszőfog, 2-2 szemfog és 4-4 tej kisőrlő. A tejfogzás sorrendje: középső metszőfogak, oldalsó metszőfogak, első tejőrlők, illetve szemfogak, majd második tejőrlők. Minden tejfog hasonlít valamely maradandó fogra, kivéve az első tejőrlőket. A fogzás kezdete néhány hónapot késhet, vagy akár hamarabb is bekövetkezhet, sőt nagyon ritkán csecsemők foggal is születnek. Ez nem ad okot pánikra, kivéve ha egyéves korig nem nő ki egy fog sem.
Ebben az esetben kivizsgálás ajánlott. A tejfogzás a baba nyugtalanságával jár, amit a fájdalom okozhat. Néha láz is kísérheti ezt. A púposodó íny kitapintható, és ezt a helyet be lehet kenni a gyógyszertárakban beszerezhető fájdalomcsillapító szerekkel – cseppekkel. Jót tesz ilyenkor a gumi rágóka, mellyel a baba rágcsálja, dörzsölgeti a fájdalmas ínyét.
A maradandó fogazat
A második rendbeli fogazat, mely a tejfogakat váltja fel, az élet folyamán nem pótlódik. Ez a fogazat 32 fogból áll, 16 fog van az alsó és ugyanennyi a felső állkapocsban. Állkapcsonként 4-4 metszőfog, 2-2 szemfog, 4-4 kisőrlőfog, 4-4 nagyőrlőfog és 2-2 bölcsességfog helyezkedik el. A bölcsességfogak sokszor atípusosak és nehezen nőnek ki, vagy ki sem fejlődnek.
A fogaknak jellegzetes alakjuk van, melyről felismerhetjük őket. A metszőfogak, mint nevük is sejteti, az étel metszésére szolgálnak, ezért a felsők lapát alakúak, az alsók pedig véső alakúak. Ezek egygyökerű fogak. A szemfogak átmenetet képeznek a metszőfogak és a kisőrlők között, erősek, vaskosak, hegyesek. Szintén egygyökerű fogak, az étel tépésére használjuk. Ezek maradnak legtovább az állkapocsban. A kisőrlők már két csücsökkel rendelkeznek, szintén egygyökerűek, kivéve a felső állkapocsban lévő elsőt, mely átlagban már kétágú gyökérrel rendelkezik. A nagyőrlők az étel őrlésére, rágására szolgálnak, ezért a legteherbíróbb fogak. Négy csücsökkel rendelkeznek, ezeknek eltérő a formájuk az alsó és a felső állkapocsban. A felső nagyőrlőknek három, az alsóknak két gyökerük van. Rájuk hasonlítanak a bölcsességfogak, de kisebbek. Fontos tudnunk, melyik fog mire való,hogy rendeltetésszerűen használjuk, így óvjuk a károsodástól. Sokan hamar elveszítik hátsó fogaikat, nem pótolják, és az első fogakat használják rágásra, így rohamos gyorsasággal tönkreteszik ezeket is.Tehát az első fogakkal csak elharapjuk az ételt, de a rágást mindig a hátsó fogakkal végezzük. Vigyázzunk, hogy fogainkat ne használjuk más, kemény anyagok harapására, pl. diótörésre, üvegnyitásra stb. Akármilyen erősek is a fogak, nem erre szolgálnak és könnyen eltörhetnek.
