2024. június 3., hétfő

Foltok, pöttyök – tünetek a bőrön

Mire ügyeljünk, hogy ne váljanak rosszindulatúvá?

Szülőnek és gyermekének sokszor – nemtől függetlenül – testük ugyanazon a pontján található méretben, színben szinte azonos anyajegy. Ez a szoros családi kötelékre utaló „névjegy” szerepét tölti be. Ugyanakkor szemölcsöket inkább már idősebb embereken lehet látni, többnyire csúnyák, nagyok, sötétek és szőrösek. Ezt inkább negatívumnak élik meg az emberek, akár nézőként, akár szenvedő alanyként. Mi a különbség az anyajegy és a szemölcs között? Melyik hogyan alakul ki, melyik veszélyes, melyik veszélytelen? Ezekre a kérdésekre kértünk választ dr. Víg Mihály szabadkai bőrgyógyász szakorvostól.

Mi az anyajegy, különös tekintettel arra, hogy mi, laikusok a legkülönfélébb méretű, formájú képződményeinkre is rámondjuk, hogy ez az?

Az anyajegyek veleszületett vagy csak később kialakuló éles határú, maradandó elváltozások a bőrön és a nyálkahártyákon, színük vagy felszínük eltér a környezettől. Az élet folyamán nem, vagy alig változnak, de gyakoriak.

Mitől függ, hogy kinek hány anyajegye van? Csupán genetikai okai vannak, vagy más okai is lehetnek?

Ez a génektől, a bőr színétől és a családi örökségtől függ.

Vannak-e különböző típusú anyajegyek?

Lényegében festékes és nem festékes anyajegyeket különböztetünk meg. Ez utóbbiak lehetnek szemölcsös, kötőszöveti bőrfüggelékből vagy erekből eredőek. Az erekből eredőek ritkán rákosodnak el, nem lesz belőlük melanoma.

Melyek az atípusos anyajegyek?

A melanoma malignum legtöbbször felületes, sötétbarna színű anyajegyből alakul ki. Területén többnyire koromfekete csomó keletkezik, amely növekszik, és az egész anyajegyet elfoglalja. Klinikailag minden irritációnak kitett, gyorsan növekedésnek induló, sötétebbé váló kifekélyesedő, vagy vérző, viszkető, nedvedző, pörkös, a környezetbe pigmentnyúlványt bocsátó anyajegy (naevus) melanomára gyanús. A 6 milliméternél nem nagyobb fekete csomó vagy folt még nem melanoma, de növekedés esetén már fennáll a veszély.

A malignus melanomává átalakult anyajegy gyorsan növekvő, kékesfekete színű, üvegszerűen áttetsző, olykor karfiolszerűen burjánzó, puha, vérzékeny tumor, amit gyulladásos udvar és keskeny, pigmentált szegély övez.

Melyek azok az elváltozások, amelyekkel mindenképpen szakorvoshoz kell fordulni?

Minden olyan esetben, amikor növekedni kezd, feketedik, csomó keletkezik rajta, gyulladásba jön, bevágjuk, vegyszerrel kimarjuk. Az irritáció után leginkább több hónap vagy év múlik el, mire rosszindulatúvá válik.

Tudjuk, hogy létezik tüdőszűrés, méhnyakrákszűrés stb., de van-e anyajegyszűrés?

Vajdaságban nincs ilyen jellegű célzott szűrés. Amennyiben valaki panasszal orvoshoz fordul, keresse a melanoszkóppal felszerelt ambulanciát. Az orvos tapasztalata ugyanis különösen számít a kimetszésnél. Az anyajegyek 98%-a sebészetileg eltávolítható, de ha lehet, ne lézerrel történjen eltávolításuk, és azt ne kezdő sebész végezze. Legjobb, ha klinikán, plasztikai sebészre bízzuk, mert nem nyesi át a tövét, amiből azután melanoma fejlődhet. Ezt utólagos patohisztológiával lehet ellenőrizni, amit gyanús esetekben szoktak végezni. A Tierfell naevust és a szisztémás Naevus verrucosust sokszor nem lehet eltávolítani, vagy pedig kiújul.

Mi a szemölcs?

A szemölcsöt sokan gyakran összetévesztik az anyajeggyel. A szemölcs (verruca vulgaris – közönséges szemölcs) vírus által okozott félgömb alakú, karfiolszerű szarusodás, amely a hám alsó részéhez van kötve. A szemölcsöt legtöbbször a bőr alá vakarjuk fertőzött körömmel. Létrejöttében szerepet játszik a hajlam, illetve a csökkent ellenálló képesség.

A szemölcs színváltozása nem jelent semmit, ez csupán az anyajegynél fontos.

Melyek a szemölcs eltávolításának módjai?

Legjobb fagyasztás után éles Wolkmann-kanállal kiemelni a szemölcsöket. Lehet őket fagyasztani vagy ecsetelni, ez utóbbinál azonban visszanőhetnek. Az éles szemölcsökre condillomata acuminata használható, a Podophyllin 25%-os alkoholos oldata, és csak orvosi felügyelet alatt végezhető.

Az éles kanállal eltávolított szemölcsök az esetek 80%-ban nem újulnak ki. Ha több szemölcsöt távolítunk el, 2-3 hét után ellenőriztetni kell.

Melyik rendellenességből alakulhat ki rosszindulatú bőrrák?

A melanoma anyajegyből, Dubreuilh-féle hiperpigmentációból, Tierfell (állatprém ) naevusból fejlődik ki.