Bár a szénmonoxid-mérgezést általában a rosszul bekötött gázvezetékhez szoktuk kapcsolni, valójában senki sincs teljesen védve a veszélytől – véli Ilora Finaly, aki az elemes szénmonoxid-riasztók szükségére hívja fel széles körben a figyelmet. Szerinte a szén-monoxid ugyan csak nagy dózisban halálos, de egy kis mennyiség is elegendő az agyvérzéshez, szívrohamhoz, memóriazavarokhoz, vagy a személyiség átalakulásához.
Hajlamosak vagyunk azt gondolni, hogy csak a gyerekek, az idősek és a rossz körülmények között élők vannak kitéve a mérgezésnek, pedig még olyan háztartásokban is előfordul, ahol gáztűzhely sincs. A hagyományos érzékelők csak akkor riasztanak, ha már nagy mennyiségű gáz van a levegőben, így akkor megfelelőek, ha hosszú ideig nem vagyunk otthon. Fontos lenne tudatosítani, hogy már kisebb dózis is nagyon veszélyes.
Jól ismert tény, hogy a szén-monoxid színtelen, szagtalan gáz, amely az agyi vérsejteket vörösre színezi, így megakadályozza a testben az oxigén áramlását, és fulladáshoz vezet. A vér sűrűvé és ragadóssá válik, így könnyen kialakul agyvérzés, szívroham, legrosszabb esetben pedig a folyamat halálhoz vezet.
A következőket tehetjük, ha úgy érezzük, baj van:
A szénmonoxid-mérgezés tünetei az influenzához hasonlítanak: fejfájás, mellkasi fájdalom, gyengeség és szédülés kísérheti. A fő különbség, hogy szabad levegőn a tünetek enyhülnek.
A lehető leghamarabb forduljunk orvoshoz, mivel már egy óra késlekedés is jelentős károkat okozhat. Mivel a mérgezést nehéz diagnosztizálni, a rendelőben feltétlenül említsük meg, hogy erre gyanakszunk.
Vásároljunk riasztóberendezést, és helyezzük el a lakás egyik központi helyiségében.
Gyanakodjunk, ha a gázláng kék helyett narancssárgán ég, ha a fal elszíneződik a tűzhely közelében, ha a szokásosnál több pára csapódik le a lakásban, vagy ha madárfészket fedezünk fel a kéményen.
Évenként ellenőriztessA gyilkos szén-monoxid ük a fűtőberendezéseket, és ötévente a CO-riasztókat (az olcsóbb berendezéseket nem árt ötévente lecserélni, még akkor is, ha egyébként nincs velük gond).
