2024. május 9., csütörtök

Támad a hideg

Tippek és tanácsok a szélsőséges időjárás elleni védekezéshez


Nehéz felmelegíteni testünket-lelkünket, ha odakinn a hőmérő higanyszála egyre süllyed. Mire figyeljünk, hogyan védekezzünk a zord időjárás szervezetünkre gyakorolt káros hatásai ellen annak érdekében, hogy jó formában vészeljük át a telet. Az ötleteket napszakok szerint csoportosítottuk. Jöjjön elsőként a reggeli védelem...

REGGEL
Kezdjük a napot néhány perces nyújtó gyakorlattal, hogy ezáltal élénkítsük vérkeringésünket, és fokozatosan felmelegítsük, rugalmassá tegyük izmainkat. Ülve is nyújtózkodhatunk, vagy álljunk lábujjhegyre, és próbáljuk megérinteni szobánk ajtófélfájának felső szélét. Ez gerincoszlopunknak is jót tesz a hosszas ágyban fekvés után.
Felkelés után készítsünk magunknak friss gyümölcslét vagy zöldséglevet. Egy receptötlet: csavarjunk ki három mandarint és fél citromot, majd hámozzunk meg egy kivit. Az egészet turmixoljuk össze addig, amíg sima, egyenletes állagú nem lesz. Ily módon vitaminokban és ásványi anyagokban dús levet kapunk, melynek antioxidáns a hatása – rendszeres fogyasztás esetén – elősegíti a jó közérzetet, és többek közt védelmet nyújt szervezetünk számára a hideg időjárás külső „agressziójával” szemben.
A reggeli órákban, még ha jut is rá időnk, kerüljük a viszonylag hosszabb ideig tartó meleg fürdőt, mert irritálhatja a bőrt, törékennyé teheti annak védőrétegét, ami szervezetünk dehidratálódásához és bőrünk fokozott sérüléséhez vezethet.
Viszketés, húzódás – nem ritka télen az alsó végtagok tájékán sem. A hidegtől kiszáradt lábfej és lábszár szúró érzésének megszüntetésére vagy megelőzésére mindennap a reggeli zuhanyozás után vigyünk fel bőrünkre növényi olajokban gazdag krémet, hogy védjük, mielőtt kilépnénk a hideg levegőre. Cseréljük fel a szokásos bőrtápláló arckrémünket a hideg időben még inkább használatos, de nem túl zsíros krémre. Fokozott védelemre szorul a kéz vékony bőre is: reggelente krémezzük be, és később, indulás előtt jó vastag kesztyűt húzzunk rá.
Öltözködjünk rétegesen, így kisebb lesz testünk hővesztesége, mert a rétegesen magunkra vett, lehetőleg gyapjútartalmú ruhaféleség jobban szigetel (melegít), mint például egy rendkívül vastag pulóver. Nagy hidegben hordjunk sapkát és az arc szélét is védő kapucnit, még akkor is, ha nem tartjuk magunkat túl divatosnak benne.
NAPKÖZBEN
Ha lehet, kerüljük a hirtelen átállást a hideg levegőről a melegre. Amennyiben nem tartjuk be a fokozatosság elvét, azaz minden átmenet és bőrvédelem nélkül pl. az erősen fűtött szoba után hosszú időre a kinti, fagyos környezetben tartózkodunk, az arcunk hajszálereinek kitágulásához vezethet, és gyengítheti a bőrünk védekezőképességét.
Gondoljunk a kellő mennyiségű folyadékbevitelre télen is, a szervezet megfelelő hőszabályozásának biztosítása érdekében. Amikor nagyon hideg van, hajlamosak vagyunk arra, hogy kevesebbet igyunk, mint melegebb időjárás esetén –, így a szervezet hidratációja nem elégséges. Ha hideg időben a meleg/forró italoktól jobban érezzük magunkat, preferáljuk azokat egész nap, igyunk belőlük bőven – könnyebben elérjük a napi kívánatos folyadékmennyiséget.
Uzsonnára fogyasszunk szárított gyümölcsöt, illetve egy kis maréknyi olajos magvat. Ne fosszuk meg magunkat ezektől a hasznos csemegéktől azzal a felkiáltással, hogy túlságosan kalóriadúsak, hiszen ha fokozott testmozgást végzünk napközben, még növelhetjük is a mennyiségüket – minden buntudat nélkül.
Kerüljük a száraz levegőt eredményező, túl erős fűtést vagy klímát mind a munkahelyen, mind a lakásunkban. A nagyon meleg szobalevegő káros a bőrre nézve, mert fokozottan fennáll a dehidratáció veszélye. Ha mégis kénytelenek vagyunk túlfűtött környezetben élni, nedvesítsük a levegőt párologtatóval, vagy egyszerűen csak helyezzünk el egy vízzel teli edényt a hőforrás közelében. Szemünket kezeljük szemcseppel, ha kiszáradásának bármely jelét észleljük. Lakásban egyébként elég a kb. 20 fokos meleg – ha fázósak vagyunk, inkább vegyünk fel még egy pulóvert, semmint a fűtést kapcsoljuk erősebbre.
Gyalogoljunk legalább 20 percet reggel és este télen is, annak érdekében, hogy a fűtött helyiségek után könnyebben hozzászokjunk a kinti hideg levegőhöz, és élénkítsük vérkeringésünket, a sok ülés után tornáztassuk izmainkat.
ESTE
A nap végén melegítsük át magunkat: igyunk egy nagy csésze, lehetőleg nyugtató hatású forró teát (pl. kamilla-, illatos verbéna-, menta- vagy kakukkfű-főzetet), és ha szükséges, édesítsük mézzel. Lefekvés előtt kenjük be az arcunkat éjszakai krémmel, ez segíti a bőr regenerálódását alvás közben is: különösen akkor elengedhetetlen, ha zord időjárás hatásainak tettük ki napközben.
A napi járkálás után az ellazulás és a vénás erek vérkeringésének javítása érdekében masszírozzuk a talpunkat (ha furcsán hangzik is) teniszlabdával! Egyik lábunkon állva gurítsuk a másik lábunk talpa alatt a labdát, egy percig, rátámaszkodva. A labda lehetőleg süllyedjen bele a talpunkba. Végezzük el a gyakorlatot kétszer-háromszor, mindkét oldalon. Csúsztassunk melegvizes palackot (ágymelegítőt) a takarónk alá, vagy tegyük az ágynemű közé, mielőtt lefeküdnénk. Ideális a jó alváshoz, ha a nap nagy részét hidegben töltöttük!