Világunk állandóan változik, mindannyian „változó korban” élünk. Kíváncsian várjuk, mit hoz a jövő, közben reméljük, hogy amit szeretünk, az megmarad. Tartunk a veszteségtől, és nehezen tudjuk elképzelni, hogy ami elmúlik, attól jobbat is kaphatunk.
A változókorról dr. Balogh András nőgyógyásszal beszélgettünk.
Mi a menopauza?
Pubertáskortól egészen a menopauzáig a nők petefészke kétféle hormont termel, az ösztrogént és a progeszteront. A menopauza beállta előtt a női szervezetben változások sora megy végbe. Csökken az ösztrogén és a progeszteron termelődése, a havi vérzés először rendszertelenné válik, majd teljesen elmarad. A menopauza az utolsó menstruációt jelöli, mely után egy évig nem jelentkezett havi vérzés. Ez általában a nők ötvenegyedik életévében következik be. A változásokat, amelyek megelőzik és követik a menopauzát, klimaxnak nevezzük.
Milyen változások történnek a klimaxban?
A hormonális változásokra a nők különbözőképpen reagálnak. Sajnos csak huszonöt százalékuk éli meg mindenféle nehézség nélkül ezt a korszakot. A klimax szimptómái koraiakra és késeiekre oszthatóak. Korai szimptómák a hőhullámok, az éjszakai izzadás, a fáradság és a fejfájás, az ingerlékenység, a depresszió, valamint a rosszabb koncentrációs képesség. Kései szimptómák a száraz bőr, a hajhullás, a törékeny körmök, fájdalom a csontokban és az ízületekben, csökkenő szexuális potenciál. Ezeknek a kellemetlen jelenségeknek a többsége még az utolsó menstruáció, a menopauza előtt bekövetkezik. Mind a megnyilvánulásuk erőssége, mind az időtartamuk egyénenként változó.
Milyen hatással van a menopauza a szívre és a vérerekre?
A női nemi hormonok védelmet nyújtanak a szívnek. Olyannyira, hogy a változókor előtt csak elvétve történik szívinfarktus a nők körében. Az ösztrogén csökkent termelésével védő szerepe is csökken. Ennek következményeként a vérben megnő a zsírok és a koleszterin koncentrációja, és ez elősegíti az ateroszklerózis kifejlődését. Így néhány évvel a menopauza beálltát követően a szívinfarktus előfordulása a nőknél és a férfiaknál kiegyenlítődik. Ösztrogénpótlással, hormonszupsztitúciós terápiák alkalmazásával a szív- és érkárosodás, így az ezekből az okból bekövetkező halálesetek száma is a felére csökkenthető.
Milyen hatással van a menopauza a csontokra?
Posztmenopauzális oszteoporózist okoz az ösztrogénszint csökkenése. Kihatással van a csontok sűrűségére, ennek következtében könnyebben törnek a csontok. A posztmenopauzába lépett nők fele érintett. Ebben a korban például a kéztörés tízszer gyakrabban fordul elő nőknél, mint férfiaknál.
Mi az a hormonszupsztitúciós terápia?
A klimaxban bekövetkező összes kellemetlen változás a megbomlott hormonszint következménye. Ez a terápia a nők hormonháztartásának helyreállítását szolgálja. A változókor kellemetlen tüneteit megszünteti, csökkenti a koleszterinszintet, javítja a vérkeringést. Nem minden nő részesülhet ebben a fajta kezelésben, panaszainkkal mindenféleképp fel kell keresni a nőgyógyászunkat.
Mikor kell nőgyógyászhoz fordulni?
Középkorú hölgyeknél a havi vérzés rendszertelenné válása intő jel, ekkor mindenféleképp orvoshoz kell fordulni. A menopauza, a klimax a normális élet velejárója. Vegyük figyelembe, hogy a nőgyógyász segítséget tud nyújtani a változókor megélésében!
