Az elsődleges dysmenorrhoea általában az első menstruációtól számított néhány éven belül jelentkezik, majd a fájdalom az évek előrehaladtával gyengül, és gyakran teljesen elmúlik az első szülést követően. A másodlagos dysmenorrhoea olyan menstruációs fájdalom, amit valamilyen más egészségi panasz, például endometriosis okoz. Jellemzője még, hogy az idő múlásával a fájdalom egyre erősödik.
Tünetek
Hasi puffadás, gyakori és intenzív hasi görcs, derékvonal alatti fájdalom, fejfájás, hányinger, hasmenés vagy székrekedés, gyakori vizelési inger, hányás. A tünetek általában közvetlenül a menstruáció előtt vagy a menstruációs időszakban jelentkeznek.
Gyógyír a fájdalomra
Menstruációs görcsök esetén a gyógyítók a recept nélkül kapható gyógyszerek közül a fájdalomcsillapítókat ajánlják. Nagyon erős fájdalom esetén szükség lehet receptre kapható gyulladásgátlókra is. A fogamzásgátló tabletták a peteérést gátolják, ezért a fájdalom kivédése érdekében az orvos esetenként felírhat danazoltartalmú antiösztrogén-gyógyszert vagy progeszteront. A hányingerrel és hányással járó, rendkívül súlyos esetekben pedig szükség lehet hányáscsillapítóra is. Az orvosok egy része azt ajánlja a menstruációs fájdalomtól szenvedő nőknek, hogy ne fogyasszanak alkoholt, mert az kimeríti a szervezet tápanyagkészleteit, illetve megváltoztatja a szénhidrát-anyagcserét, és emiatt súlyosbodnak az izomgörcsök. Az alkohol károsan befolyásolja a máj hormonháztartásra gyakorolt hatását is. Ez a folyamat növelheti az ösztrogén mennyiségét, előidézheti a folyadék- és a sóvisszatartást, növelheti a menstruációval távozó vér mennyiségét.
Sok nőnek segít, ha a menstruációs görcsök alatt fekve marad, míg másoknak a testmozgás csökkenti a fájdalmukat. Mivel ez a jelenség egyénenként változó, nem csoda, hogy a kutatók sem tudnak megegyezni: egyesek szerint a testmozgás rontja az állapotot, míg a legtöbb tanulmány egyértelműen pozitív hatásról számol be. Valószínűleg sokat javít a rendszeres mozgás, ám a görcsök idején inkább nyugalomra van szükség.
A B3-vitamin niacinnak nevezett formája egy kísérletben nagyon hatékonyan csillapította a menstruációs görcsöket a résztvevő nők 87%-ánál, a C-vitamin pedig csaknem kilencven százalékos hatékonysággal oldotta a menstruációs görcsöket. A kalcium azáltal enyhíti a menstruációs görcsöket, hogy fenntartja a normális izomtónust. A kalciumhiányos izmok hajlamosak a hiperaktivitásra, ezért sokkal könnyebben görcsbe rándulnak. A magnézium is befolyásolja az izomtónust, és oldhatja a menstruációs görcsöket. Az omega–3 zsírsavakban szegény étrendet is összefüggésbe hozták már a menstruációs fájdalommal. A halolajkapszulák a fentiekkel kombinálva enyhítik a görcsöt. Egy kísérlet során Indiában élő, dysmenorrhoeától szenvedő kamaszlányokat vizsgáltak, akik napi 100 mg B1-vitamint szedtek 3 hónapon át. A kezelt páciensek nyolcvanhét százaléka számolt be jelentős javulásról. Egy másik kísérletben E-vitamint szedettek a résztvevőkkel két hónapon át. A kúrát mindig a menstruáció kezdete előtt két nappal kezdték meg, és ezután is három napig folytatták. Így sokkal látványosabb eredmény született.
Fiatal nők egy részénél hatékonyaknak bizonyultak a relaxációs technikák. Egy kísérletben a hetente kétszer végzett, húszperces relaxációs gyakorlat után feltűnően csillapodott a menstruációs görcs, a hányinger, a túlérzékenység és javult a koncentrálóképesség. Az akupunktúra is hasznos lehet a dysmenorrhoea kezelésében. Egy felmérés adatai szerint az akupunktúrával kezelt nők nyolcvanhat százalékánál teljesen megszűntek a fájdalmak a rá következő három menstruációs ciklus alatt.
