Fogaink természetes színe velünk született adottság. Az évek során különböző színezőanyagok rakódhatnak a fog kemény szöveteibe, melyek egészségügyi és kozmetikai problémákat okozhatnak.
Testünk legkeményebb szövete a fog, az állcsont és az állkapocs peremén elhelyezkedő mésztartalmú szervünk. A fog fehér, látható részét borító zománc a korona. A fogak belső csontállományát dentinnek nevezzük. A fog rejtett részét, a fogínyben lévő gyökeret cement öleli körül. Az állcsont és az állkapocs foglalja magába az egész fogsort, amely felnőtteknél harminckét fogból áll (a négy bölcsességfogat is beleértve). Oxigénnel és a léthez nélkülözhetetlen más elemekkel a fogakat is a vérerek látják el, s van bennük egy főideg is.
Különböző tényezők okozzák a fogak elszíneződését vagy elszíntelenedését. A fog felületén látható barna vonalak a fogszuvasodás jelei, ilyen esetben haladéktalanul fogorvoshoz kell menni. Megjelenhetnek a fogakon sárgás, olykor barnás foltok is, melyeknek nincs kóros hátterük; rendszerint a dohány, a kávé, a tea festékanyaga, esetleg fogkő okozza az elszíneződést.
Az is előfordulhat, hogy az ivóvíz túl magas fluoridtartalma váltja ki az elszíneződést. Idővel a fogzománc vastagsága is csökkenhet, így a mélyebben található, sötétebb színű dentin erősebben áttűnik a zománcon. Ezen okokból kifolyólag az idő előrehaladtával a fogak színe sárgásabbá, sötétebbé válik. A fogak színe változhat alultápláltság miatt, öregedéskor, de okozhatja már az enyhe vitaminhiány is.
A cigarettánál hatásosabb öregítő szer nem nagyon létezik. Ahogyan a körmök, úgy a fogak is sárgás színűvé válnak a tartós dohányzás következtében. Ezt a jelenséget – a kéz színének elváltozásához hasonlóan – ugyancsak a kátrány és más dohányfüstrészecskék okozzák. A probléma fehérítő fogkrémek használatával vagy a fogorvosok által végzett fogfehérítő kezeléssel enyhíthető. Ez azonban csak rövid ideig tartó megoldás, hiszen amíg dohányzik valaki, addig folyamatosan újrafüstöli a fogakat, s ezzel az elszíneződést okozó anyagok ismét lerakódhatnak a fog felületén. Arról nem is beszélve, hogy a fogorvosok többsége nem ajánlja a fogfehérítést, mivel gyakori ismétlése meggyengítheti a fogak felső zománcrétegét. Így aztán ezt a tünetet is úgy lehet a leghatásosabban enyhíteni, ha véglegesen leteszed a bagót.
A fogak elszíneződése komoly esztétikai problémát jelenthet. Korábban a fogszín helyreállítására – tulajdonképpen az eltakarására – csak a teljes fémmentes koronák és héjak álltak rendelkezésre. Miután a fogfehérítés teret hódított, ezeket az ép fog károsításával járó módszereket ma már nem (vagy csak nagyon ritkán) használjuk az elszíneződött fogak leplezésére. A fog elszíneződését nem szükséges kezelni, kivéve kóros tünetek jelentkezésekor. Utóbbi esetben a kezelést az okok függvényében kell megválasztani, például vitaminpótlás, fogkő-eltávolítás. Vigyázzunk a fogak fehérítésére szánt „csodatévő” termékekkel, kérjük ki fogorvosunk tanácsát! A fogfehérítés a fog színének kémiai úton történő világosabbá tétele. A folyamat oxidáción alapul. A különböző fogfehérítő anyagok a hidrogén-peroxid koncentrációjában különböznek egymástól. Az otthon alkalmazható szerek kisebb koncentrációban tartalmazzák az oxidáló anyagot, mint a rendelői fogfehérítés során használt anyagok.
