Olyan nincs, hogy valaki ma makkegészséges, holnap pedig krónikus betegként ébred. Mindennek vannak előjelei, még akkor is, ha ezek nem szembetűnőek. A bajt meg lehet előzni. Dr. Tóth Barna Elvirával, az adai Egészségház igazgatónőjével a szisztematikus vizsgálatokról beszélgettünk.
Miért is kik vesznek részt a szisztematikus vizsgálatokon?
Ezekre a vizsgálatokra elsősorban azokat az embereket hívjuk, akik betöltötték a harmincadik, a negyvenedik, az ötvenedik… életévüket. Különböző kísérletek által bizonyítást nyert, hogy a tetanusz elleni védőoltás akkor a leghatékonyabb, ha az emberek tízévente revakcinációban részesülnek. Tehát a vizsgálatokon résztvevők elsősorban azért jönnek, hogy megkapják a vérmérgezés elleni, tetalpán vakcinájukat, de ha már megjelennek, akkor orvosaink kihasználják az alkalmat, és elvégzik a kötelező szűrővizsgálatokat is. Külön hangsúlyoznám a harmincévesek korosztályát, mivel ők még nem érzik magukat betegnek. Viszont lehet, hogy már vannak előjelei annak a bizonyos betegségnek, és az igazi prevenció abban rejlik, hogy minél előbb felfedezzük és megállítsuk a bajt. Természetesen a fent említett korosztályok után idézést kap minden 19 éven felüli személy is a szűrésre.
Miből áll egy szisztematikus vizsgálat?
Az egészségügyi minisztérium által kiadott szabályzat szerint, különböző korosztályok, ezalatt értem a 19-től 35 éveseket, 35 és 50 év közöttieket, valamint az 50 éven felülieket, éveik számától függően eltérő vizsgálatokon kell hogy részt vegyenek. Minden korosztály számára van egy közös általános orvosi vizsgálat, amely magába foglalja a vérnyomás, a magasság, a súly és a testtömegindex (BM index) meghatározását, valamint egy általános vérkép elkészítését. A vajdasági emberek patológiájának ismeretében mi még beiktattuk a vérzsírok vizsgálatát, ez a szabályzat szerint nem kötelező. De mi úgy véljük, ez is egy komoly rizikófaktor. Az általunk szervezett fogászati vizsgálat sem előírás szerinti, de mivel intézményünk fő célja a megelőzés, ezért ezt is beiktattuk. Valamint a nőket felkérjük arra, hogy keressék fel nőgyógyászukat. Az idősebbeknél vastagbélrák és prosztata vizsgálatot végzünk. A szisztematikus vizsgálaton való részvétel teljesen ingyenes. Ha véletlenül valamit találunk, akkor a pácienst további diagnózisokra kell küldeni, és akkor azt már megeshet, hogy fizetni kell.
Mennyien jelennek meg egy ilyen vizsgálaton?
Tavaly csak a beidézettek fele jelent meg, az idén viszont már tömegesebb a részvétel.
A nők viszonylag rendszeresen felkeresik a nőgyógyászukat, de mi a helyzet a férfiakkal és az urológia vizsgálattal?
Sajnos a here- és a prosztatarák is elég gyakori. A prosztatavizsgálatot bármelyik általános orvos el tudja végezni, a szisztematikus vizsgálat alkalmával erre is sor kerül, amennyiben itt problémát észlelünk, úgy a pácienst tovább utaljuk a szakorvoshoz. Urológus szakorvosból hiány van, környékünkön ilyen rendelés Zentán és Nagykikindán van.
A szisztematikus vizsgálat a megelőzésről szól, az emberek egészségtudatát is megpróbálják formálni?
Igen, például ha valakinek magas a vérzsírszintje, vagy a cukorszint a vérében, akkor elmondjuk neki, hogy saját érdekében hogyan kellene változtatnia az étrendjén. Mi a rizikófaktorokra fektetjük a hangsúlyt, a helyes táplálkozásra, az egészséges életvitelre, a mozgásra próbáljuk felhívni a figyelmet. Hogy hat-e rájuk, az hozzáállás kérdése, embere válogatja. Sokszor megtörténik, hogy próbálunk rámutatni például a magas a súly problémájára és válaszul hanyagul csak annyit kapunk, hogy egyszer élünk, és enni jó.
Végeznek-e egészségügyi nevelőmunkát?
Igen, orvosaink ebben a témában tartanak előadásokat iskolás gyerekek részére. Intézményünkben kis és nagy csoportokban folyik a nevelőmunka. Kiscsoportos foglalkozás alatt értem azt, ha a váróteremben megjelenik néhány ember, míg ők a sorukra várnak, kimegy a nővér vagy az orvos és az aktuális betegségről pár szóban elbeszélget velük. Minden hónap első hétfőjén előadásokat tartunk, amire sajnos nagyon kevesen jönnek el. Az egészségről, az egészséges életmódról alkotott képünk ugyan javulni látszik, de egészségtudatunkon még van mit javítani.
