2025. július 14., hétfő

Q–10 koenzim

A Q–10 koenzim vitaminszerű anyag, azzal a különbséggel, hogy a szervezet képes az előállítására. Másik neve ubikinon, az ubiquitus szóból származik, ami mindenhol jelenlevőt jelent. 1957-ben az angliai Morton professzor nevezte el így, aki az elsők között azonosította a vegyületet. A Q–10 egyébként valóban az emberi szervezet szinte minden egyes sejtjében megtalálható, s valamennyi működéséhez nélkülözhetetlen.

A Q–10-ről azt tartják, hogy növeli az ellenálló képességet, küzd a rák ellen, lassítja az öregedést, sőt még a fogyásban is segítségünkre lehet. Hogy mindez vajon túlzás, vagy csupán töredéke a Q–10 jótékony hatásainak, ma még nem bizonyított. Azt azonban már kutatások is alátámasztják, hogy a szívelégtelenségben, szívelgyengülésben szenvedők számára valóban különösen kedvező hatású.

Egy olasz vizsgálat során például 2500 szívbeteget megfigyelve azt tapasztalták, hogy megszokott kezelésüket napi 100 mg Q–10 koenzimmel kiegészítve 80 százalékuknál mutatkozott javulás. A 90 napos kúrát követően csökkentek légzési zavaraik, kevésbé dagadt be a bokájuk, jobban tudtak aludni, s bőrszínükön is észrevehető volt a változás. További vizsgálatok azt is alátámasztották, hogy a Q–10 akadályozza az éren belüli vérrögök kialakulását, csökkenti a vérnyomást, kiküszöböli a szívritmuszavart, gyógyítja a végtagok rossz keringésével járó Raynaud-kór tüneteit, s enyhíti az anginás mellkasi fájdalmakat. A másik terület pedig, ahol a Q–10 eredményessége már bizonyított: segíti az íny és a fogakegészségének karbantartását, akadályozza a fogínysorvadást, kúraszerű alkalmazása enyhíti az ínybetegségekkel járó fájdalmat, meggyorsítja a szájsebészeti műtéteken átesettek gyógyulását. Állítólag a kutatókat is megdöbbentette az az eredmény, hogy a kúrát követően még azoknak is meg lehetett menteni a fogait, akiknek fogágyuk, fogínyük olyan beteg volt, hogy korábban úgy tűnt, valamennyi fogukat ki kell húzni.

A Q–10 emellett hatékony antioxidánsként is elismert, védi sejtjeinket a káros oxidációs folyamatoktól, gátat vet a káros sejtburjánzásnak, azaz a rák kialakulásának, s nem utolsósorban késlelteti szervezetünk öregedését is.

Hogyan szedjük? Megelőzésként az általánosan ajánlott adag naponta 50 mg. Már fennálló betegség esetén, például szív- és érrendszeri panaszoknál a javasolt mennyiség napi 100 mg. A készítményt reggel és este, lehetőség szerint étkezés

közben kell bevenni. Észrevehető hatás eléréséhez legalább

nyolc hétre, de olykor ennél hosszabb időre van szükség.

Várandós kismamák, szoptató anyák a szedése előtt

feltétlenül kérjék ki orvosuk véleményét!

Természetes forrásai:

A Q–10 nagyobb mennyiségben található a marhaszívben, marhamájban, tojásban, szardíniában, makrélában, lazacban.

Magyar ember Magyar Szót érdemel