Magyarország természeti kincse a termálvíz. Északi szomszédainknál a fürdőkultúrának évezredes hagyománya van, hiszen eleink is tudták, hogy a pihenésre és a gyógyulásra kiváló módszer a fürdőkúra.
A Magyar Turizmus Zrt. Dél-alföldi Regionális Marketing Igazgatóságának vendégeiként a közelmúltban alkalmunk adódott ellátogatni néhány fürdőbe. Mindenekelőtt arra voltunk kíváncsiak, milyen gyógyulási lehetőséget kínálnak. Íme, mit láttunk, hallottunk, tapasztaltunk...
Gyula, az egészség bástyája
Gyula az ország délkeleti részén, Budapesttől 220 km-re fekvő, 35 ezer lakosú üdülő- és fürdőváros. Az 1405 és 1445 között épült, ma is látható téglavára a környék központjává tette, és mint épen maradt téglavár egyetlen Közép-Európában. A Várfürdő az egykori Almásy-kastély 8,5 hektáros kastélyparkjában létesült, s ma természetvédelmi terület. Az épületek és a medencék elhelyezésekor elsőrendű szempont volt, hogy a kastélykert fáit a lehető legkevésbé érintse az építkezés, s a fürdővendégeket tágas zöld felület várja. A medencék kedvező elosztásával sikerült elérni, hogy napi tízezer vendég esetén is lehet csendes pihenőhelyet találni a fürdő területén. A termálvíz áldott hatása mellett nagyon fontos, hogy a test gyógyításán kívül a város hangulata, a látnivalók a lélek számára is felüdülést jelentenek.
A gyógyvíz elsősorban a kopásos ízületi és gerincbetegségek, idült nőgyógyászati gyulladások, érszűkületben szenvedők kezelésére alkalmas. A télen-nyáron működő gyógyászaton reumatológus, fizioterápiás és sportorvosi felügyelet mellett vehetők igénybe a szolgáltatások. A súlyfürdőmedence kizárólag orvosi beutalóval vehető igénybe. A súlyfürdőkezeléstől a porckorongok és kisebb nyomás alatt álló ideggyökök tehermentesítése, kisebb csigolya-, kisízületi ficamok megszüntetése, szalag- és izomzsugorodások mérséklése, izomgörcsök oldása, idült gyulladásos folyamatok csökkenése várható. A szakképzett személyzet kúraszerűen, 10-15 alkalommal nyaki vagy hónalj-alátámasztással, fokozatosan emelkedő súlyokkal végzi a kezelést.
A járatómedence 32 fokos gyógyvizes medence – a súlyfürdőmedencéhez hasonlóan– a gyógyászaton található. A járatómedencében a gyógytornát, víz alatti tornát gyakorlott gyógytornász vezeti. A gerinc-, váll-, csípő-, térdízületi kopás orvoslása mellett sportsérülések, sportsebészeti beavatkozások, balesetek utókezelésére is javasolhatja az orvos.
A fürdőben igénybe vehető többi kezelés: medencefürdő, masszázsterápia, víz alatti sugármasszázs, szénsavas fürdő, iszapkezelés, négyrekeszes galván, magnetoterápia, gyógyúszás, gyógytorna, ultrahangos kezelés, elektroterápia, valamint az alábbi fizikoterápiás kezelések: interferencia, diadynamic, tens, iontoforézis, szelektív ingeráram, kryotherápia.
A Gyopárosfürdő alkáli-hidrogén-karbonátos gyógyvize a fürdőkúra során fokozza a szervezet regenerációs készségét, növeli alkálitartalékát, és fájdalomcsillapító hatású. Csökkenti a központi idegrendszer ingerlékenységét, a stressz okozta tüneteket, mérsékli az alvászavart, az allergiás reakciókat.
Kiknek javasolják a gyopárosi fürdőkúrát?Mozgásszervibetegségek esetén:a gerinc kopásos megbetegedéseinél (porckorongkopás, porckorongsérv, gerincízületi kopás), kis- és nagyízületek kopásos elváltozásainál (kéz-, térd-, csípő-, bokaízületi kopásban szenvedőknek), krónikus lumbágónál (derékfájás), idült ideggyulladásoknál (karidegzsába, ülőideg-gyulladás, bordaközi idegzsába), idült ízületi gyulladások nyugalmi időszakában, csontritkulás okozta panaszok esetén. Balesetek utókezelésekor (csonttörések, ficamok, rándulások, porc- és szalagsérülések, sportsérülések rehabilitációjában), protézisek beültetése után, egyéb ortopédiai műtétek utókezelésére, gerincsérvműtétek után.
Nőgyógyászati betegségekben szenvedőknek:
idült gyulladások esetén, a meddőség bizonyos formáinál.
Urológiai betegségek esetén: idült urológiai gyulladásos betegségeknél. Bőrgyógyászati betegségeknél: azekcéma, a lichen, a pszoriázis tüneteinek mérséklésére (alacsony hőfokon). Idegrendszeri megbetegedések esetén:agyi érbetegségek szövődménye kapcsán kialakult izomgörcsök kezelésére. Parkinson-betegségben szenvedőknek.
Vannak azonban a fürdőkezeléseknek ellenjavallatai is:
a szívelégtelenségben, szívritmuszavarokban, magas vérnyomásban, lázas fertőző megbetegedésekben,
rosszindulatú daganatos megbetegedésekben, gennyes, gombás bőrbetegségben, epilepsziában, inkontinenciában szenvedőknek,
terheseknek a gyógyfürdőkezelés nem javasolt.
A gyopárosi gyógyvíz összetételénél és ásványianyag-tartalmánál fogva kevésbé okoz fürdőreakciót, és idősebb betegek is jól tolerálják. A javasolt fürdési idő naponta két alkalommal 20-30 perc. A krónikus betegségekben szenvedők feltétlenül kérjék ki a fürdőorvos tanácsát a gyógyvíz használatát illetően.
A fürdő gyógyászati részlegén még az alábbi kezelések állnak a gyógyulni vágyók rendelkezésére:
súlyfürdőkezelés, szénsavas fürdőkezelés, gyógymasszázs –
víz alatti vízsugármasszázs (népszerű nevén tangentor kezelés) –, víz alatti gyógytorna.
Szeged, gyógyulás testnek és léleknek
A tervek szerint a napokban nyílt meg a szegedi Napfényfürdő Aquapolis gyógyászati részlege, ezt megelőzően jártunk az impozáns létesítményben. Hermann György kalauzolta a Szerbiából érkező újságírók 10 fős csoportját.
Házigazdánk elmondta, hogy naponta 250 olyan vendégre számítanak, akik átlagosan 3-4 kezelést vesznek majd igénybe. Természetesen nemcsak magyarországi betegeket várnak, hanem külföldieket is. Mivel a fürdőhöz tartozó Forrás Szálloda nem olcsó, lehetőség van arra, hogy a betegek máshol szálljanak meg, és itt vegyék igénybe a gyógyászati kezeléseket. Az orvosi rendelőkben két reumatológus szakorvos segíti a munkát, és 36 gyógymasszőr, fizioterapeuta áll a betegek rendelkezésére. A kezelések heti 5 nap reggel 7-től 18 óráig vehetők igénybe.
Körbejárva a gyógyászati részleget, elsőként a masszázsfülkéket tekintettük meg, azonnal feltűnt, hogy nem csupán függönnyel választották el egymástól őket, ennél jóval korszerűbbek, és megfelelnek a nyugat-európai gyógyászati feltételeknek.
Ezután a súlyfürdőbe mentünk. Hermann György elmondta, hogy ez a legolcsóbb és legjobb kezelések egyike, egyébként ő is igénybe veszi. A havi 5000-6000 kilométeres autózás után nagyon jót tesz neki is. A kezelés abból áll, hogy a betegek nyak- vagy hónalj-alátámasztással, felfüggesztve lógnak a testhőmérsékletű vízben, a derekukra vagy bokájukra erősített súlyokkal, széthúzva ezzel egymástól a csigolyákat. Az eljárás célja egyes izomgörcsök oldása, idült gyulladásos folyamatok csökkentése, a csigolyaízületek merevségének mérséklése. Egyébként Moll Károly hévízi orvos 1953-ban alkotta meg a víz alatti súlyfürdőt, a magyar reumatológia legjelentősebb találmányát. Az eljárás azóta számos változáson ment keresztül, miközben emberek tízezreit mentette meg a súlyos gerincműtétektől, és visszaadta fájdalommentes, szabad mozgásukat.
A súlyfürdő megtekintése után következik a nappali kórházat. Arra szolgál, hogy a vendégek a kezelések között kulturált feltételek mellett tudjanak pihenni, relaxálni, szórakozni. Tizennégy kétágyas szobából áll, minden helyiségben fürdőszoba és televízió szolgálja a kényelmet. A közös társalgóban étkezni is lehet, vagyis elfogyasztható az otthonról hozott élelem. Magyarországon jelenleg ez a legkorszerűbb nappali kórház. Akik 3 hétet itt tartózkodnak, azoknak személyenként naponta mindössze 1200 forintot kell fizetniük. Igénybevételéhez előzetes bejelentkezés szükséges.
A gyógyfürdő Dóra kútjának nátrium-hidrogénkarbonátos, 36 fokos gyógyvize az alábbi esetekben javasolt: ízületi kopásos (degeneratív) megbetegedések, gerinckopásos megbetegedések, sérülések utókezelése. Porckorongsérv, gerincdeformitás, lágyrész-reumatizmus, Bachterew-kór, ideggyulladások, lumbágó, nőgyógyászati gyulladások, pikkelysömör, asztma, hörghurut, felsőlégúti hurutok, orrnyálkahártya-gyulladások, gyomor-, bélhurut, fogínybetegségek, gyomor-, nyombélfekély és epehólyag-gyulladás.
Ellenjavallat: a magas vérnyomás, súlyos szívbetegség, lázas állapot, heveny gyulladásos megbetegedések, rosszindulatú daganatos megbetegedések, epilepszia esetén.
