Az alsó genitális traktus fertőzései között a hüvelyfertőzés (colpitis, vaginitis) fordul elő a leggyakrabban. Ez könnyen magyarázható, ha figyelembe vesszük, hogy a hüvely endogén baktériumflórájú, meleg, jó vérellátású, állandó ösztrogénhatás alatt álló hámmal borított testüreg. A hüvely – a végbél közelsége, valamint a szexualitásban betöltött szerepe miatt – állandó baktériumexpozítiónak van kitéve. A fertőzések kialakulása alapvetően két módon jöhet létre: az endogén baktériumflóra megváltozásából vagy a külső, elsősorban szexuális úton érkező kórokozók révén.
A hüvelyfertőzés legjellegzetesebb tünete a hüvelyváladék mennyiségének vagy minőségének a megváltozása (hüvelyi „fehér folyás”). A hüvelyi fájdalom nem jellemző tünet, nem úgy az égető-viszkető érzés, különösképp a gombás hüvelyfertőzésnél.
A hüvelyben váladék élettani körülmények között is képződik, de kisebb mennyiségben, színe csaknem átlátszó és szagtalan. A kórokozóktól függően háromféle hüvelyfertőzést különböztetünk meg: a bakteriális vaginosist, a gombás hüvelyfertőzést és a trichomonas-vaginitist.
Ritkábban a folyás oka lehet még vírusfertőzés is (HPV, HSV).
A nyár magával hozza a fürdőzést, és az azzal járó fehérfolyás gyakoribb megjelenését is. Úszás közben a hüvelybe víz nem juthat, de a hideg víz és a hideg fürdőruha hatására a hüvely endogén flórája megváltozhat, ami erősebb folyáshoz vezethet. Ezért nagyon fontos az úszás-fürdés utáni fürdőruhacsere, hogy az ne rajtunk száradjon meg, és ezáltal felfázhatunk, sőt gyakran az addig lappangó petefészekgyulladást is akutizálhatja, és ez is fehérfolyást okozhat.
Hangsúlyozni kell, hogy menzesz alatt nem ajánlott a strandolás, mert ilyenkor a szervezet érzékenyebb a felfázásokra, ami kismedencei gyulladásokhoz vezethet.
Ami a különböző gyógyfürdőkben való fürdőzést illeti, természetesen nagyon fontos, hogy csak egészségesen menjünk ilyen vizekbe, ezért előtte ajánlott a nőgyógyászati vizsgálat és a hüvelyváladék ellenőrzése. Ez a saját és a mások egészségének megőrzését is szolgálja.
Fehérfolyás esetén mindenképpen mielőbb keressük fel nőgyógyászunkat, ha erre nincs lehetőség, esetleg a legközelebbi gyógyszertárban beszerezhetünk széles spektrumú hüvelykúpot, amit a gyógyszerész ajánl, de ezt követően az első adandó alkalommal forduljunk nőgyógyászunkhoz!
