A magyarkanizsai Csodakút Artézi Fürdő több mint 90 éves fennállása alatt korszerű rehabilitációs intézménnyé fejlődött.
A szakkórházat a legkorszerűbb fizioterápiás és orvosi utókezelési berendezésekkel szerelték fel. Az ásványi eredetű hévizet és a gyógyiszapot reumás megbetegedések, csont- és ízületi sérülések utáni állapotok kezelésére hasznosítják, de természetesen rekreációs célokra is igénybe vehető.
Az intézet a következő betegségek esetében nyújt utókezelést: gyulladásos és degeneratív reuma (ízületi és ízületen kívüli), mozgásszervi és gerincoszlop-sérülések és ezeken végzett műtéti beavatkozások utáni állapot orvoslása, a központi és a perifériás idegrendszeri megbetegedések gyógyítása és gyermekrehabilitáció.
Az utókezelés rangos szakorvosgárda felügyelete alatt zajlik a korszerű orvoslási doktrínák érvényesítésével és a természetes tényezők, az ásványvíz és a gyógyiszap (peloid) alkalmazásával.
A hidroterápia gyógyvizes és pezsgőfürdőből, hidrogalván fürdőből és a terápiás medencékben végzett gyakorlatokból áll.
Ma Magyarkanizsa 700 fekvőhelyet kínál vendégeinek, a rehabilitációs szakkórházon belül 300 férőhely létezik, ebből 150 az Aquamarin Szállóban és szintén 150 az Abella gyógypanzióban, ezenkívül 100-100 férőhely található az Aqua Panon és a Lupus magánszállókban, valamint 200 személy számára nyílik lehetőség a magánházakban való elszállásolásra.
A fürdő és a szakkórház mellett parkban tett séták, kirándulások és a vidék kulturális nevezetességeinek megtekintése kellemessé teszi az ott-tartózkodást és gyors felépülést ígért.
MELENCE
A melencei Rusanda gyógyfürdő eredetét 1867-re teszik, akkor kezdték el hasznosítani az ásványi anyagokat tartalmazó gyógyvizet és -iszapot. A fürdő a tó partján terül el szép környezetben, parkkal körülvéve. Ez az egyetlen bánáti gyógyüdülő. A Rusanda tó 4 négyzetkilométeres területen fekszik, különösen tiszta a vize, és kellemes illatú, mondhatni, hogy a tengerére emlékeztet magas sótartalma miatt. A Rusanda Speciális Szakkórház Melencén, a bánáti síkság közepén található, Nagybecskerek községben, az azonos nevű tó partján fekvő aktív gyógyfürdő és üdülőhely. A 130 éves hagyományú fürdő a tóban levő ásványi iszap (peloid) gyógyhatását értékesíti, ezenkívül a fürdőben alkalmazzák még a 32 fokos hőmérsékletű forrásvizet is.
Az intézmény alaptevékenysége az orvosi rehabilitáció, a központi és a periférikus idegrendszer betegségeinek, elsősorban a felnőtt paraplégiás és hemiplégiás betegségeknek a kezelése, csont-, izom- és ízületi betegségeknek és süléseknek az orvoslása, érrendszeri betegségeknek és gyerekkori deformációknak a gyógyítása. A fekvőbetegrészleg kapacitása 400 ágy.
A fürdőben mintegy 19 szakorvos várja az érkező beutaltakat, betegeket és érdeklődőket, 80 ápolót alkalmaznak, 60 fizioterápiával foglalkozó dolgozójuk van, ezenkívül két logopédus és egy-egy klinikai pszichológus, valamint diabetikus várja a gyógyulni vágyókat.
A Rusanda fürdőben kezelik a központi és a periférikus idegrendszeri panaszokat, az ízületi és az izomsérüléseket, a érrendszeri megbetegedéseket, a gyermekkorban jelentkező különböző fejlődési rendellenességeket, a reumatikus megbetegedéseknek minden fajtáját, többek között az artrózist és a spondilózist, a lumbágót és a csonttöréseket, más sérüléseket követően utókezelést végeznek, a felsoroltakon kívül bőrbetegségeket is kezelnek, mint például a krónikus ekcéma megjelenését, a pszoriázist. A kezelési módszerek közül kiemelnénk a kineziterápiát, a víz alatti masszázst, a hidroterápiát, a galvánfürdőt, az ultrahangos és a parafinos kezelést, a logopédiai gyógykezelést és a neuropszichológiai rehabilitációt, sőt lehetőség nyílik akupunktúrás, lézeres és mágneses kezelésre is.
APATIN
A gyógyfürdő szállodai része 131 kétágyas szobából és 4 apartmanból áll, a fürdőszobákban kád található, és gyógyvízzel használhatóak. A fürdőkomplexum 10 kültéri medencével és 4 teniszpályával, ezenkívül fedett medencével, szaunával és edzőteremmel, víz alatti és teljes kézi masszázs kínálatával áll a vendégek rendelkezésére.
VRDNIK
A vrdniki gyógyfürdő hivatalos neve Termál Rehabilitációs Szakkórház, amely a Fruška gora déli lankáin, 240 méteres tengerszint feletti magasságban helyezkedik el, Újvidéktől 24 kilométerre. A 32,8 Censius-fokos, állandó hőmérsékletű termálvíz gyógyhatású, mindenfajta reumatikus megbetegedésre javallott, ezenkívül Vrdnik tiszta levegője a légúti megbetegedések gyógyítására is alkalmas. A fürdő 254 fekhellyel, 5 medencével, fitneszteremmel, szaunával, terápiás részleggel, masszázskabinokkal, szépségszalonnal, gyermekjátszótérrel, sportpályával ellátott.
A szakorvosi felügyelettel a következő terápiás kezeléseket végzik: hidroterápia, gyógytorna, elektroterápia, mágneses terápia, parafinos pakolás, lézeres és ultrahangos kezelés, fény- és krioterápia, akupunktúra, valamint különleges wellness és stresszcsökkentő programok is igénybe vehetők. Azt állítják, hogy a vrdniki fürdő ideális hely pihenésre, kikapcsolódásra, megelőzésre és rehabilitációra.
BEZDÁN
A bezdáni gyógyfürdő az egyetlen az észak nyugat-bácskai körzetben, amely mozgásképtelen betegeket is ellát. Mintegy nyolcvan ággyal rendelkezik, a betegeket három orvos és több mint ötven kísérőszemélyzet látja el. A terápiák közül a legtöbben a paraffinpakolást és a masszázst veszik igénybe. Ezenkívül a gyógyfürdő elektroterápiát, kádfürdőt, gyógyterápiás medencét, részleges elektromos fürdőt, teljes elektromos fürdőt, lézerkezelést, mágneseserőtér-kezelést, egyéni gyógytornát, víz alatti sugármasszázst is kínál. Emellett van munkaterápia és mozgásterápia is.
A gyógyfürdő egész évben teltházas. Ha a pácienst nem a betegsegélyező révén utalják be terápiára, de panasszal érkezik a gyógyfürdőbe, az orvosi vizsgálatért 600 dinárt kell fizetnie. Aki saját költségén szeretné igénybe venni a gyógyfürdő szolgáltatásait, számára a napi ellátás 1180 dinárba kerül, ami tartalmazza a lakhatást, a napi háromszori étkezést, az orvosi felügyeletet és a terápiát is.
A gyógyfürdő vize erősen jódos. Több orvoskutató úgy véli, hogy a szervezetbe felszívódó jód nemcsak nyákoldó, hanem kedvezően hat a vérerekre, javítja a pajzsmirigy működését hypothyreosis esetén, erősíti a szervezet természetes ellenálló képességét (immunrendszerét), és semlegesíti a szervezetre ható kisebb atomsugárzást is. Javasolják az ízületek és a csigolyák degeneratív (kopásos, elfajulásos) betegségei esetén, amelyek mozgásszervi funkcionális zavart okoznak, ülőidegzsába (isiász) és karidegzsába, csigolyaközi porckorongsérv, elsődlegesen idült sokízületi gyulladás (rheumatoid arthritis), a gerinc idült progrediáló ízületi gyulladása (morbus bechterew), mozgásszervi sérülések utáni állapotok, a környéki és a központi idegrendszer sérülése vagy gyulladása következtében fellépő bénulások, mozgásszervi műtétek utáni állapotok, gyermekkori gerincferdülések és mellkasdeformitások kezelésére.
TEMERIN
Krónikus reumatikus megbetegedésekre, valamint lappangó reumatikus állapot kezelésére ajánlják elsősorban a temerini gyógyvizet, melyet olvasóink közül sokan Grisza-féle gyógyvíznek vagy egyszerűen temerini gyógyvíznek ismernek. A 39 fokos vizet eredményesen hasznosítják törések, más sérülések utáni állapotok kezelésére is, műtét után a csont, az ízületek mielőbbi gyógyítására. A temerini gyógyvíz híre messze földre is eljutott, már-már legendának számít, hogy egy neves magyarországi üdülőben gyógyulásra áhítozó helybelit alaposan megleckéztetett az ottani orvos, mondván: itt költi a pénzét, amikor odahaza ennél sokkal jobb vizük van?!
A legendától eltekintve a temerini gyógyvizet egyfelől medencébe vezetve hasznosítják, ahol a helybeliek, valamint környékbeli lakosok gyakran keresnek gyógyírt, enyhülést bajaikra. Nyári időszakban, a nyílt medencében orvosi javaslatra vagy anélkül is sokan látogatják meg a temerini fürdőközpontot, ahol ajánlott időtartamig tartózkodhatnak a vízben. Sokan éveken át ily módon kezelik fájó végtagjaikat, de ezt csak fürdőidényben tehetik meg.
Másfelől ugyanezt a vizet a nyílt medence mellett a kádas fürdőbe, azaz a Fő utcán levő, a malommal és a Tűzoltóotthonnal háromszöget alkotó Fizioterapeuta Központba is bevezették. A híres vizet gyógykezelésre sajnos már csaknem két éve nem használják, mert az elromlott víztartályt nem képesek megjavítani. Ezúttal nem keresnénk ennek okát, viszont való igaz, hogy a kádas fürdő így is rengeteg pácienst fogad, akiket a hidromasszázson kívül a hagyományos fizioterápiás eljárásokkal kezelnek. A helybeliek beutalóval, a participáció megfizetésével vehetik igénybe a szolgáltatásokat, a vidékieknek fizetniük kell a szolgáltatás teljes díját. Elsősorban a sérülés, műtés, krónikus megbetegedések miatt rehabilitációra szoruló páciensek keresik fel az intézményt.
