Naš novinski članak možete pročitati i na mađarskom jeziku.
U Novom Sadu je prekjuče organizovana javna rasprava o nacrtu izmene zakona o udžbenicima.
Ministar prosvete Dejan Vuk Stanković objasnio je da je cilj izmene zakona jačanje nacionalnog identiteta, negovanje tradicija, poštovanje maternjeg jezika, a istovremeno i promocija interkulturalnosti i očuvanja kulturne baštine. Na ovom sastanku je govorio i Arpad Fremond, predsednik Nacionalnog saveta mađarske nacionalne manjine.

Kako je ministar istakao: Prema nacrtu, za osnovne škole biće uvedeni takozvani udžbenici od nacionalnog interesa iz predmeta kao što su srpski jezik, priroda i društvo, istorija, geografija, muzička i likovna umetnost. Pored toga, u pripremi su i udžbenici od posebnog interesa za nacionalne manjine.
Ministar je naglasio da će ove udžbenike izdavati državni izdavač i štampati državna štamparija, a njihovo uvođenje će se odvijati postepeno, od 2026. do 2030. godine, prema razredima osnovne škole. Vlada će takođe imati priliku da ubuduće proširi obim udžbenika od nacionalnog interesa i na predmete u srednjim školama.
Ovu tribinu je organizovalo ministarstvo obrazovanja republike Srbije u okviru zvanične javne rasprave, koja se održava između 15. maja i 4. juna. Cilj ovog događaja bio je da se stručnoj i široj javnosti omogući da izraze svoje mišljenje o predloženim izmenama.
Na ovom sastanku je govorio i Arpad Fremond, predsednik Nacionalnog saveta mađarske nacionalne manjine, istakavši:
– Smatramo da je važno formirati mišljenje i biti prisutan na javnim raspravama o svim zakonima koje dotiču ovlašćenja nacionalnih saveta. Izmena zakona o udžbenicima koja je trenutno na dnevnom redu važan je iz perspektive manjina. Generalno, može se reći da su promene koje planira vlada prihvatljive za manjine. Međutim, podnećemo i neke amandmane na osnovu naših zapažanja.
Kako je istakao, to uključuje predlog da se ne samo državnim ustanovama, već i ustanovama koje su osnovale autonomna pokrajina i nacionalni saveti – kao što je štamparija „D.o.o. novinsko-izdavačke kuće Magyar Szó Lapkiadó Kft.” – biti omogućeno da učestvuju u procesu štampanja udžbenika. Pored toga, predlažu da se srpski jezik (kao jezik društvene sredine) uvrsti u krug ovih besplatnih udžbenike, a da se nacionalnim savetima omogući da ostvare svoje pravo na davanje mišljenja prilikom izbora autora udžbenika.
– Uvereni smo da će ovi predlozi biti prihvaćeni, ali čak i ako ne, najvažnije je da nacrt zakona sadrži rešenja koja su prihvatljiva i za manjine, naveo je Arpad Fremond za naš dnevni list, dodajući: – Jasno je da država pokušava da poveća značaj Zavoda za udžbenike. Mi smo u proteklom periodu sarađivali i sa privatnim i sa državnim izdavačima. Uvereni smo da će zakon na kraju pronaći ravnotežu koja će biti prihvatljiva svima, čuli smo od predsednika nacionalnog saveta.
Na novosadskoj tribini vođena je živa diskusija o više pitanja, a učesnici su uputili više važnih pitanja ministarstvu, na koja se naknadno očekuju odgovori.
Javna rasprava će se nastaviti u Kraljevu i Kragujevcu, gde će se na ovim tribinama ponovo pružiti mogućnost za formulisanje sugestija i predloga u vezi sa nacrtom ovog zakona. A predlozi se mogu podneti i u pisanoj formi do 4. juna.

Nyitókép: Arpad Fremond, predsednik nacionalnog saveta je takođe održao govor (fotografija Čile David)