2024. december 9., hétfő

A kevesebb néha több!

Az elmúlt években egyre többször veszem észre azt, hogy az emberek a külsőségekre adnak. Kész vagyonokat költenek arra, hogy külsőleg megfeleljenek a társadalom elvárásainak. A legtöbb esetben a szegényebb réteg igyekszik elkerülni azt a látszatot, hogy valóban szegény. Márkás, vagy márkásnak tűnő ruhákat, táskákat és cipőket vásárolnak annak érdekében, hogy azt a látszatot keltsék, hogy bizony van mit a tejbe aprítani. Nem véletlenül olyan népszerű a szabadkai ócskapiac, ahol a hamisított Gucci táskák, illetve az Adidas márka replikák köszönnek vissza ránk. Tapasztalatom szerint az igazán tehetős emberek kerülik a tömegtermékeket és előbb járnak egy Lidlben vásárolt pólóban, mint egy mindenki által ismert márkásban. A kevésbé tehetős réteg képes hónapokat spórolni csak azért, hogy vegyen magának egy 500 eurós pénztárcát. Aztán ha hirtelen kiadás jön az életükbe, akkor meg nem tudnak előhúzni 100 eurónyi valutát.

Emellett főleg a nőknél, de a férfiaknál is egyre inkább népszerűek a különböző plasztikai beavatkozások. A közösségi média nagyja azt sugallja, hogy csak akkor nézhet jól ki egy nő, ha feltölti a száját, megnagyobbítja a melleit, műhajat rakat stb. Főleg a fiatalabb generáció követi a közösségi média trendeket. Igyekeznek mindent lemásolni vagy legalább hasonlóképpen csinálni. Nem véletlen, hogy a szépségipar az egyik legjövedelmezőbb gazdasági ág jelenleg a piacon. Mindenféle krémet, hidratálót, testápolót, rúzst és egyéb terméket kínálnak, amelyekre óriási a kereslet. Mindemellett a szoláriumokban, a szempilla és körömépítőknél hónapokkal előre kell időpontot egyeztetni. Egyre több férfi foglalkozik például műköröm építéssel, hiszen óriási rá az igény, és egészen kiválóan lehet vele keresni, ha ügyes az ember. Szegeden egy manikűr és pedikűr szolgáltatás nagyjából 15–20 ezer forintba kerül, ez valamivel olcsóbb Vajdaságban.

Lassan már nem lehet olyan fiatal nőt látni az utcán, akinek ne lenne valamelyik a fent említettek közül. Tegyük hozzá, hogy lehet ezt az egészet ésszel is csinálni. Nincs azzal semmi gond, ha csináltat magának valaki szempillákat, vagy műkörmöt, de legyen ízléses. Nem kell túlzásokba esni a figyelemért cserébe. A kevesebb néha több. Persze, mi férfiak is hibásak vagyunk ebben az egészben, hiszen sokunknak ez tetszik. Nyilvánvalóan a nők sem adnának az ilyesmire, ha a férfiaknak nem tetszene.

Az utóbbi tíz évben a férfiak is járnak szoláriumba, igaz, csak a szűkebb réteg. Nincs ezzel semmi gond, mindenkinek szíve joga azt csinálni, amit akar, de odáig jutottunk, hogy már a szájukat is feltöltik egyes férfiak, ami már valóban túlzás. Nem azt mondom, hogy egy férfi ne legyen ápolt és igényes, de ne essünk át a ló túloldalára. A szépségipar nagyja maradjon meg inkább a nőknek.

Mindent összevéve sajnos lassan ott tartunk, hogy már azokat az embereket kezdik el lenézni, akik természetesek. Mintha valami státusszimbólum lenne a testi átalakulás. Szerencsére mindenki eldöntheti, hogy ki és milyen stílusú, illetve kinézetű embert választ magának. Általában a hasonló gondolkodásúak és kinézetűek megtalálják egymást, és ez így is van rendjén. Az emberek szabad akarattal rendelkeznek saját maguk felett, úgy alakítják át magukat, ahogy jónak látják, mi pedig kötelesek vagyunk ezt tiszteletben tartani és nem beleszólni.

80 éves a Magyar Szó, Magyar Szó Online kiadás

Nyitókép: Pixabay