2024. május 10., péntek
KAPCSOLÓDÓ KOMMENTÁR

Tiszta lappal

HETI KÖRKÉRDÉSÜNK
Mi a legfőbb terve/vágya az új esztendőben?

Egészségesebb életmódot kívánok folytatni – 33%
Szakmailag szeretném fejleszteni önmagam – 4%
A karrierépítés a legfontosabb a számomra – 3%
Gyakran akarok együtt lenni a szeretteimmel – 26%
Több szabadidőt óhajtok nyújtani magamnak – 9%
Nincsenek konkrét elképzeléseim az új évre – 25%

Az év utolsó napjaiban, szilveszteri pezsgőspohárral a kezünkben, gyakran érezzük, hogy valami véget ér, és elébünk tárul egy új lehetőségekkel teli élet. Az év vége nem csupán az évszám változását jelenti, hanem egyfajta lezárást is, amikor együtt ünnepelünk barátainkkal vagy családtagjainkkal, és fogadalmakat teszünk a következő év változásaira.

Az óév elbúcsúztatása és az újév ünneplése nem új keletű jelenség. Már az ókori babiloniak is hosszú fesztivállal köszöntötték az évet, igaz, nem januárban, hanem márciusban. Az ünnepély részeként a résztvevők fogadalmakat tettek, elhatározva, hogy a következő évben változtatnak, és jobban teljesítenek. Ők isteneiknek tettek esküt, mi pedig, 4000 év elteltével, magunknak ígérjük meg többnyire azt, hogy az új évben jobb, egészségesebb életet folytatunk és összeszedettebb emberek leszünk.

A fogadalmak gyakran tükrözik az emberek vágyát a személyes fejlődésre és kedvező változásra. Az évkezdet szimbolikus időpont, amely lehetőséget ad a múlt elengedésére és az új lehetőségek befogadására. Az új évben valószínűleg sokan az életük friss, tiszta lapját látják, így az újévi fogadalmak egyfajta lendületet adnak az elköteleződéshez és az új lehetőségek kereséséhez.

Bár tudjuk, hogy az új év csak egy naptári jelkép, mégis szeretünk reménykedni, különösen, ha az előző évünk kihívásokkal teli volt. Az év végén összegzünk, értékeljük munkánkat, párkapcsolatunkat, és tervezünk az új év előtt. A hibákból tanulva, az új évet változásra és fejlődésre várva köszöntjük, bízva abban, hogy jobb lesz, és új lehetőségeket hoz magával.

Az újévi fogadalmak leggyakrabban az egészséggel és az életmóddal kapcsolatosak, mint például életmódváltás, rendszeres testmozgás, fogyókúra vagy a dohányzásról való leszokás. Emellett sokan fogadalmat tesznek a stressz csökkentésére, a munka-élet egyensúly megteremtésére, vagy éppen új készségek elsajátítására. A kapcsolatok terén elköteleződés vagy jobb kommunikáció is gyakori cél.
Ugyanakkor az elmúlt években a karrierépítés és az önfejlesztés, az önmagunkba fektetett idő is fontos szempont lett. Többen ígérik meg maguknak ilyenkor, hogy az új évben többen törődnek magukkal, olyan dolgokkal, amikben örömüket lelik.

Bár sokan könnyelműnek tartják őket, az ilyen fogadalmak mögött gyakran az a vágy húzódik, hogy változtassunk azokon a dolgokon, amelyekkel elégedetlenek vagyunk. Fontos azonban felismerni, hogy a változásnak belső elszántsággal kell párosulnia, tisztában kell lennünk saját képességeinkkel és vágyainkkal. Az előre gondolkodás és az önismeret segíthet abban, hogy valódi, belső indíttatásból fogadjunk el néhány konkrét célt az új évben. Legyenek ezek a fogadalmak egyértelműek és kezelhetők, és ne feledjünk el hinni abban, hogy képesek vagyunk elérni, amit elhatározunk.

Az újévi fogadalmaknak valóban szándék és elkötelezettség kell, és a felelősségteljes tervezés segít elérni kitűzött céljainkat. Az év eleje sokak számára misztikus pillanat, amikor új életet kezdünk és változásra törekszünk. Mindenki mást várt az elmúlt évtől, de közös a hit abban, hogy a következő év jobb lehet. 

Hogyha pedig valami miatt mégsem sikerül tartanunk a fogadalmainkat, akkor sem kell elkeserednünk. Nem kell január 1-jének lennie ahhoz, hogy új szokásokat vezessünk be, vagy változtassunk az életmódunkon. Bármikor dönthetünk a változás mellett, hiszen az elhatározás a fontos, nem a dátum.

Nyitókép: Illusztráció (Pixabay)