2024. május 8., szerda

A kötelezőn túl

A teraszon ülök és szinte a semmiből elkezd fújni a szél. Egyre erősebben fúj. Villámlik és már az eső is esik. Valami megkoccant a csempéken. A koccanások hirtelen olyan gyakoriak lesznek, mintha kiborított volna valaki egy tálnyi apró szemű gyöngyöt. Bent látni, hogy ömlik a víz az ablakra, az utca képe az üvegen teljesen elmosódott. Berohanok a dolgozószobába, kihúzom a falból a számítógép, a televízió csatlakozóját, és felkiáltok a férjemnek az emeletre, hogy vezesse be az autót a garázsba. Elkezdem előkotorni a biztosítási papírokat, keresem az apróbetűs részeket, és közben azon izgulok, hogy vajon jégesőre, szélre, villámlásra érvényes-e a kötvényünk.

Amíg lakásban éltünk, ilyenen nem kellett gondolkodnunk, viszont egy családi háznál már teljesen más a helyzet. Valószínűleg most sem lenne ingatlanbiztosításunk, ha nem hitelre vettünk volna a házat, ahhoz ugyanis kötelező ilyen szerződést is megkötni, hisz akár néhány pillanat alatt semmissé válhat, amiért egész életünkben dolgoztunk. Miközben lapozgatom a félhomályban a kötvényt, örömmel nyugtázom, hogy minden lehetséges kárra van fedezetünk.

(Fotó: Diósi Árpád)

(Fotó: Diósi Árpád)

A statisztikák szerint nyáron köttetik meg a legtöbb biztosítás. Ilyenkor megyünk nyaralni, vagy látogatjuk meg a külföldön élő rokonainkat, ezért egészségbiztosítást vásárolunk, ami a legolcsóbb kötvények közé tartozik. A legtöbb társaság napjára körülbelül 150 dinárt fizettet meg érte. A jobb biztosítók ilyenkor ingatlanbiztosítást is ajánlanak, mert a távollétünkben számos váratlan kár érheti ingatlanunkat, különösen abban a szélsőséges időjárásban, ami mostanában térségünket jellemzi. Az utazások alatt a betöréses esetek sem ritkák, ezért azonban plusz tételt kell hozzáadni a kötvényhez, ugyanis azt általában nem tartalmazzák a klasszikus ingatlanbiztosítások, ahogy a váratlan csőtörést sem. A kár megfizettetése nehézkes lehet, ha nem tartottunk meg minden számlát a károsult vagy ellopott értékeinkről. Többek között ezért is érdemes minden ilyen kis papírfecnit megtartani, illetve azért, hogy egyszerűbbé tegyük a biztosítótársaság dolgát és mi is elégedettek legyünk a megtérített összeggel. Értékpapírjainkat, pénzünket, drágább tárgyainkat, hangszereket betöréses lopás esetén csak nagyon kis százalékban téríti meg a biztosító, ezért ezeket érdemes széfbe, vagy más eldugott helyre rejteni. Legtöbbször csak a betört ablakokban, berúgott ajtókban tett károk javíttatását fizetik ki.

A lakosság korábban nemigen kötött casco biztosítást, hisz az a drágábbak közé tartozik. Ez a fővárosban az elmúlt három hétben az időjárási viszontagságok miatt megváltozott. Egy ilyen kötvény évente 40 000 dinárba is kerülhet, ugyanakkor a szélvédő cseréjéért akár 120 000 dinárt is fizethetünk a mesternek. A termelők már tudják, hogy miért fontos biztosítást kötni. A július végi felmérések szerint egy biztosítótársasághoz egy nap alatt több mint 300, főként autókra és terményekre vonatkozó kártérítési igény érkezett a viharkárok miatt. Az erős szél több helyen leszaggatta és elvitte a jégvédő hálót, egy településen 15 perc alatt 45 hektár termény semmisült meg, a becslések szerint több milliárd dináros kárt okozott a mezőgazdaságban a tomboló ítéletidő. A biztosítótársaságok olyannyira elfoglaltak voltak a kárfelbecslésekkel, hogy közleményben kérték a károsult polgárok türelmét.

Manapság nem kérdés, hogy szükségünk van-e biztosításra. Ha figyelembe vesszük, hogy például a Netflix-előfizetés nyolc euróba kerül havonta, két mozijegy és a filmvetítés alatti harapnivaló ára körülbelül 1000 dinár, ha étteremben ebédelünk, egy alkalommal akár 4000 dinárt is otthagyhatunk, akkor láthatjuk, hogy a biztosítások nagy része ennél jóval olcsóbb, a biztonságérzet pedig megfizethetetlen. Lassan tudatosodik bennünk, hogy a biztosítás egy olyan termék, amit nem tudunk akkor megvenni, amikor szükségünk van rá.

A kötelezőkön túl milyen biztosításokat szokott kötni?

Kockázati életbiztosítással rendelkezem – 5%

Termelőként terménybiztosítást szoktam kötni – 5%

Van lakásbiztosításom alapkockázatok esetére – 12%

Külföldi utazás esetén kötök egészségbiztosítást – 37%

Egyéb és/vagy több önkéntes biztosításom is van – 14%

A kötelezők mellett nincs pluszbiztosításom – 27%