Zentán is nagy hagyománya van az úszásnak és az úszásoktatásnak. A zentai vízilabdaklub is meghirdette az úszóiskolát, amelyre nagy szeretettel várják a környékbeli gyerekek jelentkezését. A legfontosabb tudnivalókat Tóth Ágnes, a zentai vízilabdaklub edzője ismertette, egyúttal elmondta, hogy a hagyományokhoz híven az idén is két nyári úszóiskolai turnust hirdettek meg. Az első tanfolyam június 20-án indul és július 10-én zárul, a második pedig július 30-a és augusztus 18-a között valósul meg.
– A szülői értekezleteket a turnus kezdete előtti napon tartjuk, tehát június 19-én és július 29-én, mindkét alkalommal 17.30-kor a népkerti uszodában. A szülői értekezleteken megbeszéljük a részleteket, ismertetjük a tanfolyam mentét, és bizonyos dolgokban kikérjük a szülők véleményét. Rugalmasan osztjuk be a csoportokat, általában délelőtti és délutáni időpontokat is biztosítunk, figyelembe véve a családok napirendjét. Úszóiskolánk alapját az évtizedek alatt kialakított, jól bevált módszer adja, ez édesapánk, Tóth László – Cila mintegy 40 éves tapasztalatán alapul. A testvéremmel több mint 10 éve csatlakoztunk hozzá, így hárman jól összeszokott, családi csapatként oktatunk. A tanítás mindig játékos ismerkedéssel indul. A célunk, hogy a gyerekek biztonságban érezzék magukat a vízben, örömmel mozogjanak és megszeressék az úszást. Ez számunkra nemcsak munka, hanem hivatás is, ezért szívvel-lélekkel adjuk tovább azt, amit mi is tanultunk. Mindkét úszótanfolyam húsz napig tart. A rendszeres, napi szintű részvétel különösen fontos, hiszen így a gyermekek nem veszítik el a frissen megszerzett tapasztalataikat, és a tanulási folyamat stabil, megbízható alapokra épül. Elsősorban hatéves kortól várjuk a gyerekeket, de szívesen fogadjuk a kisebbeket is, ha van érdeklődő. Fontos tudni, hogy sok gyakorlás, koncentráció és elméleti magyarázat is része a folyamatnak. A négy-öt éves gyerekeknek ez gyakran megterhelő, de már sok gyermek tanult meg nálunk úszni ebben az életkorban is, ezért mindig egyénileg mérjük fel, ki mennyire érett a közös munkára – mondta Tóth Ágnes.
Az edző hozzátette, hogy az első három nap mindenkinek ingyenes, mivel ez az ismerkedés ideje.
– Megnézzük, ki hogyan viszonyul a vízhez, hogyan érzi magát nálunk, és teljesíti-e azokat az kritériumokat, amelyek a biztonságos tanuláshoz szükségesek. Ezek alapján közösen döntjük el, hogy érdemes-e folytatni az úszást. Ha a gyermek jól érzi magát és örömmel kapcsolódik be a munkába, akkor természetesen maradhat. A tanfolyam ára 5000 dinár, amit a 10. napig kell befizetni. A mellúszást tanítjuk, lépésről lépésre, fokozatosan. Először megismerkedünk a vízzel, utána a lebegéssel és a siklással, majd fokozatosan haladunk tovább a kar- és lábtempó felé. Nagyon sokat gyakorolunk úszódeszkával, mert ez biztonságot ad, és segít abban, hogy a gyerekek stabil alapokat szerezzenek. A légzéstechnika végig jelen van az órákon. Minden órát közös játékkal zárunk, a gyerekek imádják ezt a részt, közben észrevétlenül is sokat tanulnak. A tanfolyam a fedett medencében zajlik, ahol eleinte alacsonyabb a víz, hogy a gyerekek biztonságban érezzék magukat. Ahogy ügyesednek, úgy emeljük a víz szintjét. Két hét után már kimegyünk a kinti, fekete medencébe is, hogy megismerkedjenek a mélyebb vízzel. Kint már nem ér le a lábuk, ez új élmény szokott lenni a gyerekeknek. Az úszóvizsga is ebben a medencében lesz, ezért fontos, hogy előtte többször kipróbálják, így a vizsga napján már ismerős lesz számukra minden. Az úszóvizsgán a gyerekek megmutathatják, mit sajátítottak el a tanfolyamon, ez minden évben megható és örömteli élmény, nemcsak a családoknak, hanem nekünk is. Mindannyian izgulunk értük és büszkék vagyunk rájuk. Az úszást érdemes folytatni, a tanfolyam után erre biztatjuk a szülőket és a gyerekeket is. A húsznapos úszótanfolyam elég ahhoz, hogy a gyerekek megtanuljanak úszni, viszont a gyakorlás elengedhetetlen ahhoz, hogy ez valóban biztos tudássá váljon – ismertette az edző.
Tóth Ágnes felhívta a figyelmet arra, hogy a délutáni edzésekre is sok szeretettel várnak minden érdeklődőt, nem csak azokat, akik náluk kezdték el tanulni az úszást.
– Kezdő és haladó csoportjaink is vannak, az edzések hétköznaponként 16.30-kor kezdődnek. Az edzések alapvetően a fedett medencében zajlanak, de nyáron a kinti, fekete medencében tartjuk őket. Aki hosszú távon is érdeklődik az úszás iránt, annál akár a vízilabda irányába is elindulhatunk. Természetesen ez egy hosszabb út, amihez sok év úszás és fejlődés kell. Már az úszóedzéseken is elő szokott kerülni a labda, így játékosan ismerkedhetnek a gyerekek a vízilabdával. Mindig keressük a lelkes vízilabdázókat is, igyekszünk utánpótlást nevelni, de egyre kevesebb a gyerek. Ennek okairól talán nem is kell sokat beszélni, hiszen aki lejön, maga is látja a körülményeket. Már számtalanszor megkaptuk a kérdést: „Ez a medence...?” – sok szülő megdöbbenve nézi a helyszínt. Mi is látjuk, érezzük, és évek óta várjuk a változást, de sajnos nem sikerül előrelépni. A körülmények nem javulnak – sőt, sokszor csak romlanak. Ennek ellenére igyekszünk minden tőlünk telhetőt megtenni annak érdekében, hogy a gyerekek tartalmas és örömteli élményekkel gazdagodjanak. Az elmúlt években egyre többen vagyunk. Nagy öröm számunkra, hogy ennyien választanak minket, és ezúton is köszönjük a bizalmat. A két úszótanfolyamon általában 80 gyerek vesz részt, és szinte minden évben megtelik a medence lelkes úszókkal. Nagyon sok gyerek tanult már meg nálunk úszni, és külön büszkeség számunkra, hogy édesapánk hosszú évtizedekig tanította úszni a környéken született gyerekeket. Foglalkozunk felnőttek úszásoktatásával is, ezek ugyanabban az időszakban zajlanak, mint az említett úszóiskola, csak más időpontban. Évről évre egyre több felnőtt jelentkezik hozzánk, amit nagy örömmel tapasztalunk, mivel sosem késő elkezdeni úszni, és ebben a korban is rengeteg pozitív hatása van a vízben végzett mozgásnak – fogalmazott Tóth Ágnes.

Nyitókép: A gyerekek húsz nap alatt sajátítják el az úszás alapjait (Fotó: Zentai Vízilabda Klub)