2024. május 9., csütörtök

Népszerű a repce a gazdák körében

Zenta község határában megkezdődtek a tavaszi mezőgazdasági munkálatok, zajlik a műtrágyázás és az őszi szántások megmunkálása

Elkezdődtek a mezőgazdasági munkálatok Zenta községben, ahol egyre több gépet látni a határba vezető utakon. Kobrehel Ervin, a Zentai Gazdakör elnöke szerkesztőségünknek elmondta, hogy a gazdának valójában az lenne a fő feladata, hogy a határban tevékenykedjen, viszont az elmúlt két évben ugyanannyit kell foglalkoznia az adminisztrációval, mint a kinti munkával.

– A mezőgazdasági termelők már kora reggel sorban állnak a falugazdász-irodák előtt, és várják, hogy sorba jussanak, hiszen március 1-ig minden gazdaságot meg kell újítani. Igyekszünk minden segítséget megadni nekik, de ezek az adminisztrációs feladatok óriási kihívást gördítenek a legtöbb gazda elé. Ha megfizetnék a terményt rendesen, akkor nem kellene a támogatásokat sem igényelniük az embereknek. Ettől függetlenül a munka természetesen már elindult a határban. Sajnos az időjárás egyik napról a másikra változik. Egyik nap még mínusz fokok vannak, néhány nappal később meg +15, és minden hirtelen elkezdődik, a gazdák meg azt sem tudják, merre szaladjanak. A gyümölcsösökben elkezdték a metszéseket, emellett már permetezni is kell. Ennek az időjárásnak legkevésbé örülnek a gyümölcstermesztők, de azok sem lehetnek elégedettek, akik ipari növényekkel foglalkoznak. Mindenki tudja, hogy ennek jó vége nem lesz. Hozzá kell tenni, hogy a tél most sokkal csapadékosabb volt, mint az előző évben. A földben sokkal több nedvesség van, és ez egy kis bizakodásra ad okot. Lassan mindenki lezárja az őszi szántásokat, hogy ne száradjon tovább. Vannak olyan alacsonyabban fekvő területek, amelyekre még nem lehet rámenni, mert nagyon nyers a föld. A múlt héten elindult a védekezés a repcebogár ellen. Sokszor két alkalommal kell rovarölős permetezést végezni, hogy hatékony legyen a védekezés. Felénk jól láthatóan tele van repcével a határ, mivel az elmúlt években úgy alakult, hogy az őszi vetésű gabonák a télvízből tudtak valamekkora termést hozni, nem úgy, mint a tavaszi kapás növények. Az előző években a repcéért 80–90 dinárt kaptunk, ez most leesett 40–50 dinárra. Ugyanígy jártunk a búzával is, 18–19 dinárért kellett eladni, és nagyjából 30 dinár volt az előállítási ára – mondta Kobrehel Ervin.

A Zentai Gazdakör elnöke rámutatott arra, hogy a műtrágya ára sokat esett a tavalyihoz képest, ami nagy segítség.

– Az őszi kalászosok és a repce fejtrágyázása már megtörtént azok számára, akik az urea mellett tették le a voksukat. Két héttel ezelőtt mindenki nagyon várta az esőt, hogy szórjuk-e a műtrágyát, vagy ne. Valamennyi eső ugyan volt, de nem sok. A műtrágyázás mellett zajlik az őszi szántások bemunkálása, majd március folyamán a fagyok után kezdődik a vetés is. Igyekszenek az emberek minél előbb a földbe juttatni a magot, hogy még a téli csapadékból tudjon táplálkozni a növény. Sajnos sokan úgy vannak vele, hogy már csak a vetésforgó miatt ültetnek őszi kalászost, de igazából nem éri meg. A tavalyi szárazság hatalmas gondokat okozott, a község területén pedig nagyon kevés a locsolási lehetőség. Nem lehet minden évben napraforgót vetni, jó lenne betartani azt, hogy minden negyedik esztendőben kerüljön a földbe. A kapásnövényeket nem tudjuk locsolni, hiszen a kanálisokban nincs víz, vagy egyáltalán nincsenek rendben tartva, plusz a locsolás extra kiadással is jár. Érdemes kiemelni, hogy egykoron a cukorrépa népszerű volt felénk, mára viszont egy-két parcellán látni csak a határban. A cukorrépát az olajrepce váltotta fel, több-kevesebb sikerrel – mondta a gazdakör elnöke.

Nyitókép: Gergely Árpád felvétele