2024. május 9., csütörtök

Maszkok a világ minden tájáról

Székely Tibor-emlékestet tartottak Zentán

Szombaton a Zentai Városi Múzeum előcsarnokában Székely Tibor vajdasági felfedező, eszperantista, újságíró, író és világutazó születésének évfordulója alkalmából kitárta kapuit a gyűjteményéből összeállított azon minikiállítás, amely a világ különböző részein begyűjtött maszkokat vonultatja fel.

Pejin Attila, a Zentai Városi Múzeum vezetője üdvözlőbeszédében a jelenlévőket arra emlékeztette, hogy Székely Tibor özvegye annak idején a zentai múzeumnak adományozta a világutazó gyűjteményének jó részét, és lassan másfél évtizede törekednek arra, hogy a kollekciót egy állandó tárlaton tegyék közszemlére. Elmondta, hogy a 770 tárgy 75 százalékát muzeológiailag birtokukba vették, ami viszonylag könnyű volt, mivel a gyűjteményhez a világutazó is készített leíró kartonokat, amelyeket Burány Katalin, a múzeum munkatársa átnézett, összevetette az adatokat, és ahol szükségesnek mutatkozott, pontosította azokat. Így az egész gyűjtemény készen áll a digitális leltározásra, és amennyiben ez elkészül, akkor valóban közkinccsé lehet tenni a gyűjteményt, mert így hozzáférhető lesz a kutatók és bizonyára idővel a széles közönség számára is. Vagyis a Zentai Városi Múzeum munkatársai folyamatosan foglalkoznak a gyűjteménnyel, viszont nincs lehetőségük állandó jelleggel kiállítani.

– Ezért a 21. század követelményeinek megfelelő módon időszakos kiállításokat rendezünk – magyarázta Pejin Attila, és rámutatott, hogy a közelmúltban eddig két-három ilyen kiállítást rendeztek, sőt a gyűjtemény egy részét a horvátországi Belovárban (Bjelovar) is közszemlére tették. Emellett úgynevezett egytárgyas kirakatkiállításokat is szerveztek időnként, illetve a tavalyi megemlékezésen a gyűjtemény afrikai részét a múzeum előcsarnokában is bemutatták, aminek során arra hívták fel a jelenlévők figyelmét, hogy Székely Tibor az első útját 1962-ben a Barátság karavánjának résztvevőjeként tette meg.

– Tibor már ekkor egy saját múzeum, az ember múzeumának a megalapításán gondolkozott – magyarázta Pejin Attila, és hozzáfűzte, hogy a Barátság karavánja arra szerette volna felhívni a nyilvánosság figyelmét, hogy természeti kincsei mellett Afrika kulturális kincsekben is rendkívül gazdag.

Székely Tibor gyűjteménye kapcsán a szakember elmondta, hogy a világutazó e tárgyak közül a legtöbbet vásárolta, de mindig azzal a megfontolással, hogy reprezentálják az általa meglátogatott népek anyagi kultúráját.

A jelenleg bemutatott maszkok kapcsán a zentai múzeum vezetője elmesélte, hogy ezek Székely gyűjteményének tudományos szempontból talán legsokszínűbb darabjai. Vannak közöttük szakmailag is nagyon értékelhető tárgyak, mint amilyenek a pápua új-guineai maszkok, ugyanakkor vannak olyanok is, amelyekhez történetek köthetők, és valóban egy adott pillanat kulturális lenyomatai.

Nyitókép: Horváth Zsolt felvétele