2024. május 20., hétfő

Szövők, bőrözők, hímzők…

Zentán a kézművesek megbecsülik a kétkezi alkotómunkát és őrzik a hagyományainkat

A zentai Rozetta Kézműves Társaság 16 évvel ezelőtt a kétkezi alkotómunka megbecsüléséért alakult meg, és azóta is a népművészet, a kreatív esztétikus tárgyi kultúra ápolását és népszerűsítését tartják elsődleges feladatuknak. Az egyszerű kézimunkát szerető asszonyoktól a hagyományos mesterségekig összefogja azokat az alkotókat, akiknek célja, hogy a régi, több évszázados tudás tovább éljen és öröklődjön. Nagy Abonyi Ágnes zentai néprajzkutató és muzeológus, az egyesület vezetője az elmúlt évet összegezve elmondta, hogy a műhelymunkájuk fejlesztésére fektették a hangsúlyt, amire a tartományi oktatási titkárságtól kaptak támogatást. Kiemelte, hogy elsősorban a szövők, a bőrözők és az ezen anyagok hímzését végzők munkájára összpontosítottak, mivel az elmúlt év elején a kecskeméti székhelyű Duna–Tisza Közi Népművészeti Egyesület felkérte őket, hogy vegyenek részt a Kárpát-medencei nemezhímzők számára kiírt pályázaton. A kiíráson 25 vajdasági alkotó is részt vett, akiknek az alkotásai közül többet is beválogattak a kecskeméti egyesület kiállításának anyagába, amelyet először a Magyar Népi Iparművészeti Múzeumban mutattak be, majd Zentára is sikerült elhozni.
– Ez volt talán a legnagyobb projektünk 2023-ban – jegyezte meg beszélgetőtársunk, aki hozzátette, hogy az eddig szövéssel és hímzéssel foglalkozó tagjaik Tóth Vilmosnak és Tóth Ágnesnek köszönhetően a bőrfeldolgozást is megszerették, és a magyarkanizsai házaspár vezetésével ilyen műhelyfoglalkozásokat is tartottak. Emellett vidékről is érkeztek szakoktatóik, akik közül a tornyosi Szabó Magdát és a topolyai Simon Juliannát emelte ki. Hozzátette, hogy októberben a gyermekhét alatt is szerveztek műhelymunkákat, amelyekbe a gyermekeket is bevonták.
A társaság vezetőjétől megtudtuk, hogy az idén szeretnék folytatni a népi fazekasságot, amit a Csoóri Sándor Alap pályázatának köszönhetően szándékoznak továbbfejleszteni. Tavaly hatan vizsgáztak le sikeresen Orcsik Csaba fazekas népi iparművész és Nagy Abonyi Ágnes előtt népi fazekasságból. Jelenleg közülük többen belevágtak a szálasanyag-feldolgozás fortélyainak ellesésébe. – Most tehát a csuhéfonás van soron, de az elkövetkezőkben gyékényfeldolgozással is szeretnénk foglalkozni, amihez Magyarországról szándékozunk szakembert hívni, hogy a zentaiaknak is visszatanítsuk ezt, ugyanis annak idején városunkban komoly múltja volt a szakajtókészítésnek – mutatott rá beszélgetőtársunk.
A Rozetta Kézműves Társaság a zentai Népi Technika épületében alakította ki a műhelyeit. Nagy Abonyi Ágnes elmondta, hogy a hímzők számára a drukkolóműhelyt a Csoóri Sándor Alap támogatásának köszönhetően sikerült berendezniük, egyedüli gondjuk a lenti, különálló műhely fűtésével van. – Néha helyszűkében vagyunk, de ha megszorulunk, akkor a Vajdasági Magyar Művelődési Intézet és a Thurzó Lajos Művelődési-Oktatási Központ segítségére is számíthatunk, amennyiben tevékenységünkhöz nagyobb területre lenne szükségünk – magyarázta a Rozetta vezetője. 
A társaság életében az idei év bizonyos tekintetben jubileuminak tekinthető, ugyanis 2004-ben mintegy száz résztvevő csaknem egy évig tartó munkájával készült el a délvidéki nemezsátor. Az elmúlt két évtized alatt a jurta sokat utazott, számos bemutatón szerepelt, majd öt évvel ezelőtt ismét visszakerült Zentára. Nagy Abonyi Ágnes ennek kapcsán elmondta, hogy a sátorral kapcsolatos projektekkel egy kicsit leálltak, mivel a jurtasátor kuratóriumából többen is külföldön vannak, ezért nehezebb ezeket a programokat megszervezni. A karbantartását továbbra is vállalják, de a jurtaprogram most egy ideig szünetelni fog. Léteznek fiatalokat tömörítő egyesületek, amelyekkel a Rozetta is együttműködött különböző rendezvényeken, és véleménye szerint velük karöltve magát a sátort jobban karban tudják tartani, és programokat is rendezhetnek a jurtasátor köré. Megjegyezte, hogy a fazekasság területén is fiatalítani szándékoznak, mert a levizsgázottak között fiatalok is vannak, akik beértek, alkotnak, és rendezvényekre is eljárnak.
Nagy Abonyi Ágnes végül hozzátette, hogy a helyi önkormányzat által szervezett eseményeken is, mint amilyen a zentai városnapi rendezvénysorozat, a Tiszavirág Fesztivál és a Karácsonyi Kavalkád, illetve a gyermekeknek szóló nyári alkotótáborokban, fafaragótáborban is a szakágaik népszerűsítésére törekszenek. 
 

Nyitókép: Facebook (Rozetta Kézműves Rendezvények)