Tavaly példátlan összefogásnak lehettünk tanúi, amikor az emberek adományaikkal és különböző jótékonysági akciók szervezésével hozzájárultak ahhoz, hogy a kézfejét balesetben elvesztő zentai Fodor Gergő kisfiú számára sikerüljön beszerezni azt a myoelektromos kézprotézist, amelynek viselésével teljes életet élhet az elkövetkezőkben.
A szükséges pénzt a múlt év novemberében sikerült összegyűjteni, s azóta Bécsben elkészült a protézis. Fodorék három napot tartózkodtak a bécsi klinikán. Mintát vettek és gipszformát készítettek Gergő kezéről, ami alapján elkészítették azt a próbatokot, amit a művégtag belső tartórészének az elkészítéséhez használtak föl – mesélte Izabella, a kisfiú édesanyja –, a következő napon pedig a lényegében két részből álló protézist szerelték össze a szakemberek. A művégtag ugyanis az említett belső tokból áll, amelyet vákuum tart fenn a kisfiú kezén, s közte meg a külső rész között helyezkednek el az úgynevezett myoszenzorok, a művégtagot működtető villanymotor és az energiát adó akkumulátor – ecsetelték a szülők.
A protézis viseléséhez a kisfiút is hozzá kellett szoktatni. Így az első napokban csak 5 percnyi időre kellett viselnie a művégtagot, de ahogyan teltek a napok, úgy növelték a fennléti időt, s így most már napi több órán keresztül használja a protézist. Ezzel jelenleg csupán két alapvető mozgást tud végezni: ki tudja nyitni és bezárni a kézfejét, s így képes megfogni a különböző tárgyakat. Gergő ugyanis még túl kicsi, ezért a protézisben nem volt hely, hogy a csuklórészt is beépítsék. Idővel persze ez is megtörténik majd.
A szülők elmondták azt is, hogy a kisfiú nehezen szokta meg a művégtagot, mivel a vákuum miatt a levétele elégé nehézkes és fájdalmas volt, de idővel a kisfiú megtanulta, hogyan lazítsa el izmait, s a szülők is elsajátították, hogy miképpen vegyék le finoman a művégtagot. Az elkövetkező időszakban Gergő részt vesz majd egy rehabilitációs terápián is, amelynek során szakemberek segítségével sajátítja el művégtagjának célszerű használatát.
