2025. július 21., hétfő

Téli tábor a Bolyaiban

Rövidesen megkezdődnek a felvételire felkészítő foglalkozások is

A zentai Bolyai Tehetséggondozó Gimnáziumban a múlt héten tartották meg a hagyományos téli tábort, amelyet az idén is a természettudományok és a képzőművészet iránt érdeklődő hetedik és nyolcadik osztályos tanulók számára szerveztek meg. Ezzel kísérlik meg népszerűsíteni köreikben a tudományok és a művészetek mellett az intézményt is, amelyben a tervek szerint rövidesen megkezdődnek a felvételire felkészítő foglalkozások is.

– A téli táborunkat a hagyományainkhoz híven az idén is egyrészt azon diákok számára szerveztük meg, akiket a képzőművészet érdekel, másrészt azok számára, akiket a természettudományok érdekelnek, ezen belül is elsősorban a kémia, a fizika, a biológia, a matematika és az informatika. A táborba azokat az elsősorban hetedik és nyolcadik osztályos általános iskolás diákokat vártuk, akik, amellett, hogy érdeklődnek a felsorolt területek valamelyike iránt, a jövőben potenciálisan a mi diákjainkká válhatnak – magyarázta lapunknak Kormányos Róbert, a Bolyai Tehetséggondozó Gimnázium igazgatója. Hozzátette: – Nagyon örültünk annak, hogy idén különösen nagy volt az érdeklődés a téli tábor iránt, ami azzal járt, hogy azokat a diákokat, akik később jelentkeztek, sajnos vissza kellett utasítanunk. Úgy tűnik, hogy a fiatalok körében folyamatosan növekszik az igény a természettudományok iránt, ami azért nagyon örömteli, mert az ilyen érdeklődési körű diákok vélhetően jelentős arányban tanulnak majd tovább ilyen profilú egyetemeken, aminek köszönhetően belőlük kerülhetnek ki a jövő orvosai, biológusai, vegyészei, fizikusai, matematikusai és más szakemberei.

Az intézmény igazgatója kiemelte: a tábor résztvevőit igyekeztek olyan foglalkozásokkal lekötni, amilyenekkel korábban nem nagyon találkozhattak, azok ugyanis mind tartalmilag, mind formailag különböztek attól, amit a gyerekek az általános iskolai tanulmányaik során megszokhattak. Azáltal, hogy megpróbálták attraktívabbá, látványosabbá tenni a foglalkozásokat, arra szerették volna ösztönözni a diákokat, hogy még inkább elmélyüljenek az egyes témakörökhöz kapcsolódó ismeretek megszerzésére irányuló folyamatokban.

A gimnázium vezetője fontosnak tarja a folyamatos fejlődést, ugyanis szerinte ezáltal tartható fenn mind az intézményben folyó oktatás eredményessége, mind az intézmény iránti érdeklődés. Éppen ezért a közelmúltban több olyan eszközzel is gazdagították az iskolát, amelyeknek egyik részét a természettudományok, másik részét pedig a képzőművészet iránt érdeklődő diákok tudnak majd hasznosítani.

– Decemberben három mikroszkóppal gazdagodtunk, egy fluoreszcens, valamint két digitális kamerával ellátott mikroszkóppal, amelyek lehetővé teszik azt, hogy a diákjaink saját felvételeket tudjanak alkalmazni a különböző versenyekre készülő munkáik bemutatásakor. Ezenkívül további 1,5 millió dináros fejlesztés történt a képzőművészeti tagozaton, amely 12 db digitális fényképezőgéppel és a hozzájuk tartozó eszközökkel gazdagodott. Ennek köszönhetően a diákjaink a fotózással kapcsolatos tantárgyak esetében ezentúl még színvonalasabban tudják elvégezni a szükséges gyakorlatokat. A műtermi világítást pedig minden olyan tanórán használni tudják, ahol modellekkel dolgoznak, és emiatt fontos szerepe van a fénynek is – hangsúlyozta Kormányos Róbert. Hozzáfűzte: mindez azért különösen fontos számukra, mert a legfőbb célkitűzésük jelenleg az, hogy mindenképpen megtartsák azokat a szakokat, amelyek jelen vannak az intézményben, valamint azokat a kimagasló versenyeredményeket és egyéb sikeres szerepléseiket is, amelyek az elmúlt évek során jellemezték a gimnáziumban folyó munkát.

– Az eredmények mögött mindig nagyon nagy munka áll, olykor olyan többéves munka, amelynek az elmélyítése komoly erőfeszítéseket igényel a diákjaink részéről. Mindennek fenntartása tehát az egyik legfontosabb célunk, és a közelmúltban megvalósított fejlesztések is ezt a célt szolgálják – fogalmazott az intézmény igazgatója, aki elmondta: a Bolyai-gimnázium abban a szerencsés helyzetben van, hogy más középiskolákkal ellentétben eddig nem voltak gondjai a diáklétszám miatt. Szerinte mindez annak is köszönhető, hogy egyrészt téli táborokat, másrészt felvételi felkészítőket szerveztek a leendő diákjaik számára. A jól bevált gyakorlaton idén sem változtatnak – szögezte le Kormányos Róbert, akinek elmondása szerint néhány héttel a téli tábor után, azaz terveik szerint már február folyamán elindulnak a felkészítő foglalkozások, amelyek egészen májusig folyamatosan zajlanak majd. Ezekkel a foglalkozásokkal szeretnék olyan felkészültségi szintre hozni a majdani diákjaikat, hogy sikeresen teljesíthessék a felvételi vizsgát, legyen szó akár a matematikai, akár a képzőművészeti tagozatra vonatkozó felvételiről.

Magyar ember Magyar Szót érdemel