A tartományi oktatási titkárság minden évben jelentést kér az önkormányzatoktól, hogy egy-egy községben milyen középiskolai tagozatokat és szakokat szeretnének nyitni. A zentai önkormányzat még decemberben benyújtotta a tervet, amelynek értelmében a 2014/2015-ös tanévben a Zentai Gimnáziumba 150 tanulót szeretnének felvenni, s magyar nyelven az idén is két általános gimnáziumi tagozatot irányoztak elő, ahova 60 diák iratkozhatna be – közölte Kormányos Katona Gyöngyi, a községi tanács oktatásért és művelődésért felelős tagja. Ezenkívül 30 tanulót szeretnének felvenni társadalmi tagozatra, 15-öt pedig kétnyelvű (magyar–angol) tagozatra.
Szerb nyelven 30 tanuló felvételét tervezik a gimnázium természettudományi és matematikai szakára, a kétnyelvű (szerb–angol) tagozatra pedig 15 diák beiratkozását kérelmezték.
A Zentán továbbra is nagy népszerűségnek örvendő Egészségügyi Szakközépiskolában a beadvány szerint 90 tanuló kezdhetné meg tanulmányait a 2014/2015-ös tanévben. Szerb nyelven 30 diák tanulhatna egészségügyi és szociális védelmi szakon, amennyiben ezt az illetékes szervek jóváhagyják. Ugyanennyi tanuló jelentkezhet nővéri-technikusi, illetve gyógyszerészeti szakra is. A Közgazdasági-kereskedelmi Középiskolában öt tagozatot szeretnének megnyitni, és összesen 138 tanuló beiratkozásában bíznak. Ebből szerb nyelven 30 diák tanulhatna ügyviteli adminisztrátori szakon, valamint 24 tanulóval még egy kommerciális tagozatot nyitnának. A kísérleti jelleggel induló tagozatra magyar nyelven is ugyanennyi tanulót várnak – mondta a községi tanácstag. Ezenkívül 30-30 tanulót fogadnának a hároméves turizmus, kereskedelem és a vendéglátó-ipari szakon is.
A Bolyai Tehetséggondozó Gimnázium természettudományi-matematikai szakára és a képzőművészeti szakra 20-20 tanuló iratkozhatna be.
Kormányos Katona Gyöngyi elmondta azt is, hogy a község területén továbbra is jelentős diáklétszám-csökkenéssel kénytelenek szembesülni. A környező községeket is figyelembe véve, tehát a régiónkban az idén 594-en fejezik be az általános iskolát. Természetesen a környező községekben lévő középiskolák is küzdenek a meglévő tagozataik megtartásáért, ezért csak reménykedni és bízni tudnak abban, hogy a végzősök közül sokan a zentai középiskolákat választják majd, mivel ezek továbbra is színvonalas oktatást tudnak szavatolni számukra.
