2025. július 27., vasárnap

Tűrhető állapotban a Tiszavirág

A zentai csónakkikötőt rendszeresen karbantartják – közel száz csónaknak van hely

Mindjárt itt a nyár, csalogat bennünket a Tisza. Mehetünk csónakázni, úszni, kajakozni, kenuzni, vagy akár egy jót napozni. Mindebben Zentán társ lehet a Tiszavirág Kajak és Rekreációs Klub, mely egyben a Tiszavirág csónakkikötő karbantartója és üzemeltetője is.

A Tiszavirág Kajak és Rekreációs Klub várja a fürdőzőket

A Tiszavirág Kajak és Rekreációs Klub várja a fürdőzőket

Zentán a Tiszavirág hajó a Tisza-parti látvány szerves része. Akik a folyóparton sétálnak, egy pillantást biztosan vetnek a vízen ringadozó csónakokra, sokan horgászként járnak le a hajóra, mások a csónakázást részesítik előnyben, és olyanok is bőven vannak, akik sportolás miatt választják a kikötőt. Nagy Abonyi Lajos, a Tiszavirág Kajak és Rekreációs Klub elnöke szerint a Tiszavirág hajó és a mólók elfogadható állapotban vannak, karbantartásukról rendszeresen gondoskodnak:

– Több mint tíz éve foglalkozom a Tiszavirág ügyeivel, és azóta nagyon sok mindent felújítottunk magán a hajótesten és a hozzá kapcsolt mólókon is. A mólók esetében a deszkák védelme a legnagyobb kihívás, mert az állandó pára, a szél, a hideg és a meleg gyorsan kikezdik a fát. Ha rosszabb minőségű deszkát vettünk, gyorsan rothadni kezdett és be is szakadt. Ki kellett tapasztalnunk, milyen deszka az időtállóbb, és mivel kell kezelnünk. Tavasszal és ősszel is átitatjuk fáradt olajjal, és ez nagyon jó védelmet biztosít. Ami a mólók tartóhordóit illeti, azokat is rendszeresen cseréljük. A két nagy móló hordóit 2002-ben javíttattuk meg, azok azóta is jól bírják, a kis mólók egyszerű hordóit pedig gyakran cseréljük. Sokszor el is úszik egyik-másik, azt pótolni kell. Ha alulról, vagyis Ada felől jön erős szél, az mindig nagy károkat csinál. Úgy dobálja a hordókat, hogy beléjük folyik a víz, és úgy könnyebben kiúsznak a tartóvasak alól. Hogy minél kevesebb hordót veszítsünk el, valahogy rögzíteni akarjuk őket. A hordókat egyébként úgy cseréljük, hogy amikor a belvízi hajózási igazgatóság hajója nálunk köt ki, ők megemelik a mólót és úgy csúsztatjuk alá. A Tiszavirághoz közel száz csónakot lehet kikötni, és sosincs elég hely, mindig van várólista. A hajók száma nőtt az utóbbi években, most tizenkét hajó állomásozik nálunk. Több hajótulajdonos szeretné nálunk tartani a hajóját, de sajnos arra sincs módunk. A vízügyi kapitányság nem engedélyezi újabb móló hozzákapcsolását. Valószínűleg komplikált is lenne, hiszen az utolsó mólónál már így is sok a nád, a vízililiom, azt évente kell irtanunk. Ami a hajótestet illeti, az alja jól bírja. A teknőjét a nyolcvanas évek elején betonnal öntötték be, és az azóta sincs megrepedve, sehol sem folyik. A kabinokat két éve újítottuk fel, azok nagy része bérbe van adva, talán kettő üres. Bevételi forrásunk nem sok van, abból gazdálkodunk, amit a kikötésért fizetnek, meg a kabinbérlésből, valamint a tagsági díjakból befolyó összegből. A csónakokat márciustól októberig 6000 dinárért lehet nálunk kikötni, kabint 4500 dinárért lehet bérelni egész évre, aki csak fürdeni szeretne lejárni, annak 2500 dinárt kell fizetni. A csónakkikötésre vonatkozóan van még egy egyszeri 5000 dináros tagosodási díj is. Mivel a Tiszavirág a kajakklub székhelye is, a nyár folyamán kajakoktatást is végzünk. A gyerekeknek a nyári szünet elején kajakiskolát szervezünk, de bárki mást, felnőtteket is szívesen megtanítunk kajakozni, és erre van is igény – hallottuk a klub elnökétől.

Magyar ember Magyar Szót érdemel