2024. április 30., kedd

Véget ért a zentai népviselet-készítő tanfolyam

Kiállítás nyílt a vizsgadarabokból

Lezárult Zentán a 2018 szeptemberében indult, 120 órás népviselet-készítő tanfolyam, amelyet a Hagyományok Háza Vajdasági Hálózata és a Vajdasági Magyar Művelődési Intézet szervezett. A tanfolyam alatt elkészített munkadarabok legjobbjaiból a VMMI oszlopcsarnokában nyílt kiállítás szombaton.

Tajti Erzsébet tanfolyamvezető, ruhaipari szakoktató (Gruik Zsuzsa felvétele)

Tajti Erzsébet tanfolyamvezető, ruhaipari szakoktató (Gruik Zsuzsa felvétele)

A kiállítás megnyitója Szeles Veronika citerajátékával kezdődött, majd a szervezők nevében Nádi Karolina köszöntötte a jelenlévőket, köztük Perpauer Attilát, Zenta község tanácsának oktatási és művelődési megbízottját, Tajti Erzsébet tanfolyamvezetőt, ruhaipari szakoktatót, valamint Borbásné Budai Valéria és Donkóné Birkás Tünde oktatókat.

Tajti Erzsébet beszédében elmondta, hogy 120 óra nagyon kevés arra, hogy a Kárpát-medence magyarlakta területeinek viseletét föltérképezzék, ezért továbbra is tartják majd a kapcsolatot mind az intézettel, mind a hallgatókkal. Hozzátette, hogy ők maguk, oktatóként, sokat tanultak a hallgatóktól a helyi hagyományokról, viseletekről, fejdíszekről. A kiállításra készült viseletekről elmondta, hogy vegyes képet nyújtanak, megtalálható köztük a zentai szűk ujjú női ingváll és a zentai lobogós ujjú ing is, amelyet a Zentai Múzeum adattárának segítségével tudtak rekonstruálni. Emellett a kupuszinai, doroszlói és oromhegyesi viselet darabjai, valamint a hozzájuk tartozó fejdíszek is megtekinthetők a kiállításon.

Perpauer Attila szintén köszöntötte a jelenlévőket, és elmondta, hogy a Vajdaság különböző részeiből érkezett résztvevők nemcsak a magyar népviseleti ruhadarabok elkészítésének alapjait sajátították el, hanem betekintést nyertek a Kárpát-medence magyar népviseleteibe is.

– A népviselet a használati szerepén túlmenően jelzi viselőjének nemzeti hovatartozását, életkorát, tükrözi a hétköznapok és az ünnepek örömét, boldogságát, szomorúságát egyaránt. Lehet azonban bármilyen szép egy vidék népviselete, ha csak egy szekrényben, múzeumban őrzik, akkor nem tölti be valódi szerepét. Ezért fontos, hogy megéljük a kultúránkat, büszkék legyünk a hagyományainkra és a népviseletünkre, és mindezt adjuk tovább az utánunk jövő generációknak. A hagyományok ápolásával erősödik a gyerekekben és a fiatalokban a közösséghez való tartozás érzése – tette hozzá.

Ezt követően a tanfolyamvezető átadta az okleveleket a tanfolyam résztvevőinek.

A kiállítás megnyitóján elhangzott, hogy a szervezők újabb tanfolyam indítását tervezik, új hallgatók bekapcsolásával, a most végzettek pedig továbbra is bármikor fordulhatnak segítségért az oktatókhoz.