A Hatetudnád népművészeti tábor keretein belül vonósképzést szerveztek az augusztus 18-án és 19-én a Zentai Alkotóházban. Magának a tábornak a néptáncos és kézműves része lezajlott a hét folyamán az Emlékiskolában, ahol a gyermekek egy gálaműsor keretében mutatták meg szüleiknek és barátaiknak, hogy mit tanultak az elmúlt néhány napban, a kézművescsoport pedig az intézmény aulájában egy látványos kiállítást rendezett be.

Folyik a munka az alkotóházban (Szabó Nóra felvétele)
Ennek a népművészeti tábornak képezte a másik részét a hétvégi vonósképzés. A programnak a Thurzó Lajos Művelődési-Oktatási Központ alkotóháza adott otthont. A kétnapos intenzív kurzus 10-től 19 óráig foglalkoztatta a muzsikálni vágyó diákokat, akik hegedűn, brácsán és nagybőgőn fejlesztették hangszeres tudásukat. Bár az érdeklődők létszáma csekély volt, a lelkesedésük annál nagyobb. Öt diákkal folyt a munka, közülük hárman hegedültek, egy-egy gyermek pedig nagybőgőn, illetve brácsán játszott.
– A gyerekeknek van valamennyi előképzettségük. Nagyjából mindenki két-három éve muzsikál, ami kellő alap ahhoz, hogy elkezdjük a közös munkát, és hasznos legyen számunkra ez a két nap is. Igaz, hogy nem vagyunk sokan, de a lényeg az, hogy meginduljon egyfajta fejlődési folyamat. Ezt a tudást, amelyet a gyerekek magukba szívnak, év közben is tudják kamatoztatni, hiszen tudnak tovább gyakorolni, és a tudásukat egymásnak is átadhatják – mondta Juhász Gyula, aki brácsán oktatott a hétvége során.
Mellette Dvorácskó Szebasztián nagybőgőn, Vas Endre pedig hegedűn tanított. Korosztályt tekintve 11–13 éves diákok jelentkeztek a szombat–vasárnapi kurzusra, akik Horgosról, Hajdújárásról és Zentáról érkeztek, hogy fejlesszék a tudásukat.
A hétvége folyamán főleg szilágysági dallamokkal ismerkedtek a gyerekek, akik vasárnap délután a szülőknek is megmutatták mindazt, amit a két nap során elsajátítottak.
