2024. május 15., szerda

Mindennap az olvasó asztalán

Magyar Szó-élőújságot tartottunk Újvidéken

Töretlen népszerűségnek örvendő kiadványunkat, a Naptárt kedden este mutattuk be Újvidéken, a Darányitelepi Társalgó heti összejövetelén. A Petőfi Sándor Magyar Művelődési Központ felújított épületében Varjú Márta, a Magyar Szó főszerkesztője és Németh Zoltán, a Magyar Szó Naptár 2024 szerkesztője beszélt a kiadványról, mindarról, amit olvashatunk benne, valamint az újság- és a naptárkészítés kulisszatitkairól.

– Az idei naptár a Magyar Szó nyolc évtizedének jegyében fogant. December 24-én ünnepeljük a lap 80. születésnapját, ezért az újság címoldalára felkerült a 80-as szám. Lehet, hogy sokan nem jósoltak neki ennnyire hosszú létet, a Kárpát-medencében azonban a Magyar Szó az egyetlen, folyamatosan, nyolcvan éven keresztül, magyar nyelven megjelenő napilap. Vannak ugyan olyan lapok, amelyek 1944 előtt is megjelentek, de ezek időről időre eltűntek, szüneteltek, majd felújították őket. Olyan napilap, mint amilyen a Magyar Szó, amely folyamatosan, mindennap ott volt és van az olvasó asztalán, nincs másik. Mi vagyunk az egyetlenek – emlékeztetett a mindannyiunkat büszkeséggel eltöltő tényállásra a főszerkesztő.

Elmagyarázta azt is, hogy az újság fejléce a nyolc évtizedes jubileum jegyében ezentúl mindennap piros színű nyomtatásban jelenik meg.

 

A szajáni születésű Szabó István, a Naptár beszélgetőtársa nemcsak
Vasgyúró, hanem kiváló szavaló is. Élőújságunkon Kisfaludy Károly Szülőföldem szép határa, valamint Wass Albert Hontalanság hitvallása című költeményét élvezhettük tolmácsolásában (Fotó: Dávid Csilla felvétele)

A szajáni születésű Szabó István, a Naptár beszélgetőtársa nemcsak Vasgyúró, hanem kiváló szavaló is. Élőújságunkon Kisfaludy Károly Szülőföldem szép határa, valamint Wass Albert Hontalanság hitvallása című költeményét élvezhettük tolmácsolásában (Fotó: Dávid Csilla felvétele)

– Valamikor úgy gondolkodtak az őseink, hogy vásár- és ünnepnapokon piros betűs lesz a Magyar Szó felirata, hétközapokon pedig fekete. Annak idején, amikor összevonták a szombati és a vasárnapi számot, tiltakoztam ez ellen, hiszen a vasárnapi Magyar Szónak különleges jellege, hangulata volt. Egy időben minden, vajdasági magyar családnak az asztalán ott volt a vasárnapi Magyar Szó. A változó világ hozadékaként a hétvégi számokat összevonták, ettől kezdve szorgalmazom a piros betűs címet. Most, amikor a 80. évébe lépett a lap, a címfelirat végre pirossá válhatott, és megmarad ilyennek. Egyébként is a piros betűs feliratot használjuk mindenhol, ahol a Magyar Szó logója megjelenik, erről ismernek bennünket, erről azonosítanak bennünket. Szerintem jó döntést hoztunk, szóljon ez a döntés arról, hogy számunkra a Magyar Szó mindennapi megjelenése mindennap ünnep, arról, hogy szeretettel és örömmel olvassuk – tolmácsolta meglátását Varjú Márta.

Dávid Csilla felvétele

Dávid Csilla felvétele

Az idei Naptárt is Németh Zoltán nyugalmazott kollégánk szerkesztette, már jó ideje rá bízzuk ezt a feladatot. Németh Zoltán elképzelései tetszenek a főszerkesztőnek, de ami sokkal fontosabb: az eladási mutatókból egyértelműsíthető, hogy az olvasóknak is!

– Amióta Zoli a kezébe vette, a Naptár egyszerre a legkeresettebb, vajdasági, magyar nyelven megjelenő könyvvé vált. Felelevenített több, régi tartalmat és formát, például a hónapok szerinti beosztást. A hónapok mellett a könyvben kisebb bejegyzéseknek is hagyott helyet, a dátumokhoz receptek, események fűződnek. Ő gondolt a legkisebbekre is, így a keresztrejtvény mellett a gyerekek számára is került a könyvbe szórakoztató tartalom. A kicsik nagyon szeretik az útvesztőket kitöltögetni. Igyekszünk mindenkinek szórakozást nyújtani, természetesen, ahogy már említettük, a 80 éves vezérfonal mentén – hallottuk a könyvbemutatón.

A Naptár 2024 nem feledkezik meg újvidéki olvasóiról sem: találunk benne egy cikket az újvidéki hidakról, és egy terjedelmes összefoglalót az élőújságunkat hagyományosan vendégül látó, telepi Petőfi Sándor MMK történetéről is (Fotó: Dávid Csilla felvétele)

A Naptár 2024 nem feledkezik meg újvidéki olvasóiról sem: találunk benne egy cikket az újvidéki hidakról, és egy terjedelmes összefoglalót az élőújságunkat hagyományosan vendégül látó, telepi Petőfi Sándor MMK történetéről is (Fotó: Dávid Csilla felvétele)

Németh Zoltán többnyire műhelytitkokról beszélt, elárulta, hogyan készül a Naptár, hogy mi minden szükséges, mennyi mindent kell figyelembe venni ahhoz az év folyamán, hogy az év végén, az adorjáni hurkafesztivál időpontjához kötött határidőn belül az olvasó kezébe kerülhessen egy olyan kiadvány, amely számos tekintetben felkeltheti az érdeklődését. A könyvben – tekintettel az évfordulóra – szó esik Kennedy elnök meggyilkolásáról, a Dózsa György féle parasztlázadásról, Andy Warholról, Bori Imréről, Németh Istvánról, Biszák Júlia nyári, újvidéki látogatásáról, horgászásról, konyhai bravúrokról... Közérthető nyelvezettel megírt beszélgetést olvashatunk dr. Kiss László Prima Primissima díjjal kitüntetett csillagásszal, Gergely József kollégánk tollából, ugyancsak mindenki számára érthető módon elmagyarázott, természetvédelmi szempontok gyönyörű fotókkal illusztrálva, de ismeretterjesztő és irodalmi részei is vannak: valóban mindenki talál a könyvben valamit, ami érdekelheti.

Keddi élőújságunkon elhangzott az is, hogy a Magyar Szó 80. évében a szokásosnál is gyakrabban találkozunk majd olvasóinkkal, mindenekelőtt élőújságokon. Nem szabad megfeledkeznünk arról, hogy belvárosi székházunkban épül, pontosabban kialakulóban van az új tanácsterem, amely akár kongresszusi teremnek is beillik majd. Meglepetésrendezvényeket tervezünk megtartani ebben, ezekre már most szeretettel meghívjuk úgy újvidéki, mint távolabbról érkező olvasóinkat is. A székházunkban készülő új tartalmak semmiféleképpen sem jelentenek majd konkurenciát a városban már működő, magyar előjelű központoknak, a Petőfi Sándor MMK-nak, az Európa Kollégiumnak vagy az Újvidéki Színháznak.

– Ellenkezőleg: kiegészítésként képzeljük el, olyan pótlásként, amely a mostaninál még több lehetőséget, még több szórakozást kínálhat fel. A Magyar Szó küzd közösségünkért, megszólítja az olvasót – ígérte a főszerkesztő.

NAGYSZÜLEINK IS FORGATTÁK

Élőújságaink mindig jó alkalmat nyújtanak arra, hogy elbeszélgessünk olvasóinkkal. Megkérdeztük tőlük, hogy miért kedvelik a Naptárt?

Ladisity Melinda: – Már a nagyszüleim is minden évben megvásárolták a Magyar Szó Naptárt. Egész évben forgatni szoktuk, gyerekként is találtunk benne valamilyen érdekességet. Kis korunkban leginkább a vicceket és a szórakoztató írásokat szerettük benne, majd ahogy idősödtünk, elkezdtük olvasni a komolyabb cikkeket is. Valóban minden korosztály talál benne érdekes tartalmakat, biztos vagyok benne, hogy az idei naptárat is egész évben lapozgatni fogjuk.

 

 

Ladisity Melinda (Fotó: Dávid Csilla felvétele)

Ladisity Melinda (Fotó: Dávid Csilla felvétele)

Dulics Sándor: – Gyerekkorom óta, tehát az ötvenes évek óta ismerem és szeretem a Naptárt. Az idén egy kedves barátomtól, Szabó Istvántól kaptam ajándékba. Egy három oldalas cikk van róla benne, Vasgyúró címmel. Rovásírással dedikálta nekem a könyvet.

Dulics Sándor (Fotó: Dávid Csilla felvétele)

Dulics Sándor (Fotó: Dávid Csilla felvétele)

Nyitókép: Dávid Csilla felvétele