2024. május 9., csütörtök

Fényvarázs szilveszterkor

Három vizuális kiállításban gyönyörködhetünk az év végén

Az Európa Kulturális Fővárosa címnek köszönhetően Újvidék az egyetlen olyan város, amely három, nem mindennapi kiállítással lép be az új évbe. A kiállítások anyagát három világhírű, szerb tudós ihlette, nevezetesen Mileva Marić Einstein, Milutin Milanković és Nikola Tesla.

A projekt az újmédia-művészetek terén történt fejlődésnek köszönhetően a Doček elnevezés alatt futó programegyüttes december 31-én különleges, felejthetetlen vizuális élményt nyújt majd a látogatóknak. Mileva és Milutin személyisége központi szerepet töltöttek be az Európa Kulturális Fővárosa címátvételi ünnepségen, ezt a spektákulumot az idén január 13-án rendeztek meg Zeniteum elnevezés alatt. Keretében megnyílt az Idő és világmindenség címet viselő kiállítás, ezt a rendezvényt Milanković munkássága ihlette meg. A kört egy Milevának szentelt kiállítással teszik teljessé, ilyen módon felkerül a korona a titulusviselés évére. Az Idő és világmindenség kiállítás kapcsán az M Studio teljesen új külsőt kapott, az év végi kiállításoknak köszönhetően pedig a Péterváradi várban, a Városi Múzeumnak nyolcszáz négyzetméteres területe újul meg. A Mileva című kiállítást itt rendezik be. A két kiállítást december 31-én ingyen lehet majd megtekinteni, az érdeklődőknek előzőleg jelezniük kell részvételi szándékukat. Bővebb információkat a docekns.rs oldalon találunk ezzel kapcsolatban.

Dr. Dušan Jovović vizuális művész elmondta, hogy a két kiállítás valójában egy teljes egészet képez. – Az Idő és világmindenséghez hasonlóan a Mileva is interaktív és multimédiás kiállítás lesz, amely a látogatókat az események középpontjába helyezi, és kivonja őket a passzív szemlélő szerepköréből. A helyiség belső szerkezetét úgy terveztem meg, hogy az be tudja majd fogadni azt a kompozíciót, amely Mileva Marić Einstein különleges egyéniségét nem mindennapi módon mutatja be. Szándékosan megszüntettem a külső fényt, világító részeket alakítok ki, olyanokat, amelyekbe egyebek mellett beillesztek szavakat, rajzokat, animációkat és színpadi elemeket. Ez a művészi alkotás nem egy szokványos, dokumentumokkal teletűzdelt kiállítás, nem olyan, mint amilyeneket megszokhattunk múzeumainkban – magyarázta Jovović.

Újvidék Tesla Fénygalériájával lépett be a 2022-es esztendőbe, ez teszi majd teljessé azt a művészi installációt, amelyet a Péterváradi vár Óvárosában alakítanak ki. A szokatlan megvilágításoknak köszönhetően Újvidék 17. századi barokk-kori kincse egyedülálló hangulatban fogadja majd a szilveszterezőket. Ez kiváló megoldásnak bizonyult tavaly december 31-én is, amikor néhány évtizedes, jól bevált szokással szakítva a Doček szilveszteri eseményt áthelyezték a városközpontból Pétervárad óvárosába. Tesla Fénygalériáján olyan neves művészek dolgoznak, mint a japán Chida Yasuhiro, a Csehországból érkező Pavla Beranová, aki az interaktív berendezések és a legjobb fénydizájn terén nyert elismerést. A csapatban van Dejan Stojkov művész is, Dorijan Kolundžija, aki a Galerija 12 újmédia tanulmányok élén áll, ennek a szervezetnek az egyik projektje a dubaji Jövő Múzeuma. Az elképzelés megvalósításához a felsoroltak mellett hozzájárul még a Vajdasági Képzőművészek Egyesületeinek Szövetsége (SULUV) és mások is.

Dejan Stojkov és Anđelko Popić művészek szerint december 31-én valódi, vizuális látványosság várja a látogatókat. – A mi feladatunk a Belgrádi kapu 3D leképezése és egy olyan, audiovizuális tér megalkotása, amely mindent magában foglal. A megvilágítással és a videó térképezéssel mindenki számára teljessé tesszük a vizuális élményt, ötvözve a zenei programokkal – magyarázták a művészek.

A rendezvény zenei részében fellép a brit Kosheen trió, majd a Stereo MC’s, a berlini éjszakai klubok kedvence, Biesmans DJ, valamint a Perpetuum Jazzile, amely a világ talán legjobb vokális együttese. Az eseményen fellép még a hazai Repetitor, az Obojeni program és a Monohrom. A Péterváradi vár Óvárosában a december 31-ei programokra ingyenes a belépés.

Nyitókép: Vladimir Veličković felvétele